Ούτε η Πετρούπολη σταμάτησε τον Μεσσηνιακό που βλέπει μπαράζ! (pics)

Στην 2η θέση της βαθμολογίας του 2ου ομίλου – με αγώνα λιγότερο - πέρασαν τα κορίτσια του Μεσσηνιακού, επικρατώντας δυσκολότερα απ’ ότι δείχνει το τελικό 3-0 της Πετρούπολης στο κλειστό της Παραλίας!
Οι «πράσινες» πραγματοποίησαν «ψυχωμένη» εμφάνιση και πήραν μεγάλη νίκη, η οποία πλέον τους δίνει δικαίωμα να ελπίζουν σε είσοδο στα μπαράζ ανόδου της Α΄ Εθνικής και – γιατί όχι – άνοδο στην Α1!
Ο Μεσσηνιακός μπήκε νωθρά στο 1ο σετ και βρέθηκε να χάνει με 6-11, όμως κατάφερε να ισορροπήσει και να μειώσει πρώτα σε 12-13 και έπειτα να ισοφαρίσει σε 14-14.
Μάλιστα, επέκτεινε ακόμα περισσότερο το σερί του κάνοντας το σκορ 18-14, πριν μειώσουν οι φιλοξενούμενες σε 17-19.
Παρ’ όλα αυτά η καλαματιανή ομάδα διατήρησε το προβάδισμά της (22-17, 24-21) και πήρε το 1ο σετ.
Το 2ο σετ είχε περισσότερο σασπένς, μεγάλη ένταση και στο ξεκίνημά του …μια από τα ίδια, με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται (0-2, 3-4, 4-8, 7-10), πριν πάρει μπρος και πάλι ο Μεσσηνιακός και φέρει το ματς στα ίσια (12-12).
Ακολούθως προηγήθηκε με 15-13, η Πετρούπολη έκανε ανατροπή (16-18) και κράτησε το προβάδισμα μέχρι και το 22-22 του Μεσσηνιακού. Οι «πράσινες» πέρασαν και πάλι μπροστά (24-23) και πήραν και αυτό το σετ, χάρη σε μεγάλες άμυνες!
Αποφασισμένες να «καθαρίσουν» το ματς, οι «πράσινες» προηγήθηκαν στο 3ο σετ από την αρχή (3-1, 6-4, 9-6) και έπειτα …εξαφανίστηκαν στο σκορ, ανεβάζοντας συνεχώς την διαφορά (11-6, 15-8) και μάλιστα την έφτασαν στο +11 (20-9), φτάνοντας άνετα στην νίκη!
Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-16
Διαιτητές: Σαραβελάκης - Χριστοδουλόπουλος
Σημειωτής: Μουράτη Κερ.
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Σουρή): Σκλήρη, Σαμπάτη (λ), Παναγοπούλου, Μπεσή, Φωτεινάκη, Χειλαδάκη, Κωνσταντοπούλου, Κουτσουροπούλου, Τσούλου, Σουρή, Μπαξιβανάκη, Μπούνα (λ), Σπανού, Ζερίτη
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ (Αποστολογιωργάκης): Σκλιβανίτη, Αικ. Κοτσαμπά, Μουτζουρίδου, Πνευματικάτου, Μπαντίδου, Ρίζου, Βασιλείου, Δημητροπούλου, Μασούρα, Μαυρίκη, Κατσιμπούλα, Καπνιά, Κανελλοπούλου (λ), Αρ. Κοτσαμπά (λ)