ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80: «Καθάρισε» 3-1 την Ολυμπιάδα

Μετά από έναν… άγονο μήνα, η Καλαμάτα ’80 επέστρεψε στις επιτυχίες καθώς επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Ολυμπιάδας Πατρών σε εξ΄ αναβολής αγώνα της 15ης αγωνιστικής της Α2 βόλεϊ ανδρών.

Για την ομάδα του Χρήστου Δημητρακόπουλου ήταν επιτακτική η ανάγκη επιστροφής στις επιτυχίες προκειμένου να διατηρηθεί η απόσταση ασφαλείας που υπάρχει από την ζώνη του υποβιβασμού και πράγματι οι «λύκοι» ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του αγώνα. Πήραν το πρώτο σετ με 25-21 και παρότι οι Αχαιοί επέστρεψαν στο 2ο και το πήραν με το ίδιο ακριβώς σκορ, η Καλαμάτα ’80 έδειξα χαρακτήρα και έφτασε στην καθαρή νίκη κατακτώντας το 3ο σετ με 25-20 και το 4ο εύκολα με 25-13.

Kαλαμάτα 80 - ΑΕΠ Ολυμπιάς 3-1 (25-21, 21-25, 25-20, 25-13)
Καλαμάτα 80 (Δημητρακόπουλος): Μπουσούνης, Μανιατέας, Κακαλέτρης, Μάνα, Κωτσάκης, Μπλάουελ, Εξαρχέας (λ) / Αποστολόπουλος
Ολυμπιάδα (Δαρείος): Μπαλουξής, Τόντης, Φιλίππου, Γεωργάτος, Γεράνιος, Χασάπης, Γεωργακόπουλος (λ) / Χριστόπουλος, Θεοδωράκης
Στα υπόλοιπα εξ΄αναβολής ματς: ΕΑ Πατρών - Κύζικος Νέας Περάμου 0-3 (16-25, 20-25, 17-25), Γ.Σ.Απόλλων - Κόροιβος 3-0