Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Η εμφάνιση και νίκη του Μεσσηνιακού επί του πρωτοπόρου Πανιωνίου (pics)

Στο 2-0 υπέρ του Πανιωνίου, κανείς δεν περίμενε αυτό που θα ακολουθούσε.

Ο Μεσσηνιακός, παίζοντας με απίστευτη «ψυχή» κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 και στο τάι μπρέικ, αν και βρέθηκε πίσω με 13-10, κατάφερε να κάνει μια ακόμα μεγαλειώδη ανατροπή και να πάρει την νίκη με 18-17 απέναντι στο μεγάλο φαβορί για την άνοδο στην Α1 Γυναικών, τον Πανιώνιο!
Οι «πράσινες» έκαναν απίστευτα πράγματα και πανηγύρισαν έξαλλα μια νίκη που τις ανέβασε στην 3η θέση της βαθμολογίας!
Ο Μεσσηνιακός …ξέχασε να μπει στο 1ο σετ και βρέθηκε να χάνει 1-7 και έπειτα 10-20, μην καταφέρνοντας να ξεπεράσει το «φράγμα» των 15 πόντων.
Στο 2ο σετ ο Μεσσηνιακός εμφανίστηκε βελτιωμένος, μείωσε μέχρι και σε 13-10 ωστόσο οι Αθηναίες πήραν μπρος και με ένα επιμέρους 8-3 έφτασαν το σκορ στο 21-13 και ουσιαστικά «τελείωσαν» το σετ.
Αντιθέτως, στο 3ο σετ οι «πράσινες» πήραν μπρος και μάλιστα, προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα με 8-7 και μάλιστα πήραν προβάδισμα 3 πόντων (13-10, 14-11), με «πλασέ» της Σουρή έφτασαν τη διαφορά στο +4 (15-11, 16-12) και έπειτα στο +6 (18-12) με δυο σερβίς της Φωτεινάκη και ισάριθμα λάθη των αμυντικών,
Εν συνεχεία διατήρησαν την διαφορά του +6 (20-14) και μάλιστα την επέκτειναν με «άσο» της Σουρή (21-14) και καρφί της Χειλαδάκη (22-15), πριν μειώσει σε πρώτο χρόνο η Τσιώνη (23-16).
Ένα καρφί της Σκλήρη έκανε το 24-16 και η Χειλαδάκη και πάλι έδωσε το σετ στον Μεσσηνιακό (25-17).
Η …φόρα του 3ου σετ συνεχίστηκε και στο 4ο σετ (4-1, 5-2, 7-3, 9-5), με την καλαματιανή ομάδα να έχει πάρει «φωτιά» για τα καλά παίζοντας με περίσσια «ψυχή», βγάζοντας φοβερές άμυνες και εκμεταλλευόμενες τα λάθη των αντιπάλων στο μπλοκ.
Το «πλασέ» της Σκλήρη στην «καρδιά» του Πανιωνίου έκανε το 13-8 και η ίδια παίκτρια έκανε το 15-9, βάζοντας εκ νέου «φωτιά» στο ματς και τον Μεσσηνιακό για πρώτη φορά στο +6!
Από σερβίς της Ζερίτη, «καρφί» και σερβίς της Σκλήρη ήρθε το +7 δις (16-9, 18-11), με την ίδια παίκτρια να κάνει το 19-11 «σπάζοντας» το μπλοκ!
Η Κωνσταντοπούλου σε πρώτο χρόνο έκανε το 20-12, η Σκλήρη και πάλι με νέο «καρφί» έκανε το 21-12, ο Πανιώνιος μείωσε σε 15-22, όμως η Σουρή με «κεραυνό» από τα αριστερά έφερε το ματς στο +8 (23-15).
Εκεί ήρθε το φοβερό σερί του Πανιωνίου, που με «όπλο» το μπλοκ τους έκαναν ένα σερί 8-0 και μείωσαν σε 22-23, πριν ο Μεσσηνιακός πάρει πόντο από μπλοκ άουτ που αμφισβητήθηκε έντονα από τους ανθρώπους του Μεσσηνιακού και ένα «καρφί»
Ωστόσο οι «κυανέρυθρες» με «όπλο» το μπλοκ μείωσαν σε 22-23, όμως ένα αμφισβητούμενο μπλοκ άουτ των φιλοξενούμενων και ένα καρφί της Σκλήρη «τελείωσαν» το σετ στο 25-23.
Το τάι μπρέικ
Στο τάι μπρέικ οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι, με τον Πανιώνιο να προηγείται 3-1, τον Μεσσηνιακό να ισοφαρίζει σε 3-3.
Ωστόσο ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα με 10-5 εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Μεσσηνιακού, πριν μειώσει σε 6-10 η Χειλαδάκη και 7-10 με πλασέ στην «αντένα» από παίκτρια του Πανιωνίου.
Η Κωνσταντοπούλου σε πρώτο χρόνο και με σερβίς που απέφερε λάθος υποδοχή έκανε το 9-11, όμως το «καρφί» άουτ της Σουρή και το «καρφί» της Μπακοδήμου έφερε το σκορ στο 13-10.
Ένα λάθος των «κυανέρυθρων» και ένα διπλό μπλοκ της Σουρή μείωσε και πάλι το σκορ στους 2 πόντους 11-13, όμως η Μπακοδήμου έσπασε το μπλοκ των «πρασίνων» (14-11), με τις Σουρή – Χειλαδάκη να παίρνουν δυο πόντους για τον Μεσσηνιακό (14-13) και την Σουρή με «άσο» να ισοφαρίζει σε 14-14!
Η Ευθυμίου σε πρώτο χρόνο έκανε το 15-14 για τον Πανιώνιο, όμως η Σκλήρη με ένα ακόμα φοβερό «καρφί» από δεξιά ισοφάρισε (15-15)!
Η Χειλαδάκη και πάλι με καρφί έσπασε το μπλοκ και έκανε το 16-15, βάζοντας για πρώτη φορά τον Μεσσηνιακό μπροστά στο τάι μπρέικ, όμως η Σκλήρη νικήθηκε από μπλοκ (16-16).
Η Χειλαδάκη και πάλι έκανε το 17-16 και η Σκλήρη με «άσο» έκανε το ακατανόητο: έδωσε την νίκη στον Μεσσηνιακό επί του πρωτοπόρου Πανιώνιου!!!
Τα σετ: 13-25, 16-25, 25-17, 25-23, 18-16
Διαιτητές: Σαραβελάκης – Γιαννακάκος
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Σουρή): Σκλήρη, Βέλμαχου, Σαμπάτη (λ), Μπεσσή, Φωτεινάκη, Χειλαδάκη, Κωνσταντοπούλου, Κουτσουροπούλου, Τζούλου, Σουρή, Μπαξιβανάκη, Αντωνοπούλου, Μπούνα, Ζερίτη
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κωστακόπουλος): Σάντε, Παγώνη, Ευθυμίου, Οικονομάκη, Τσουμήτα, Φακή, Τσιώνη, Παπαδάκη, Πανταζή, Μαγγίνα, Μπακοδήμου, Μερκούρη, Φλιάκου, Κούρνογλου