Η Ολυμπιάδα 0-3 τον αποδεκατισμένο Ακρίτα (pics)

Ο Ακρίτας των χιλίων προβλημάτων δεν τα κατέφερε απέναντι στη  Ολυμπιάδα Πατρών και γνώρισε την ήττα 0-3 στο κλειστό της Παραλίας για την 13η αγωνιστική της Α2 βόλεϊ ανδρών.

Ο Γιώργος Κουλιέρης δεν είχε στην διάθεσή του τον Μιχάλη Μητρόπουλο ο οποίος υποβλήθηκε σε επέμβαση και παραμένει άγνωστο πότε θα επιστρέψει στην αγωνιστική δράση ενώ με πρόβλημα τραυματισμού κατέβηκε ο Ζαχαρόπουλος ο οποίος έπαιξε με πόνους.
Οι αχαιοί βασίστηκαν στο καλό τους μπλόκ και στις εμπνεύσεις του Κώστα Βαλουξή ο οποίος μοίραζε ιδανικά την μπάλα ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν πρόβλημα τόσο στην υποδοχή όσο και στο σέρβις.

Ο Ακρίτας πάλεψε στο πρώτο σετ μένοντας κοντά στο σκορ. Η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 1-4, ισοφαρίστηκε σε 5-5 και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 5-12 αλλά οι γηπεδούχοι κρατήθηκαν σε απόσταση τριών πόντων (11-14, 13-16, 19-22, 20-23) χωρίς όμως να μπορέσουν να κάνουν την ανατροπή.

Στο δεύτερο σετ με τα σέρβις του Βαλουξή η Ολυμπιάδα πήρε κεφάλι 0-3 και λίγο αργότερα με νέο σερί από τον Χασάπη ανέβασε την διαφορά στους 5 (2-7). Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει και έφτασε τους δέκα πόντους (7-17), λίγο μετά στους δώδεκα (11-23) και τελικά το σετ πήγε στους φιλοξενούμενους με 14-25.

Στο 3ο σετ ο Ξενάκης με συνεχείς πόντους έφερε τον Ακρίτα μπροστά με 6-5, οι ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 11-11 αλλά μετά από ταιμ άουτ που κάλεσε ο Θόδωρος Δαρείος, οι πατρινοί έκαναν σερί 0-5 και ξέφυγαν (11-16). Ο Ακρίτας μείωσε προσωρινά σε 13-17 αλλά στην συνέχεια δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και το σετ πήγε στους φιλοξενούμενους με 15-24.

Τα σετ: 21-25, 14-25, 15-24
Ακρίτας: Ξενάκης, Τρουπάκης, Μπελογιαννέας, Θεοδώρου, Βραχνάς, Ζαχαρόπουλος, Κουλιέρης -λ / Καρούνος, Σαρδέλης, Τσουλάκος
Ολυμπιάδα: Βαλουξής, Ντόντης, Ράπτης, Γεωργάτος, Φιλίππου, Χαάπης, Κόζης-λ / Γεωργακόπουλος -λ, Θεοδωράκης, Παπαεμμανουήλ