Έχασαν την πρώτη μάχη (3-1) τα κορίτσια του Μεσσηνιακού

Παρότι πήρε το πρώτο σετ, ο Μεσσηνιακός γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον Πανιώνιο στην πρεμιέρα των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στην Α1 βόλεϊ γυναικών τα οποία διεξάγονται στο κλειστό γυμναστήριο Κουκούλι της Πάτρας.

Οι πράσινες έχασαν την πρώτη μάχη αλλά η πρόκριση παραμένει ανοικτή αρκεί στην συνέχεια να κάνουν το 2/2, το Σάββατο το βράδυ απέναντι στον Ηλυσιακό και την Κυριακή με την Θέτιδα, ώστε να διεκδικήσουν το ένα από τα δυο εισιτήρια για την επόμενη φάση.

Ο Μεσσηνιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς προηγήθηκε στα σετ αλλά οι κυανέρυθρες επέστρεψαν και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης.
Στο πρώτο σετ ο Μεσσηνιακός ξεκίνησε ιδανικά, πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα με 4-8 και 11-16 και χωρίς να ανακόψει ρυθμό πήρε εύκολα το σετ με 18-25!

Στο δεύτερο σετ οι κυανέρυθρες αντέδρασαν, ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 8-7, 11-8, 14-10, ο Μεσσηνιακός πλησίασε στους δυο (18-16) αλλά τελικά στο σετ πήγε στις νεοσμυρνιώτισσες με 25-20.

Στο 3ο σετ οι πράσινες μπήκαν και πάλι μπροστά με 6-9, 13-14 αλλά ο Πανιώνιος βρήκε τρόπο να αντιδράσει πέρασε μπροστά με 21-16 και τελικά πήρε το σετ στις λεπτομέρειες με 25-23.

Στο ξεκίνημα του 4ου οι Πανιώνιος βρέθηκε μπροστά με 6-4, 8-5, αύξησε την διαφορά στους πέντε (13-8) και ξέφυγε ακόμη περισσότερο (20-11) για να φτάσει στο 25-15.

Πανιώνιος- Μεσσηνιακός 3-1 (18-25, 25-20, 25-23, 25-15)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Τσιώνη, Μερκούρη, Οικονομάκη, Φάκη, Κούρδογλου, Πανταζή, Μπακοδήμου, Σαντέ, Ευθυμίου, Τσουμήτα, Μαγγίνα, Παπαδάκη, Παγώνη, Φλιάκου
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Σουρή, Σκλήρη, Χειλαδάκη, Κωνσταντοπούλου, Ζερίτη, Παναγοπούλου, Σαμπάτη (λ) / Κουτσουροπούλου, Τζούλου, Σπανού, Μπεσή, Βέλμαχου, Αντωνοπούλου, Μπαξιβανάκη

*Το ματς ξεκίνησε με μια ώρα καθυστέρηση (21:00 αντί 20:00) λόγω της μεγάλης διάρκειας που είχε το πρώτο ματς μεταξύ Θέτιδας- Ηλυσιακού

Το πήρε με ανατροπή ο Ηλυσιακός

Στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία των μπαράζ, ο Ηλυσιακός μετά από μάχη δυόμιση ωρών επιβλήθηκε 3-2 της Θέτιδας κάνοντας… διπλή ανατροπή. Η ομάδα των Ιλισίων πήρε το πρώτο σετ με 21-25 αλλά η Θέτιδα κατέκτησε τα δυο επόμενα με το ίδιο σκορ και προηγήθηκε 2-1. Ο Ηλυσιακός όμως ήταν αυτός που γέλασε τελευταίος καθώς πήρε το 4ο με 17-25 και το ται μπρέικ με 11-15, παρότι έχανε με 7-5!

Θέτιδα Βούλας- Ηλυσιακός 2-3 (21-25, 25-21, 25-21, 17-25, 11-15)