«Αντίο» του Ακρίτα στην Α2, ήττα στο ται μπρέικ η Καλαμάτα 80

Το φετινό- γεμάτο εμπόδια- ταξίδι της ανδρικής ομάδας βόλεϊ Ακρίτα στην Α2 ολοκληρώθηκε ουσιαστικά στη Ν. Πέραμο όπου γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Κύζικο και απώλεσε τις όποιες μαθηματικές ελπίδες είχε για παραμονή.
Η ομάδα του Γιώργου Κουλιέρη ήταν φύση αδύνατο να διεκδικήσει κάτι καλύτερο απέναντι στην ομάδα που περίμενε να πανηγυρίσει απ’ αυτό το ματς την άνοδο αλλά τελικά το τρίποντο του Ηρακλή Χαλκίδας στον Πειραιά επί του Εθνικού μεταθέτει την στέψη για την επόμενη 21η και προτελευταία αγωνιστική της Α2 βόλεϊ ανδρών.
Αντίθετα με την πορεία του Ακρίτα, η Καλαμάτα 80 παρά την ήττα της με 3-2 στη Ν. Ερυθραία από τον Πανερυθραϊκό βρίσκεται σε ασφαλή θέση αφού με τον πόντο που πήρε έφτασε τους 22, επτά παραπάνω από τον Κόροιβο που θα μπεί στα πλέι άουτ ενώ μαζί με τον Ακρίτα υποβιβάζεται και η Αργυρούπολη.
Η Καλαμάτα 80 παρότι έχασε τα δυο πρώτα σετ με 25-21 έκανε την αντεπίθεσή της στην συνέχεια και κατάφερε να πάει το ματς στο ται μπρέικ όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 15-12.