Κρίμα κι άδικο 3-2 για τον Ακρίτα στην Πετρούπολη!

Η «κατάρα» του ται μπρέικ χτύπησε και πάλι τα κορίτσια του Ακρίτα που έφτασαν μια ανάσα από το μεγάλο «μπαμ» στην Πετρούπολη αλλά τελικά αρκέστηκαν στον βαθμό της ήττας (3-2), για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α2.

Για πολλοστή φορά τη φετινή σεζόν η εξέλιξη του ματς δεν δικαίωσε την υπερπροσπάθεια που έβγαλε η ομάδα Μπάμπη Μυτσκίδη καθώς παρότι  προηγήθηκε με 0-2, τελικά η Πετρούπολη πήρε τη  νίκη με 3-2. Οι γηπεδούχες που έχουν στόχο την άνοδο, τα «είδαν όλα» από τον Ακρίτα και έφτασαν να πανηγυρίσουν έξαλλα στο φινάλε του ματς μια ανέλπιστη – όπως εξελίχθηκε το ματς- νίκη.

Ο Ακρίτας προερχόταν από δυο μεγάλες «καθαρές» νίκες με Ιωνικό και Παλλήνη και η καλή ψυχολογία με την οποία ταξίδεψε στην Αθήνα φάνηκε από το ξεκίνημα. Πήρε με πανομοιότυπο τρόπο τα δυο πρώτα σετ με 19-25 αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Κάτι η κόπωση (θυμίζουμε πως ήταν το τρίτο ματς σε μια εβδομάδα για την καλαματιανή ομάδα) κάτι κάποιες διαιτητικές αποφάσεις σε κρίσιμα σημεία, η πιο πλήρης Πετρούπολη βρήκε τον τρόπο να φέρει το ματς στα ίσα κατακτώντας στις λεπτομέρειες το 3ο και 4ο σετ με 25-23 και τελικά να πάρει εύκολα το ται μπρέικ με 3-1
Τα σετ: 9-25,19-25,25-23,25-23,15-5)
Πετρούπολη (Αποστολογεωργάκης): Μουτζουρίδου, Δημητροπούλου, Μπαντίδου, Καπνιά, Βασιλείου, Κατσιμπούλα, Κανελλοπούλου (λ) / Κοτσάμπα (λ), Σκλιβανίτη, Μαυρίκη, Μασούρα, Πνευματικάτου
Ακρίτας (Μυτσκίδης): Ιωσηφίδη, Χάσκου, Σακελλαρίου, Καραχάλιου, Μαντούδη, Νικολακοπούλου, Παυλέα (λ) / Βεδούση