Αχ, Ακρίτα!...

Έσπασαν καρδιές στο κλειστό της Παραλίας με τον Ακρίτα να γίνεται σε ένα ακόμη φετινό ματς πρωταγωνιστής σε σαββατιάτικο θρίλερ. Η καλαματιανή ομάδα δεν … πρωτοτύπησε ούτε αυτή την φορά και γνώρισε την ήττα από την Κόρινθο στο ται μπρέικ! Κι αν στο ται μπρέικ υπήρχε… τάι μπρέικ θα έπαιζε και αυτό η ομάδα του Μυτσκίδη η οποία έχασε τελικά το 5ο σετ και το ματς με 15-17 παρότι έφτασε σε ματς μπολ ενώ προηγούμενα είχε αποτρέψει τρία της Κορίνθου!
Έχει χαθεί πλέον το μέτρημα με τα ματς – θρίλερ  των κοριτσιών του Ακρίτα. Έχουμε λοιπόν και λέμε: στις 8 αγωνιστικές ο Ακρίτας έχει παίξει 7 ται μπρέικ και έχει χάσει τα 5 απ΄αυτά!
Πριν το ται μπρέικ ο Ακρίτας προηγήθηκε με 2-1 σετ αλλά τελικά οι φιλοξενούμενες έφτασαν στη  ανατροπή και το δίποντο. Ακόμη και απέναντι σε θεωρητικά καλύτερες ή πιο σωστά πληρέστερες ομάδες όπως είναι η Κόρινθος, ο Ακρίτας βρίσκει τον τρόπο να διεκδικεί στα ίσα τη νίκη. Απλά όταν φτάνει στο μεταίχμιο δεν έχει να δώσει το κάτι παραπάνω μια να τελειώσει αυτός τα ματς.
Τα κορίτσια του Μπάμπη Μυτσκίδη ξεκίνησαν με πάθος το ματς, πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα και δεν κοίταξαν πίσω. Η Μαρία Χάσκου έκανε νταμπλ σκορ στο 14-7, η Κόρινθος με σερί 0-4 (με την Δορμπαράκη στο σερβίς) πλησίασε στους πέντε πόντους (16-11) αλλά ο Ακρίτας δεν την άφησε να ξαναμπεί στο ματς. Η διαφορά πήγε και πάλι στους επτά (18-11) με ωραίο πρώτο χρόνο της Νιάρχου, αργότερα στους εννέα (22-13) και τους 11 (24-13 με καρφί από την πίσω ζώνη της Χάσκου). Τελικά με μπλοκ της Νικολακοπούλου ο Ακρίτας επικράτησε με 25-15.
Στο δεύτερο σετ ο Ακρίτας μπήκε με την καλή ψυχολογία του πρώτου και πήρε προβάδισμα δυο πόντων (8-6 και 10-8). Η Κόρινθος εκμεταλλευόμενη την κακή υποδοχή κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα και από εκεί και πέρα οι δυο ομάδες πήγαν πόντο μέχρι το 20-20 σε μια μονομαχία Χάσκου εναντίον Θώδη. Η Καραχάλιου έκανε το 21-20, η διαφορά πήγε πάλι στους δυο αρχικά με άουτ της Κωστάκη (22-20) και αργότερα με επίθεση της Δεδούση (23-21) αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Κόρινθος έτρεξε σερί 0-4 (μπλοκ άουτ Νικολακοπούλου, πόντος Μπαλδώκα, μπλόκ Παναγοπούλου σε Δεδούση, καρφί Θώδη) και πήρε το σετ με 23-25.
Στο 3ο σετ έγινε πραγματική μάχη αν και στο ξεκίνημα ο Ακρίτας φάνηκε να παίρνει διαφορά ασφαλείας η οποία όμως στην πορεία εξανεμίστηκε. Οι γηπεδούχες προγήθηκαν με 11-4 (πρώτος χρόνος Νικολακοπούλου) και συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά (12-4 άσος Δεδούση, 13-5 Νικολακοπούλου). Η Κόρινθος ωστόσο με την Παναγοπούλου να δυσκολεύει το σερβίς έτρεξαν σερί 0-4 και πλησίασαν 14-10 και 15-11 αλλά ο Ακρίτας έχοντας κορυφαία την Νικολακοπούλου πήγε και πάλι την διαφορά στους επτά (19-12). Οι φιλοξενούμενες δεν το έβαλαν κάτω και με νέο σερί 0-5 πλησίασαν στους δυο (19-17), ο Μυτσκίδης ανακάτεψε την τράπουλα ρίχνοντας στην μάχη τις Μαντούδη, Ιωσηφίδη και τελικά ο Ακρίτας «ξεκόλλησε» και με σερί 3-0 πήγε στο 22-17 για να τελειώσει το σετ με άσο της Νικολακοπούλου και μπλόκ της Χάσκου στην Παναγοπούλου.
Στο τέταρτο σετ ο Ακρίτας θυμήθηκε το κακό του πρόσωπο και με πρόβλημα στην υποδοχή βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς. Η Κόρινθος προηγήθηκε 9-17 μια ο Ακρίτας το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει ήταν να μειώσει τρείς φορές στους έξι (12-18, 13-19, 18-24) πριν η Θώδη γράψει το 18-25, ισοφαρίσει σε 2-2 και στείλει το ματς σε πέμπτο σετ.
Στο ται μπρέικ έγινε του…. Ακρίτα. Η Κόρινθος μπήκε από τα ξεκίνημα μπροστά στο σκορ και κράτησε διαφορά από έναν έως τρεις πόντους (3-4, 3-6, 5-6, 5-8, 8-11, 9-13) για να φτάσει σε ματς μπολ στο 11-14. Ο Ακρίτας όμως έφερε αρχικά το ματς στα ίσα (λάθος Βλαχοπούλου, πιαστό Παναγοπούλου και μπλοκ Νικολακοπούλου σε Θώδη) και στην συνέχεια πέρασε μπροστά με ατομικό μπλόκ της Νικολακοπούλου στην Παναγοπούλου 15-14! Στο δικό του ματς μπολ ο Ακρίτας έκανε τέσσερις επιθέσεις αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τον πόντο και με τη μπάλα να βρίσκει αντένα ήρθε το 15-15. Τελικά με άουτ της εξαντλημένης από την υπερπροσπάθεα Χάσκου και μπλόκ της Παναγοπούλου επίσης στην πρώην παίκτρια της ΑΕΚ, η Κόρινθος πανηγύρισε την 5η της νίκη στη σεζόν.
Τα σετ: 25-14, 23-25, 25-18, 18-25, 15-17)
Ακρίτας (Μυτσκίδης): Πανταζοπούλου, Χάσκου, Δεδούση, Καραχάλιου, Νικολακοπούλου, Νιάρχου, Κατσαρού -λ / Παυλέα -λ, Ιωσηφίδη, Μαντούδη
Κόρινθος (Ανδρεόπουλος): Θώδη, Δορμπαράκη, Κωστάμη, Μπόκα, Παναγοπούλου, Δέδε, Βατουσιάδη -λ / Δημητροπούλου-λ, Μπαλδώκα, Βακαλόγλου, Αλατζάκη, Βλαχοπούλου.

