Εύκολο πέρασμα της ΑΕΚ από την Παραλία, 3-0 την Καλαμάτα 80

Πάλεψε όσο μπορούσε η Καλαμάτα ΄80 απέναντι στην ΑΕΚ αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 3-0 σετ στο κλειστό της Παραλίας για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α2 ανδρών.

Οι «λύκοι» παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί στα δυο πρώτα σετ και εάν δεν έκαναν κάποια αβίαστα λάθη θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο στο ματς. Από την άλλη, η ομάδα του Νίκου Ζαλμά φάνηκε περισσότερο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και τελικά έφτασε σε ένα εύκολο τρίποντο.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 8-8. Ο Φροίξος Κωτσάκης έδωσε το προβάδισμα με 9-8 αλλά η ΑΕΚ ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα και προηγήθηκε 12-15 και 13-18 με άσο του Κοτσιλιάνου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 15-18 αλλά με δυο μπλοκ του Καρακίτσου σε Κωτσάκη και Μανιατέα η διαφορά πήγε στους έξι (15-21). Ο Μεσσηνιακός δεν το έβαλε κάτω και μείωσε στους τρείς (20-23) με καρφί στην μεγάλη διαγώνιο του Μανιατέα αλλά η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια και με λάθος σέρβις του Γιατράκου και πόντο του Μελλέ η ΑΕΚ πήρε το σετ με 20-25.

Στο δεύτερο σετ η Καλαμάτα 80 προηγήθηκε 5-3 αλλά η Ενωση με σερί 0-4 (δυο άσοι του Καρανικολάου) πέρασε μπροστά 5-7. Οι «λύκοι» επέστρεψαν, μείωσαν στον πόντο (7-8 Μπλάουελ, 9-10 Εξαρχέας) αλλλά η ΑΕΚ με τον Μελλέ στο σέρβις έτρεξε νέο σερί και προηγήθηκε 9-13 και 13-17. Ο Εξαρχέας πέρασε επίθεση σε τριπλό μπλοκ των Καρανικολάου, Ζουπάνη, Καρακίτσου για το 14-17 και λίγο αργότερα η διαφορά έπεσε στους δυο (15-17 με άουτ του Ζουπάνη) αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Η ΑΕΚ από το 17-20 πήρε εύκολα το σετ με 18-25.

Στο τρίτο σετ και μετά το αρχικό 4-2 η ΑΕΚ πήρε νωρίς το προβάδισμα (7-10) και έφτασε την διαφορά στους επτά με τον Ζουπάνη (9-16) και αργότερα στους εννέα (10-19) με τον Μελλέ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά στους έξι (13-19) με εκπληκτικό μπλοκ του Αποστολόπουλου στον Κοτσιλιάνο αλλά η διαφορά πήγε πάλι στους εννέα (15-24) για να πάρει τελικά το σετ η Ένωση με 16-25.

Τα σετ: 20-25, 18-25, 16-25
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80: Μανιατέας, Χανδρινός Σ., Μπλάουελ, Αποστολόπουλος, Κακαλέτρης, Βλάσσης, Μάνα, Σκαρτσίλης Δ., Κωτσάκης, Γιατράκος, Μπουσούνης, Εξαρχέας, Σκαρτσίλης Γ.
ΑΕΚ: Μαντέκας, Χατζηπροδρόμου, Ζουπάνης, Μελλές, Δημητούλης, Ρούσσος, Μιχαλόπουλος, Καρακίτσος, Κοτσιλιάνος, Αχιλλεόπουλος, Καρανικολάου, Τριπολιτσιώτης