Πήρε την νίκη της χρονιάς ο Ακρίτας! (pics)

Πραγματοποιώντας μια από τις κορυφαίες εμφανίσεις της χρονιάς, τα κορίτσια του Ακρίτα νίκησαν με 3-0 σετ το Χαλάνδρι στο Δημ. Στάδιο και έκαναν το πιο σημαντικό βήμα παραμονής στην Α2 Εθνική Γυναικών!
Η καλαματιανή ομάδα ανέβηκε 4 βαθμούς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού και ξεπέρασε την σημερινή (20/03) αντίπαλο στην βαθμολογία.
Η νίκη ήρθε σχετικά εύκολα και μέσα από εκπληκτική εμφάνιση των κοριτσιών του Μπάμπη Μυτσκίδη, που δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις Αθηναίες από τον πρώτο μέχρι και το 3ο σετ.
Από το 1ο σετ φάνηκαν οι …άγριες διαθέσεις του Ακρίτα που προηγήθηκε με 8-1 (!) 12-5 και 16-5 και διατήρησε διαφορά 10 πόντων μέχρι και το τέλος του σετ.
Λίγο δυσκολότερα τα πράγματα στο 2ο σετ, με τις δυο ομάδες να ξεκινούν πόντο – πόντο (3-3, 4-5) μέχρι να πάρει διαφορά 3 πόντων το Χαλάνδρι (6-9). Ο Ακρίτας ισοφάρισε (9-9), πέρασε μπροστά (12-11) και άνοιξε την ψαλίδα (17-13), διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα μέχρι και το τέλος (20-14, 22-14, 25-16).
Ακόμα πιο δύσκολα ήταν τα πράγματα στο 3ο σετ, με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 3-0 και ακολούθως τον Ακρίτα να ισοφαρίζει (3-3, 5-5) και να παίρνει προβάδισμα (8-6, 11-8, 13-8).
Ωστόσο οι Αθηναίες αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσια (15-15, 16-16)!
Παρ’ όλα αυτά, τα κορίτσια του Ακρίτα βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και πήραν και πάλι το προβάδισμα (22-17), το οποίο και διατήρησαν μέχρι το φινάλε 25-19.
Εκπληκτική εμφάνιση έκανε για ακόμα μια φορά η Χάσκου που ήταν παντού, όπως και η Δεδούση που «έσπασε» πολλάκις το αντίπαλο μπλοκ!
Τα σετ: 25-13, 25-16, 25-19
Διαιτητές: Τσουμελέας – Χανδρινός
Σημειωτής: Μουράτη Κ.
ΑΚΡΙΤΑΣ (Μυτσκίδης): Δεδούση, Χάσκου, Σακελλαρίου, Νικολακοπούλου, Ιωσηφίδη, Παυλέα (λ), Μαντούδη, Καραχάλιου, Πετροπούλου, Σπηλιωτοπούλου, Κουκούτση, Κατσόγιαννη
ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Περόπουλος): Γκόγκου, Παπαδοπούλου (λ), Μανουσάρη, Φωκιανού, Θανοπούλου, Συκιώτη, Πασσιά, Χριστοδούλυ, Κολομητρούση, Πανοπούλου, Μπαϊράμι, Καραβοκύρη (λ)