ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80- ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-3: Έπεσαν μαχόμενοι οι «λύκοι»

Διεκδίκησε, πάλεψε και τελικά έπεσε μαχόμενη η Καλαμάτα ‘80 η οποία γνώρισε την ήττα με 0-3 σετ από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Παραλίας σε αγώνα για την τρίτη φάση του κυπέλλου Ελλάδος, στο βόλεΐ ανδρών.

Το έργο της ομάδας του Χρήστου Δημητρακόπουλου ήταν ένα εξ’ ορισμού δύσκολο απέναντι στην ομάδα που βρίσκεται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας στην Volleyleague αλλά παρ΄όλα αυτά οι «λύκοι» έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν, παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί στο πρώτο σετ και τελικά κέρδισαν το ζεστό χειροκρότημα από τους πολυάριθμους φιλάθλους που κατέκλυσαν κάθε γωνιά του δημοτικού γυμναστηρίου.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε σοβαρό πρόσωπο και είχε τις λύσεις απέναντι στην καλαματιανή ομάδα κυριαρχόντας στο φιλέ ενώ είχε πολύ καλά ποσοστά στην υποδοχή. Οι πρώτοι δύο πόντοι του ματς πήγαν στον Παναθηναϊκό αλλά η Καλαμάτα '80 αντέδρασε και προηγήθηκε 4-2 με άσους του Ντάκουρη. Οι πράσινοι πήραν όμως γρήγορα τα ηνία του ματς και έφτιαξαν μια διαφορά η οποία έφτασε στους τέσσερις πόντους (11-13) πριν η Καλαμάτα '80 μειώσει στον πόντο με τον Μανιάτη (13-14) και ισοφαρίσει σε 15-15 με μπλοκ του Κακαλέτρη στον Κανέλλο. Η επιστροφή των γηπεδούχων όμως δεν είχε συνέχεια καθώς ο Παναθηναϊκός άλλαξε ταχύτητα και προηγήθηκε 16-20. Η Κ80 μείωσε προσωρινά σε 18-20 σε λάθος του Γκιμαράες αλλά οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν πάλι 20-24 για να πάρουν το σετ 21-25 με τον Κανέλλο σε πρώτο χρόνο.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τον Παναθηναϊκό οποίος πήρε από το ξεκίνημα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (3-7, 4-8) και αργότερα 6 πόντων (6-12) με μπλοκ του Κανέλλου σε Ντάκουρη. Η διαφορά ανέβηκε στους επτά (9-16, 12-19, 13-20) σε πρώτο χρόνο του ασταμάτητου Σωτήρη Πανταλέων και τελικά πήραν το σετ με 14-25.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 0-3, η Καλαμάτα μείωσε στο πόντο 3-4 αλλά οι πράσινοι άνοιξαν και πάλι την διαφορά αλλά δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν (6-9, 9-11, 11-13, 12-14). Ο Μανιατέας στην συνέχεια δέχτηκε κόκκινη σε διαμαρτυρία και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 12-18 και 14-23 για να πάρει και το τρίτο σετ με 17-25.
Τα σετ: 21-25,14-25, 17-25

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΄80: Μπουσούνης, Μανιατέας, Βλάσσης, Ντάκουρης, Μάνα, Κωτσάκης, Αποστολόπουλος, Δ. Σκαρτσίλης, Γιατράκος, Χανδρινός, Κακαλέτρης, Εξαρχέας, Γρ. Σκαρτσίλης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Ρούσσος, Μπούρας, Σούρδι, Αγγελής, Μαρούλης, Σιμεόνοφ, Φερέϊρα, Κανέλλος, Μπέλος, Πανταλέων, Πολυχρονίδης, Σαμαντάς, Παπαδόπουλος, Ρεζκ, Γκιμαράες