Μεσσηνιακός…. Θρίαμβος!

Άλλος είχε το όνομα αι άλλος την χάρη στο κλειστό της Παραλίας όπου ο Μεσσηνιακός θριάμβευσε επί του… Θριάμβου Χαϊδαρίου με 3-0 σετ και πέτυχε την 5η του νίκη σε επτά αγώνες στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών. Οι πράσινες ήρθαν με…φόρα από την επικράτηση στο τοπικό ντέρμπι με τον Ακρίτα και επέστρεψαν στις νίκες για το πρωτάθλημα δείχνοντας πως η κακή εμφάνιση και ήττα στην Πετρούπολη ήταν μια κακή παρένθεση.
Με πολύ καλή υποδοχή, σχεδόν άριστο σερβίς και καλά τελειώματα τα κορίτσια της Γωγώς Σουρή έδειξαν πως όταν βρεθούν σε μέρα είναι δύσκολο να αντιμετωπιστούν.
Στο πρώτο σετ ο Θρίαμβος δεν… μπήκε στο τάραφλεξ και ο Μεσσηνιακός σαν σε προπόνηση προηγήθηκε 14-1, η Σουρή έριξε στην μάχη και τις Ζερίτη, Μπαξιβανάκη και τελικά οι πράσινες επιβλήθηκαν με 25-4!
Στο δεύτερο σετ τα πράγματα άλλαξαν με τον Θρίαμβο να αφυπνίζεται και να παίρνει μάλιστα το προβάδισμα στο ξεκίνημα του σετ με 6-7 (δυο διαδοχικοί πόντοι της Χαραλάμπους). Ο Μεσσηνιακός πήρε και πάλι κεφάλι με δυο πόντους (10-8) αλλά οι παίκτριες της Χαράς Σάκουλα κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ. Μάλιστα με μπλόκ και πόντο της Στρατάκη ισοφάρισαν σε 14-14 και λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά με την Χαραλάμπους (17-18). Η Γωγώ Σουρή πήρε τάιμ άουτ και στην επιστροφή ο Μεσσηνιακός έκανε σερί 3-0 για να περάσει και πάλι με δυο (20-18). Ο Θρίαμβος ωστόσο δεν πτοήθηκε και οι δυο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο στο 21-20. Η Χειλαδάκη με την Σκλήρη έδωσαν και πάλι αέρα τριών πόντων (23-20) για να ακολουθήσει λάθος σερβίς της Εικοσπεντίδου (24-21) και το σετ να τελειώσει 25-21 με καρφί της Χειλαδάκη στην ευθεία.
Η ιστορία του δεύτερου σετ επαναλήφθηκε και στο 3ο μόνο που εκεί ανέλαβαν δράση για τον Μεσσηνιακό η εορτάζουσα Σπυριδούλα Σκλήρη και η Νατάσα Ρεμούνδου. Ο Θρίαμβος προηγήθηκε 5-6 τρέχοντας απο το 5-2 σερί 0-4 αλλά ο Μεσσηνιακός επέστρεψε και με την Σουρή προηγήθηκε 8-6 και 9-7. Οι φιλοξενούμενες έκαναν νέο σερί και πέρασαν με 9-10, κρατήθηκαν μέσα στο σετ μέχρι το 11-11 αλλά από εκεί και πέρα ο Μεσσηνιακός πάτησε… γκάζι και άρχισε να χτίζει διαφορά. Το σκορ πήγε στο 16-12 και αργότερα στο 18-13 και 20-14 αναγκάζοντας τις φιλοξενούμενες να ρίξουν λευκή πετσέτα.. Το σετ έκλεισε τελικά 25-16 με επίθεση άουτ της Χαραλάμπους.
Τα σετ: 25-4, 25-21, 25-16
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Σκλήρη, Σαμπάτη, Παναγοπούλου, Φωτεινάκη, Ραμούνδου, Χειλαδάκη, Κωνσταντοπούλου, Μπεσή, Τζούλου, Σουρή, Μπαξιβανάκη, Μπούνα, Σπανού, Ζερίτη
ΘΡΙΑΜΒΟΣ: Εικοσπεντίδου, Νικολαϊδη, Παυλοπούλου, Χαραλάμπους, Χανιωτάκη, Σταμάτη, Στρατάκη, Πεδουλάκη, Μαθουδάκη.

439 views
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Νέα δύσκολη αποστολή ο Ακρίτας Αχ, Ακρίτα!... »