«Αφεντικό» της πόλης η Καλαμάτα ‘80, 3-1 τον Ακρίτα!

Όπως και πριν ένα μήνα για το Κύπελλο, έτσι και σήμερα, η Καλαμάτα ’80 πήρε με 3-1 σετ το τοπικό ντέρμπι με τον Ακρίτα στο κλειστό της Παραλίας και έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Α2.

Οι «λύκοι» με την 4η νίκη τους στην σεζόν (11η αγων.) βρίσκονται σταθερά σε απόσταση ασφαλείας από την ζώνη του υποβιβασμού σε αντίθεση με τον Ακρίτα των χιλίων προβλημάτων ο οποίος δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην επιτυχία επί της Αργυρούπολης και στην στροφή του πρωταθλήματος παραμένει προτελευταίος.

Ο Ακρίτας πάντως κατέβηκε και σ’ αυτό το ματς με σύνθεση ανάγκης καθώς ο Γιώργος Κουλιέρης δεν είχε στην διάθεσή του τους Ζαχαρόπουλο, Πράττη και Τσώνη. Η Καλαμάτα ‘80 πήρε το πρώτο σετ, ο Ακρίτας έκανε το καμ μπακ στο δεύτερο «δικό» του σετ αλλά τελικά το συγκρότημα του Δημητρακόπουλου επέστρεψε και πήρε το τρίποντο.

Στο πρώτο σετ έγινε μάχη μέχρι τα μισά με τον Ακρίτα να έχει το προβάδισμα. Από το 2-2 και το 4-4 στο ξεκίνημα, ο Ακρίτας ξέφυγε 7-10 και 10-12 αλλά η Καλαμάτα ΄80 έφερε το ματς στα ίσα στο 14-14 (μπλόκ σε Μητρόπουλο) και πέρασε μπροστά 15-14 σε φιλέ του Βραχνά. Η ομάδα του Δημητρακόπουλου άρχισε να χτίζει διαφορά και ξέφυγε 23-16 με τον Ακρίτα απλά να μειώνει σε 24-20.

Στο δεύτερο σετ ο Ακρίτας ξεκίνησε και πάλι καλύτερα, πήρε από νωρίς το προβάδισμα και δεν κοίταξε πίσω. Το 3-7 έγινε 6-14, η Καλαμάτα ‘80 μείωσε προσωρινά στους 6 (9-15 και 10-16) αλλά σερί 0-4 με τους Ξενάκη, άουτ Μανιατέα, Μητρόπουλο και άουτ Κωτσάκη έφτασε την διαφορά στους 10 (10-20). Ο Δημητρακόπουλος έριξε στο ματς και τον νεαρό Βλάση, η Καλαμάτα ‘80 έκλεισε την διαφορά στους επτά πόντους (16-23) αλλά ο Ξενάκης με δυο πόντους τελείωσε το σετ 16-25.

Στο τρίτο σετ η Καλαμάτα ‘80 παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε υποδοχή και μπλόκ και παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα έχτισε γρήγορα διαφορά. Προηγήθηκε με 8 πόντους (13-5, 14-6), έφτασε σε ντάμπλ σκορ στο 18-9, ανέβηκε στους 10 στο 21-11 και 23-13 για να κάνει εύκολα το 2-1 σετ με 25-15.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στο 4ο σετ με την ομάδα του Δημητρακόπουλου να παίρνει προβάδισμα 4 πόντων 12-8, 16-12, 18-14  και στην συνέχει να πατάει γκάζι και να φτάνει τους 7 (22-15). Τελικά και αυτό το σετ πήγε στο 25-15 και το ματς στο 3-1.

Τα σετ: 25-20, 16-25, 25-15, 25-15

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80: Αποαστολόπουλος, Μάνα, Ντάκουρης, Εξαρχέας, Μανιατέας, Κωτσάκης, Κακαλέτρης, Μπουσούνης, Μπλάουελ, Βλάσης, Σκαρτσίλης Δημ., Σκαρτσίλης Γρηγ., Χανδρινός
ΑΚΡΙΤΑΣ: Μητρόπουλος, Κουλιέρης, Τρουπάκης, Θεοδώρου, Βραχνάς, Ξενάκης, Μπελογιαννέας, Σαρδελης, Καρράς