Έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του ο Μεσσηνιακός! (pics)

Βρέθηκε να προηγείται με 23-17 στο 4ο σετ και ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-1 σετ, όμως ο Μεσσηνιακός κατάφερε να δεχθεί 8-0 σερί από την Κόρινθο και να γνωρίσει εντέλει την ήττα με 3-1, αποτέλεσμα που τον φέρνει στην 3η θέση καθώς στην ισοβαθμία με την Κόρινθο (40 βαθμοί) υστερεί λόγω 2 ηττών.

Οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 1-0 σετ, όμως στην συνέχεια οι φιλοξενούμενες με την ψυχολογία στο μέρος τους ανέτρεψαν το ματς και έχουν πλέον τον πρώτο λόγο για την είσοδο στα μπαράζ της Α2 Γυναικών.

Η εξέλιξη του αγώνα

Εκμεταλλευόμενος πολλά λάθη και χαμένα σερβίς της Κορίνθου, ο Μεσσηνιακός ξεκίνησε να προηγείται από το 4-3 και δεν ξανακοίταξε πίσω, ανοίγοντας συνεχώς την ψαλίδα (11-7, 16-8, 20-13, 23-15) φτάνοντας εύκολα στο 25-16.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το 2ο σετ, με τις «πράσινες» να προηγούνται με 3-2, 7-3, 12-8 όμως σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες πήραν μπρος για τα καλά, μειώνοντας σε 12-13 και πέρασαν μπροστά με 14-15. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο (16-16, 17-17, 19-20, 22-22) μέχρι που ο Μεσσηνιακός πέρασε μπροστά (23-22), όμως η Κόρινθος έκανε την ανατροπή με Παναγοπούλου, έπειτα με διπλό μπλοκ στην Σκλήρη και τέλος με την Παναγοπούλου και πάλι να καθαρίζει το σετ.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν εξαιρετικά το 3ο σετ με την ψυχολογία υπέρ τους και προηγήθηκαν με 6-1, η Σουρή πήρε τάιμ άουτ και αφύπνισε τις παίκτριές της, αναλαμβάνοντας το ματς για φέρει τον Μεσσηνιακό μπροστά με 8-6 με 7-0 σερί.
Η Κόρινθος αντέδρασε (8-8), το παιχνίδι πήγε και πάλι πόντο πόντο (9-9, 11-10) όμως σε εκείνο το σημείο η Κόρινθος με σερί 4-0 πέρασε μπροστά με την Θώδη «μπροστάρισσα» και άνοιξε την ψαλίδα (13-18).

Ο Μεσσηνιακός μείωσε και πάλι με Σκλήρη, Σουρή και Χειλαδάκη (17-18), έπειτα η Κόρινθος και πάλι στο +3 (20-17), όμως πρώτα η Χειλαδάκη (19-20) και έπειτα η Σκλήρη (20-21) κρατούσαν τις «πράσινες» στο ματς.
Ο Μεσσηνιακός ισοφάρισε σε 21-21 και έπειτα σε 22-22, η Κόρινθος πέρασε μπροστά με την Θώδη, όμως η Σουρή το πήρε και πάλι προσωπικά και ισοφάρισε σε 24-24 και μάλιστα, με καρφί και μπλοκ άουτ έβαλε τις «πράσινες» μπροστά (25-24). Εκεί η Κόρινθος με δυο πόντους σε μπλοκ πάνω στην Σουρή πέρασε μπροστά και ολοκλήρωσε το σετ με 3-0 σερί!

Το 4ο σετ ξεκίνησε με τους φιλάθλους της Κορίνθου να πετούν νερό, σύμφωνα με μαρτυρίες, στον αγωνιστικό χώρο και το παιχνίδι να διακόπτεται για 5 λεπτά, ενώ επικράτησε ένταση και στην κερκίδα ανάμεσα στους φίλους των δυο ομάδων.
Η Κόρινθος με 8-0 σερί με φοβερές άμυνες, μπλοκ και ψυχή έκανε 8-0 (!) σερί και πήρε και το 4ο σετ!

Τα σετ: 25-16, 23-25, 25-27, 23-25
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Σουρή): Χειλαδάκη, Σκλήρη, Παναγοπούλου, Σουρή, Κωνσταντοπούλου, Βέλμαχου, Σαμπάτη (λ)/ Μπούνα (λ), Μπεσσή, Τζούλου, Σπανού, Ζερίτη, Κουτσουροπούλου, Ντάκουρη, Μπαξιβανάκη
ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Ανδρεόπουλος): Παναγοπούλου, Αλαντζάκη, Κωστάνη, Δορμπαράκη, Βατουσιάδη (λ), Βλαχοπούλου, Θώδη/Κωνσταντάκου, Μπαλδόκα, Βακαλόγλου, Καραβούλη, Δέδε, Μπόκα, Δημητροπούλου (λ)