Έχασε με ανατροπή στην... ανατροπή

O Ακρίτας άφησε την δουλειά στην… μέση απέναντι στον Κόροιβο και παρέμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών μετά και την 5η αγωνιστική. Οι παίκτες του Γιώργου Κουλιέρη ουσιαστικά αδίκησαν τους εαυτούς τους καθώς η υπερπροσπάθεια που κατέβαλλαν για να γυρίσουν το ματς στο δεύτερο και κυρίως στο τρίτο σετ δεν είχε συνέχεια με αποτέλεσμα η ομάδα της Αμαλιάδας να πάρει τη νίκη στο ταϊ μπρέικ και να αποδράσει από το κλειστό της Παραλίας παίρνοντας δυο πολύτιμους βαθμούς.
Ο Ακρίτας, ο οποίος στερήθηκε των υπηρεσιών του Μάνου Ξενάκη ο οποίος έμεινε εκτός λόγω προσαγωγού, έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο λόγω της σπουδαιότητας του ματς και αυτό βγήκε στις προσπάθειες των παικτών στο πρώτο σετ. Βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ (1-3, 6-7, 9-11) με την διαφορά να φτάνει τους τέσσερις (15-19, 16-20) και παρότι στην συνέχεια περιορίστηκε στους δυο (21-23) ο Κόροιβος βγήκε νικητής με 22-25.
Στο δεύτερο σετ η εικόνα άλλαξε και οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι με 4-0, 5-1 και ανέβαζαν συνεχώς την διαφορά η οποία έφτασε στους δέκα (14-4, 16-6, 17-7) και αργότερα στους έντεκα (21-10) για να πάρουν το σετ με 25-16.
Στο τρίτο σετ έγινε πραγματική μάχη. Ο Ακρίτας προηγήθηκε 16-11 αλλά ο Κόροιβος με σερί 0-6 πέρασε μπροστά 16-17, ο Μητρόπουλος πέρασε στην πάσα αντί του Τρουπάκη και οι δυο ομάδες άρχισαν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Στο 20-20 ο Κόροιβος έκανε ένα νέο σερί 0-3 αλλά με τρείς πόντους-απάντηση του Βραχνά το ματς πήγε στο 24-24. Ο Βραχνάς συνέχισε για το 25-25 και στην συνέχεια την… σκυτάλη πήρε ο Ζαχαρόπουλος ο οποίος με επίσης τρείς σερί πόντους διαμόρφωσε το 29-27.
Η εξέλιξη αυτή θα περίμενε κάποιος πως θα έδινε άλλον αέρα στους γηπεδούχους για την συνέχεια αλλά αντ΄αυτού ο Κόροιβος ήταν αυτός που από το ξεκίνημα του 4ου σετ μπήκε αποφασισμένος για την επιστροφή. Προηγήθηκε με 4-7 και 6-10, ο Ακρίτας μείωσε στον πόντο με άσο του Τρουπάκη και λίγο αργότερα με μπλόκ του Θεοδώρου (10-11) αλλά η ομάδα της Αμαλιάδας ξέφυγε και πάλι με 11-15. Η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει (12-19, 13-21) και έφτασε στην μέγιστη τιμή της στο 13-23 με το σετ να τελειώνει 15-25.
Ο Κόροιβος πήρε τα πάνω του και στο ταϊ μπρέικ δεν βρήκε ουσιαστική αντίδραση από τον Ακρίτα ο οποίος το καλύτερο που κατέφερε ήταν να μειώσει στους τρείς (6-9) αλλά να μην μπορεί να ακολουθήσει με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 10-15.

Τα σετ: 22-25, 25-16, 29-27, 15-25, 10-15
Ακρίτας: Βραχνάς, Καρούνος, Μπελογιαννέας, Μητρόπουλος, Ζαχαρόπουλός, Θεοδώρου, Κουλιέρης -λ / Τρουπάκης, Πράττης, Σαρδέλλης
Κόροιβος: Σωτηρόπουλος, Παναγιωτάρας, Τσούμας, Τσερεγκούνης, Σαλαβασίδης, Κοσμάς, Μιχόπουλος -λ / Τσαούσης, Παπαθεοδώρου, Παναγιωτόπουλος