*Η… μίνι έκπληξη της ημέρας έγινε στην Ν. Σμύρνη όπου η Παλλήνη πήρε βαθμό από τον Πανιώνιο. Αναλυτικά τα υπόλοιπα ματς της 8ης αγωνιστικής:
ΓΣ Πανιώνιος - ΑΟ Παλλήνη 3-2 (24-26, 25-19, 25-19, 20-25, 15-11)
Πανιώνιος (Κωστακόπουλος): Τσιώνη, Κούρδογλου, Τσουμήτα, Οικονομάκη, Μπακοδήμου, Ευθυμίου, Παπαδάκη -λ / Λεζινώ -λ, Μερκούρη, Σούρα, Φάκη, Πανταζή, Σάντε.
Παλλήνη (Τουρνάκης) Πολίτη, Καραμπάγια, Σκλάβαινα, Τζίμα, Στάθη, Οικονομοπούλου, Μπάγια -λ / Κούρτη -λ, Γιαννέλου, Στεργάκου.

ΑΣ Ιωνικός - ΑΓΟ Ευρυάλη 3-0
Ιωνικός (Θανέλλας): Μαγκανάρη, Κελεσίδη, Μπίλλια, Γκότση, Κασδοβασίλη, Βάγια, Γεωργίου -λ / Βελούδη, Γάτου, Γκούτσιου
Ευρυάλη (Γκούντας): Βογιατζόγλου, Ζούρου, Ηλιακοπούλου, Ταμπάκη, Κωτούλα, Αναγνωστοπούλου, Μέξη -λ /Κουντουρά -λ, Ριζοπούλου