Γλυκόπικρη γεύση για τα κορίτσια του Ακρίτα (pics)

Τη νίκη της… χρονιάς πήγαν να πετύχουν τα κορίτσια της ομάδας βόλεΐ του Ακρίτα μέσα στην Κάντζα επί της Παλλήνης αλλά παρά την υπερπροσπάθεια, δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή (από 2-0 έφεραν το ματς στο 2-2) και λύγισαν στο ταϊ μπρέικ.
Απέναντι σε μία ομάδα η οποία στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Α2 έχει δείξει ότι συγκαταλέγεται στις κορυφαίες δυνάμεις της κατηγορίας, η ομάδα του Μπάμπη Μυτσκίδη έκανε το καλύτερο της παιχνίδι στη σεζόν και αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα. Ίσως, πριν το ματς, ο βαθμός να θεωρούνταν ικανοποιητικός για την ομάδα της Καλαμάτας, η εξέλιξη όμως της αναμέτρησης, το πάθος, η θέληση και το πείσμα που έβγαλαν τα κορίτσια του Ακρίτα τις άφησε με την γλυκόπικρη γεύση μιας πολύ καλής εμφάνισης που δεν συνοδεύτηκε όμως από νίκη. Και όλα αυτά έχοντας να αντιμετωπίσουν και τις αποφάσεις του διαιτητικού δίδυμου (Γιώργος Τουμπανάκης και Έλενα Λιδωρίκη), το οποίο έδωσε κρίσιμους πόντους στην έδρα.
Ο Ακρίτας φάνηκε από το ξεκίνημα του αγώνα πως βρέθηκε στην Κάντζα αποφασισμένος να παλέψει. Με την παρότρυνση αρκετών καλαματιανών από την κερκίδα, μεταξύ των οποίων και του επικεφαλής της μείζονος μειοψηφίας του Δήμου Καλαμάτας, Μανώλη Μάκαρη, οι παίκτες του Μυτσκίδη προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν από το πρώτο σετ. Στο ξεκίνημα βρέθηκαν να χάνουν με 6-4 αλλά με σερί 0-3 πέρασαν μπροστά (6-7). Η Παλλήνη επέστεψε στο ματς και κατάφερε να πάρει διαφορά τριών πόντων (14-11) αλλά διαδοχικά μπλοκ της Καραχάλιου και πολύ καλά σέρβις της Νιάρχου (μεταξύ των οποίων και ένας άσος), έφεραν τον Ακρίτα να παίρνει αυτός διαφορά δύο πόντων (14-16, 15-17) και με άσο της Δεδούση τρεις (15-18). Με τη Τζίμα στο σέρβις οι γηπεδούχες έφεραν το ματς στα ίσα (18-18) αλλά ο Ακρίτας δεν το έβαλε κάτω. Πέρασε εκ νέου μπροστά με δυο (19-21, άσος της Νικολακοπούλου και 20-22 λάθος της Καραμπάγια). Η Παλλήνη ωστόσο δεν κατέθεσε τα όπλα, ανασυντάχθηκε και αφού έφερε το ματς στα ίσα με ανύπαρκτη διπλή μπαλιά που υπέδειξε ο πρώτος διαιτητής για το 22-22, διεύρυνε το σερί στο 5-0 για να πάρει το σετ με 25-22.
Στο δεύτερο σετ ο Ακρίτας μπήκε μια άσχημη ψυχολογία δίνοντας την ευκαιρία στις γηπεδούχες να προηγηθούν νωρίς- νωρίς με 8-1. Η Παλλήνη έφτασε την διαφορά στους 10 (16-6, 17-7), ο Ακρίτας με ατομικό μπλόκ της Μαντούδη μείωσε προσωρινά στους οκτώ (17-9) αλλά πλέον το σετ δε γύριζε και οι γηπεδούχες επικράτησαν με 25-14.
Η εύκολη επικράτηση στο δεύτερο σετ, δημιούργησε την αίσθηση πως η πλάστιγγα γέρνει οριστικά υπέρ της Παλλήνης, πλήν όμως οι παίκτριες του Ακρίτα βάλθηκαν να διαψεύσουν τους πάντες.
Το 6-4 στο ξεκίνημα του 3ου σετ έγινε 6-7 με τις Νικολακόπουλου και Χάσκου αλλά η Παλλήνη βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει στο ματς και με σέρβις της Πολίτη έφτασε να προηγείται με 15-12 και αργότερα, με σερί 5-0, 20-15. Και εκεί ήταν που ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση με την Μαρία Χάσκου να δίνει το σύνθημα. Η έμπειρη ακραία πήρε την κατάσταση στα χέρια της και με δυο επιθέσεις μείωσε ισάριθμες φορές στον πόντο (22-21, 23-22) για να ακολουθήσει άσος της Ιωσηφίδη για την ισοφάριση. Η Χάσκου όμως δεν είχε πει ακόμη την τελευταία κουβέντα και με ακόμη δυο πόντους διαμόρφωσε το τελίκό 23-25.
Στο τέταρτο σετ υπήρχε μόνο μία ομάδα στο παρκέ και αυτή ήταν ο Ακρίτας. Με όπλο τα τρομερά σερβίς των Ιωσηφίδου, Χάσκου και Νιάρχου πήρε από την αρχή το προβάδισμα και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Το 0-5 έγινε 2-16, 3-18, -με το μπλοκ των Νικολακόπουλου, Καραχάλιου να μην αφήνει τίποτα να περάσει- 4-19, 7-24 για να τελειώσει το σετ με 10-25 (2-2 σετ).
Στο τάι μπρέικ και μπροστά στο φάσμα μιας αναπάντεχης ήττας, η Παλλήνη ανασυντάχθηκε, εκμεταλλεύθηκε τα λάθη του Ακρίτα και με τα πολύ καλά σέρβις της Τζίμα έφτασε το σκορ στο 8-0. Στην αλλαγή τερέν ο Ακρίτας έδειξε να αφυπνίζεται, μείωσε στους έξι (11-5 και 12-6) και αργότερα στους πέντε (14-9 άσος Ιωσηφίδη και 14-10 μπλοκ Νιάρχου) αλλά τελικά οι γηπεδούχες πήραν το τάι μπρέικ με 15-10 και το δίποντο.

Τα σετ: 25-22, 25-14, 23-25, 10-25, 15-10

Παλλήνη (Τουρνάκης): Πολίτη, Καραμπαγιά, Σκλάβαινα, Τζίμα, Γιαννέλου, Οικονομοπούλου, Μπάγια -λ /Κούρτη -λ, Στάθη
Ακρίτας (Μυτσκίδης) : Ιωσηφίδη, Χάσκου, Νιάρχου, Δεδούση, Καραχάλιου, Νικολακοπούλου, Παυλέα -λ / Κατσαρού -λ, Πανταζοπούλου, Μαντούδη