Ο Θρίαμβος το όνομα …ο Ακρίτας το ντέρμπι παραμονής! (pics)

Σχετικά εύκολη νίκη πήρε ο Ακρίτας με 3-0 επί του Θριάμβου στο ντέρμπι παραμονής της 18ης αγωνιστικής του 2ου υποομίλου της Α2 Εθνικής Γυναικών, αγωνιζόμενος μάλιστα χωρίς την Μαρία Χάσκου που ταλαιπωρείται από θλάση.
Η καλαματιανή ομάδα ανέβηκε στους 21 βαθμούς και ξέφυγε από την ζώνη όπου βρίσκεται η σημερινή αντίπαλός της με 17 βαθμούς και αγώνα λιγότερο.
Στο 1ο σετ οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 8-3, όμως τα κορίτσια του Μπάμπη Μυτσκίδη έφεραν το ματς στα ίσια (9-9) και μέχρι το 16-16 το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο.
Εκεί πήρε μπρος η «ψυχή» του Ακρίτα και με 8-0 σερί έφερε το ματς στο 24-18, για να λήξει το σετ με 25-19.
Πιο εύκολα τα πράγματα στο 2ο σετ, όπου ο Ακρίτας προηγήθηκε με 4-0, 8-4, 12-7 και έπειτα άνοιξε ακόμα περισσότερο την ψαλίδα (18-8), φτάνοντας εύκολα στο 25-10.
Το 3ο σετ ήταν …σχεδόν όπως το πρώτο, με τις φιλοξενούμενες να ξεκινούν καλύτερα (0-3, 2-5) όμως ο Ακρίτας πέρασε μπροστά (6-5, 11-7) και διατήρησε το προβάδισμα, με τον Θρίαμβο να μειώνει συνεχώς (15-10, 15-13, 18-13, 19-17).
Σε εκείνο το σημείο η καλαματιανή ομάδα με σερί 4-0 έφερε τη διαφορά στο 23-17 και ουσιαστικά το παιχνίδι τελείωσε σε εκείνο το σημείο.
Τα σετ: 25-19, 25-10, 25-19
Διαιτητές: Σαραβελάκης – Χριστοδουλόπουλος
Σημειωτής: Βλαχούλη
ΑΚΡΙΤΑΣ (Μυτσκίδης): Δεδούση, Κατσόγιαννη, Σακελλαρίου, Νικολακοπούλου, Κοτσώρη, Ιωσηφίδη, Παυλέα (λ), Καραχάλιου, Μαντούδη, Κουκούτση, Χάσκου, Μ. Κουτίβα, Σπηλιωτοπούλου, Λ. Κουτίβα (λ)
ΘΡΙΑΜΒΟΣ (Μαύρος): Εικοσπεντίδου, Δρούγκα, Αλιφιεράκη, Παυλοπούλου, Χαραλάμπους, Χανιωτάκη, Σταμάτη, Στρατίκη, Πεδουλάκη, Μαθιουδάκη (λ), Κρύτσαλη (λ), Μαρτίνη, Μπενέτση,