Η Καλαμάτα ’80 3-1 τον Ακρίτα

Μετά από ματς το οποίο στην μεγαλύτερη διάρκειά του ήταν… καταναγκαστικά έργα η Καλαμάτα ’80 επικράτησε εύκολα 3-1 του Ακρίτα και πήρε την πρόκριση στην 2η αγωνιστική της β΄ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος στο βόλει ανδρών.
Η τυπικά φιλοξενούμενη στο κλειστό της Παραλίας, ομάδα του Χρήστου Δημητρακόπουλου, προηγήθηκε 2-0 σετ, ο Ακρίτας αντέδρασε και μείωσε προσωρινά αλλά στο 4ο σετ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει.

Η Καλαμάτα '80 δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ καθώς παρότι είχε το προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα δεν μπόρεσε να ξεφύγει. Ο Ακρίτας με άσο του Κουλιέρη πλησίασε στους δυο πόντους στο 19-21 και λίγο μετά στο 21-23 αλλά η Καλαμάτα ’80 με περισσότερες λύσεις πήρε το σετ με 22-25. Το δεύτερο σετ δεν αντέχει σε κριτική καθώς ο Ακρίτας έριξε από νωρίς λευκή πετσέτα (το 7-11 έγινε 10-21) και ο Δημητρακόπουλος βρήκε στην ευκαιρία να βάλει τους νεαρούς Σκαρτσίλη και Χανδρινό.
Στο 3ο σετ έγινε μάχη με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 17-18 και τον Ακρίτα να περνάει για πρώτη φορά με τρεις μετά από φιλέ του Μάνα, λάθος του Ντάκουρη και δυο άσους του Θεοδώρου ο οποίος ήταν αυτός που σέρβιρε στο επί μέρους σερί 4-0.  Η Καλαμάτα ‘80 πέρασε στην αντεπίθεση, μείωσε προσωρινά στον πόντο (21-20) αλλά ο Ακρίτας με επιθέσεις των Καρούνου, Μητρόπουλου και Ζαχαρόπουλου και άσο του Τρουπάκη πήρε το σετ με 25-21.
Στο 4ο σετ ο Ακρίτας αντιστάθηκε μέχρι το 7-10, στην συνέχεια τα φώτα... έσβησαν και πάλι για να πάρει τελικά τη νίκη-πρόκριση η Καλαμάτα ’80 επικρατώντας με 14-25.

ΑΚΡΙΤΑΣ-ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 1-3 (22-25, 18-25, 25-21, 14-25)
Ακρίτας: Κουλιέρης, Πράτης, Σαρδέλης, Θεοδώρου, Τρουπάκης, Μητρόπουλος, Βραχνάς, Καρούνος, Ζαχαρόπουλος
Καλαμάτα ’80: Μπουσούνης, Σκαρτσίλης, Μανιατέας, Κωτσάκης, Αποστολόπουλος, Μπεσής, Χανδρινός, Μάνα, Βλάσσης, Ντάκουρης, Μπλάουελ, Κακαλέτρης, Εξαρχέας, Σκαρτσίλης