Μεσσηνιακός για ψηλά, 3-1 την Παλλήνη!

Η Παλλήνη ήρθε στο κλειστό της Παραλίας με τον αέρα που της έδινε η δεύτερη θέση της βαθμολογίας αλλά τα κορίτσια του Μεσσηνιακού έδειξαν πως δεν… καταλαβαίνουν από φαβορί. Η ομάδα της Γωγώς Σουρή ήταν εντυπωσιακή και με τρομερά ξεσπάσματα επικράτησε με 3-1 σετ συμπληρώνοντας καρέ νικών (σε πέντε αγώνες) στο πρωτάθλημα.
Στο πρώτο σετ ο Μεσσηνιακός μπήκε μπροστά στο σκορ με 6-3 με τα μπλόκ των Ραμούνδου, Κωνσταντοπούλου σε Καραμπάγια και σταδιακά άρχισε να αυξάνει την διαφορά. Το σέρβις ήταν άριστο και το μπλοκ ορθωνόταν τείχος στην Παλλήνη που όσο κι αν προσπαθούσε δεν μπορούσε να βρεί λύσεις. Η διαφορά πήγε στο +8 (17-9) με την Σκλήρη, στο +9 με την Τζούλου για να φτάσει στην μέγιστη τιμή της, το +10 στο 23-13. Τελικά ο Μεσσηνιακός έφτασε εύκολα και απλά στο 25-15 και το 1-0.
Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Το μπλόκ συνέχισε να είναι απροσπέλαστο και η διαφορά έφτασε γρήγορα στο +6 (7-1). Η Οικονομοπούλου πέρασε στο σέρβις για την Παλλήνη και δυσκόλεψε την υποδοχή του Μεσσηνιακού με αποτέλεσμα η Παλλήνη να αρχίζει να μαζεύει την διαφορά (9-7, 10-8, 11-9). Η Ραμούνδου με άσο έδωσε αέρα τριών πόντων (13-10) και η… τάξη άρχισε σιγά σιγά να αποκαθίσταται. Ο Μεσσηνιακός ξέφυγε με 17-11, ο πάγκος της Παλλήνης διαμαρτυρήθηκε και δέχτηκε κίτρινη (18-11) και πλέον δεν υπήρχε επιστροφή. Τελικά οι «πράσινες» καθάρισαν και αυτό το σετ με 25-18 (πρώτος χρόνος Ραμούνδου).
Στο 3ο σετ οι φιλοξενούμενες έδειξαν το καλό τους πρόσωπο και πήραν προβάδισμα από την αρχή (3-6, 4-7,7-10) με την διαφορά να φτάνει στο +4 (9-13) σε άουτ επίθεση της Τζούλου. Ο Μεσσηνιακός ωστόσο αντέδρασε και δεν άφησε την διαφορά να ξεφύγει. Μείωσε στην ελάχιστη διαφορά (13-14) με την Σκλήρη και οι δυο ομάδες άρχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο (14-15, 15-16, 16-17). Η Παλλήνη ξέφυγε πάλι με δυο πόντους (16-18) σε λάθος της Κωνσταντοπούλου η οποία όμως διόρθωσε με μπλόκ στην Τζίμα (17-18). Η Τζούλου έφερε το ματς στα ίσα (19-19), διπλή μπαλιά Σουρή 19-20, η Σκλήρη ισοφαρίζει 20-20 και η Τζούλου βάζει εκ νέου μπροστά τις γηπεδούχες (21-20). Η Ραμούνδου κράτησε το προβάδισμα (23-22) αλλά η Καραμπάγια έκανε το 23-23 και η Παλλήνη έφτασε σε σετ μπολ με άσο της  Οικονομοπούλου. Η Σουρή όμως αρχικά και η Κωνσταντοπούλου το γύρισαν 25-24 αλλά οι φιλοξενούμενες δεν κατέθεσαν τα όπλα. Με σερί 0-3 (Καραμπάγια, Πολίτη και μπλοκ μέσα της Ζερίτη), πήραν το σετ με 25-27 και μείωσαν σε 2-1.
Το 4ο σετ ξεκίνησε με την Κωνσταντοπούλου να δυσκολεύει την υποδοχή της Παλλήνης και ο Μεσσηνιακός να προηγείται με 9-3, μετά από κόκκινη στην Καραμπάγια. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 7 (11-4 με άσο Σκλήρη) αλλά η Παλλήνη άρχισε να μειώνει, πλησίασε στον πόντο (16-15 Στάθη) αλλά το καμ μπακ δεν είχε συνέχεια. Ο Μεσσηνιακός κράτησε προβάδισμα δυο πόντων (20-18, 21-19) και με σερί 3-0 προηγήθηκε 24-20. Η Παλλήνη με δικό της σερί ισοφάρισε σε 24-24, στη συνέχεια ο πάγκος της Παλλήνης δέχτηκε κόκκινη για το 25-24, το ματς διεκόπη προσωρινά λόγω διαμαρτυριών της Παλλήνης και στην επανέναρξη η Ραμούνδου έκανε το 26-24.
Τα σετ: 25-15, 25-18, 25-27, 26-24.
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Σκλήρη, Σαμπάτη, Παναγοπούλου, Μπεσσή, Φωτεινάκη, Ραμούνδου, Χειλαδάκη, Κωνσταντοπούλου, Τζούλου, Σουρή, Μπαξιβανάκη, Μπούνα, Σπανού, Ζερίτη
ΠΑΛΛΗΝΗ: Πολίτη, Τζίμα, Καραμπάγια Στάθη, Μπάγια, Κούρτη, Κατοίκου, Οικονομοπούλου, Σκλάβαινα, Γιαννέλυο, Λάϊου, Στεργάκου
** Οι άνθρωποι της Παλλήνης θέλησαν να υποβάλλουν ένσταση κάτι που δεν έγινε δεκτό από τους διαιτητές Χανδρινό, Γιαννακάκο με την αιτιολογία πως όταν υποβλήθηκε το αίτημα είχαν ήδη κλείσει το φύλλο αγώνα.