Χρειαζόταν «καθαρό» σκορ και… τα κατάφερε ο Ακρίτας (pics)!

Πριν τον ντέρμπι παραμονής με τον Ιωνικό, υπήχαν δυο σκορ για τον Ακρίτα, 3-0 και 3-1. Η καλαματιανή ομάδα χρειαζόταν «καθαρό» σκορ για να περάσει πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, αλλά και από την σημερινή (24/02) αντίπαλο και το κατάφερε!
Τα κορίτσια του Μπάμπη Μυτσκίδη νίκησαν με 3-1 σετ σχετικά εύκολα, καθώς με εξαίρεση το 2ο σετ έκαναν εξαιρετική εμφάνιση και έφτασαν στο σκορ που ήθελαν.
Ο αγώνας
Στο 1ο σετ ο Ιωνικός προηγήθηκε με 4-1 χάρη σε αρκετά λάθη του Ακρίτα, ωστόσο οι καλαματιανές ισορρόπησαν και μάλιστα προηγήθηκαν με 7-5, πριν ισοφαρίσει η Αθηναϊκή ομάδα σε 7-7.
Οι δυο ομάδες πήγαιναν σχεδόν πόντο – πόντο μέχρι το 14-12, όταν ο Ακρίτας με ένα επιμέρους 9-2 έφερε το ματς στο 23-14, «τελειώνοντας» ουσιαστικά το σετ.
Στο 2ο σετ ο Ιωνικός μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 5-2 και 4-6, αντίθετα από τον Ακρίτα που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Ο Ιωνικός από εκείνο το σημείο «έτρεξε» ένα επιμέρους 12-3, φτάνοντας το ματς στο 18-7.
Ο Ακρίτας προσπάθησε να μειώσει, έφτασε στο 14-22 όμως οι Αθηναίες δεν πτοήθηκαν και πήραν 3 σερί πόντους.
Το χαμένο 2ο σετ δεν φάνηκε να επηρεάζει ψυχολογικά τον Ακρίτα στο 3ο σετ, ο οποίος κατάφερε να το πάρει, όχι όμως και εύκολα. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι το 10-9 του Ακρίτα, το οποίο μετατράπηκε σε 13-10 για τον Ιωνικό.
Ο Ακρίτας αντέδρασε, ισοφάρισε και μάλιστα πέρασε μπροστά με 19-14 χάρις σε ένα επιμέρους 9-1, ο Ιωνικός μείωσε στον πόντο (20-21) όμως σε εκείνο το σημείο οι καλαματιανές πήραν μπρος για τα καλά και ολοκλήρωσαν το σετ με σερί 4-0.μ
Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο σετ, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι μέχρι και το 11-10 υπέρ του Ακρίτα. Οι καλαματιανές έτρεξαν ένα σερί 4-0 και προηγήθηκαν με 15-10 και διατήρησαν το προβάδισμα των 5 πόντων (17-12).
Το 17-13 έγινε γρήγορα 24-14 και το παιχνίδι τελείωσε …εύκολα και γρήγορα!
Τα σετ: 25-16, 14-25, 25-21, 25-16
Διαιτητές: Σαραβελάκης - Τσουμελέας
ΑΚΡΙΤΑΣ (Μυτσκίδης): Χάσκου, Ιωσηφίδη, Νικολακοπούλου, Μαντούδη, Δεδούση, Καραχάλιου, Παυλέα (λ), Σακελλαρίου, Μ. Κουτίβα, Κουκούτση, Σπυλιωτοπούλου, Λ. Κουτίβα
ΙΩΝΙΚΟΣ (Θανελλάς): Βελούδη, Γάτου, Πολυζωίδου, Βάγια, Μπίλλια, Φώσκολου, Γκότση, Βλάχου, Κασδοβασίλη, Κελεσίδη, Γεωργίου (λ), Καρούζου (λ)