Έσωσε την... παρτίδα με ανατροπή ο Ακρίτας!

Υπερπολύτιμη νίκη και μάλιστα με ανατροπή πήρε ο Ακρίτας επί των Ιώνων στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου στο πρωτάθλημα βόλεϊ της Α2 γυναικών. Τα κορίτσια του Μπάμπη Μυτσκίδη επικράτησαν με 3-2 σετ στο ματς που έγινε στο κλειστό της Παραλίας και πήραν βαθμολογική ανάσα στην μάχη που δίνουν για την παραμονή.

Ο Ακρίτας μπήκε δυνατά και πήρε το πρώτο σετ με 25-22 αλλά το συγκρότημα του Μαρίνου ισοφάρισε μετά από μεγάλη μάχη στο δεύτερο σετ (24-26) και μάλιστα στην συνέχεια πέρασε μπροστά με 1-2 σετ αφού έχοντας την ψυχολογία υπέρ του πήρε το 3ο εύκολα με 14-25.
Μπροστά στο φάσμα μιας καταδικαστικής ήττας ο Ακρίτας ανασυντάχθηκε παίρνοντας το 4ο σετ με 25-15 οδήγησε το ματς στο ται μπρέικ. Εκεί, οι γηπεδούχες πήραν από την αρχή το προβάδισμα και τελικά με 15-12 πανηγύρισαν την σπουδαία νίκη.

Τα σετ: 25-22, 24-26, 14-25, 25-15, 15-12
Ακρίτας (Μυτσκίδης): Χάσκου, Ιωσηφίδη, Νικολακοπούλου, Βεδούση, Καραχάλιου, Νιάρχου, Παυλέα (λ) / Σακελλαρίου, Μαντούδη, Σπυλιοτοπούλου
Ίωνες (Μαρίνος): Πολυδώρου, Κανάκη, Μουτζούρη, Ασημακοπούλου, Βλατάκη, Γραμμένου, Μιχαηλίδου (λ) / Πολίτη, Αγγελή

Από τα υπόλοιπα ματς της 12ης αγωνιστικής ξεχώρισε η «βόμβα» που έπεσε στο Χαλάνδρι όπου η τοπική ομάδα επιβλήθηκε 3-2 του Πανιωνίου. Αναλυτικά:

ΑΠΣ Κόρινθος - ΑΣ Ιωνικός 3-1 (25-18, 25-19, 22-25, 25-17)
ΑΠΣ Κόρινθος (Ανδρεόπουλος): Θώδη, Δορμπαράκη, Κωστάκη, Μπόκα, Παναγοπούλου, Δέδε, Βαρουσιάδη (λ) / Δημητροπούλου (λ), Καραβούλη, Αλαγκάκη, Μπαλδώκα, Βακάλογλου
Ιωνικός (Θανέλλας): Βάγια, Βλάχου, Κελεσίδη, Γάτου, Βότση, Μπίλλια, Γεωργίου (λ) / Καρούζου (λ), Βελώνη, Γκουτσίου, Πολιζοίδου

ΓΣ Πετρούπολης - ΑΟ Παλλήνης 3-1 (23-25, 25-19, 25-18, 26-24)
Πετρούπολη (Αποστολογεωργάκης): Μουτζουρίδου, Χρυσοσπάθη, Μπαντίδου, Καπνιά, Δημητροπούλου, Κατσιμπούλα, Κανελλοπούλου (λ) / Κοτσαμπά (λ), Βασιλείου, Μασούρα, Μαυρίκη
Παλλήνη (Τουρνάκης): Πολίτη, Καραμπαγιά, Σκλαβαίνα, Δίμα, Στάθη, Οικονομοπούλου, Μπάγια (λ) / Κούρτι (λ), Γιαννέλου, Στεργάκου-Νέλσον

ΓΣ Χαλανδρίου - ΓΣ Πανιώνιος 3-2 (25-16, 15-25, 25-22, 22-25, 15-13)
ΓΣ Χαλανδρίου (Περόπουλος): Μαλουσάρη, Πασσιά, Μπαϊράμη, Πανοπούλου, Χριστοδούλου, Κολομητρούση, Παπαδοπούλου (λ) / Καραβοκύρη (λ), Γκόγκου, Φωκιανού, Θανοπούλου
Πανιώνιος (Κωστακόπουλος): Κούρδογλου, Τσουμήτα, Φάκη, Πανταζή, Ευθυμίου, Τσιώνη, Παπαδάκη (λ) / Οικονομάκη, Μπακοδήμου, Φλιάκου, Σάντε