Λύγισε στο ται μπρέικ ο Μεσσηνιακός

Με έναν πόντο στις αποσκευές γυρίζει από την Κόρινθο ο Μεσσηνιακός ο οποίος ηττήθηκε στο ται μπρέικ από την ομώνυμη ομάδα για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 γυναικών βόλεϊ. Οι πράσινες έφτασαν μια ανάσα από μια επική ανατροπή καθώς έχαναν με 2-0 και έφεραν το ματς στα ίσα αλλά τελικά λύγισαν στο 5ο σετ.

Ο Μεσσηνιακός παρότι ξεκίνησε νωθρά το ματς άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του και έχασε στις λεπτομέρειες τη νίκη. Οι πράσινες έχασαν εύκολα το πρώτο σετ με 25-14, πάλεψαν πόντο-πόντο στο δεύτερο για το χάσουν με 25-23 και στην συνέχεια έκαναν την μεγάλη αντεπίθεση. Αρχικά μείωσαν σε 2-1 παίρνοντας το 3ο σετ με περίπατο 10-25 και ισοφάρισαν σε 2-2 κερδίζοντας και το 4ο με 20-25. Στο ται μπρέικ έγινε μάχη αλλά τελικά οι παίκτριες της Σουρή δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ανατροπή.

Τα σετ: 25-14, 25-23, 10-25, 20-25, 15-10
Κόρινθος (Ανδρεόπουλος): Θώδη, Δορμπαράκη, Κωστάμη, Παναγοπούλου, Αλατζάκη, Δέδε, Βατουσιάδη -λ / Μπαλδώκα, Βακαλόγλου, Βλαχοπούλου
Μεσσηνιακός (Σουρή): Παναγοπούλου, Σουρή, Κωνσταντοπούλου, Σκλήρη, Χειλαδάκη, Ραμούνδου, Σαμπάτη -λ / Μπούνα -λ, Φωτεινάκη, Ζερίτη.

Στο άλλο κυριακάτικο ματς ο Πανιώνιος επιβλήθηκε 1-3 (15-25, 15-25, 25-22, 18-25) της Πετρούπολης στο Περιστέρι.