Έσβησε το όνειρο για τα κορίτσια του ΜΓΣ

Ο Μεσσηνιακός γνώρισε την δεύτερη ήττα στους αγώνες μπαράζ για την άνοδο στην Α1 βόλεϊ γυναικών με 3-0 σετ από τον πανίσχυρο Ηλυσιακό και έχασε κάθε ελπίδα πρόκρισης στην επόμενη φάση. Οι πράσινες οι οποίες έχουν ήδη κάνει την υπέρβασή τους στη φετινή σεζόν δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν το ματς στο κλειστό στο κλειστό γυμναστήριο Κουκούλι της Πάτρας και μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Πανιώνιο ήρθε ο αποκλεισμός από την ομάδα των Ιλισίων.
Ο Ηλυσιακός μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στις πράσινες. Αφού προηγήθηκε με 9-18, πήρε τελικά το σετ με 15-25. Στο δεύτερο σετ τα η καλαματιανή ομάδα ανέβασε την απόδοσή της κρατήθηκε κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά αλλά στο τέλος οι κιτρινόμαυρες των Ιλισίων επιβλήθηκαν 25-20. Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο 3ο σετ όπου ο Μεσσηνιακός πάλεψε μέχρι το τέλος για να χάσει τελικά με 25-23.

Ηλυσιακός- Μεσσηνιακός 3-0 (25-15, 25-20, 25-23)
Ηλυσιακός (Λιώσης): Ράγκου, Λιαρούτσου, Τσέλιου, Σωτηρίου, Δασκαλοπούλου, Κωνσταντίνου, Πασχάλη-λ / Θύμο-λ, Χαμπηλομάτη, Χανδρή, Βακαλοπούλου, Χαρίση, Δημαρά
Μεσσηνιακός: Παναγοπούλου, Σουρή, Ζερίτη, Σκλήρη, Χειλαδάκη, Κωνσταντοπούλου, Σαμπάτη -λ / Μπεσή, Τζούλου, Σπανού

Ο νικητήριος πόντος για τον Ηλυσιακό

*Στο πρώτο ματς της 2ης μέρας η Θέτιδα έκανε την ανατροπή και επιβλήθηκε με 3-2 του Πανιωνίου.
ΓΣ Πανιώνιος - ΑΣΠ Θέτις 2-3 (19-25,25-22,25-20,17-25,10-15)