Δεν "δάγκωναν" και ηττήθηκαν οι "λύκοι"

Είχε εξ’ αρχής δύσκολη αποστολή και αυτό επιβεβαιώθηκε με τον πλέον εμφατικό τρόπο για την Καλαμάτα 80, η οποία γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον πανίσχυρο Ηρακλή Χαλκίδας.
Η καλαματιανή ομάδα δεν πίστεψε το παιχνίδι και δεν μπόρεσε να αντισταθεί στις ορέξεις των φιλοξενούμενων οι οποίοι παίζοντας πολύ ψηλά και με «όπλο» τα φοβερά αθλητικά τους προσόντα, έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.
Οι «λύκοι» γνώρισαν την 4η τους ήττα σε 5 αναμετρήσεις και παραμένουν κοντά στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας.
Το 1ο σετ
Στο 1ο σετ η «Κ80» βρέθηκε πίσω με 1-3 ωστόσο ισοφάρισε σε 4-4 και το παιχνίδι συνεχίστηκε σε ισόπαλο σκορ μέχρι το 11-11.
Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 13-15 και έπειτα με 14-17, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφτασαν μέχρι το 17-19, ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Ηρακλής αύξησε τη διαφορά πρώτα στο +4 (18-22) και έκλεισε το σετ με 19-25.
Το 2ο σετ
Στο 2ο σετ η γηπεδούχος ομάδα έφτασε μέχρι το 4-4 ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 7-1 έφτασαν μέχρι το 11-5.
Οι «λύκοι» μείωσαν με καρφί – άουτ του Αδαμόπουλου και καρφί χωρίς πρώτη πάσα από τον Μάνα σε 13-9. Ο Κωτσάκης με διαγώνιο καρφί έκανε το 11-14, οι «λύκοι» μείωσαν μέχρι το 15-12, ωστόσο με ένα σερί 5-0 οι φιλοξενούμενοι έφεραν το σκορ στο 20-12.
Ο Φίνος με άσο και ένα άστοχο καρφί του Μανιατέα έφεραν το σκορ στο 23-13 και ένας άσος του Κολτσιάκη έκανε το 14-24, όμως ένα μπλοκ των Μπουσούνη – Μάνα στον Γκόρτσανιουκ και ένα μπλοκ άουτ σε καρφί του Ντάκουρη μείωσαν σε 16-24.
Ο Μπουσούνης με άσο μείωσε εκ νέου σε 17-24, όμως τα καρφί σε πρώτο χρόνο Κουτρουμάνου τελείωσε το σετ με 17-25.
Το 3ο σετ
Με ψηλοκρεμαστό του Ντάκουρη η «Κ80» προηγήθηκε στο 3ο σετ, όμως ένα καρφί του Γκόρτσιανουκ έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 3-2 και έπειτα ο Γεωργόπουλος με άσο έφερε το σκορ στο 4-2.
Ο Κακαλέτρης σε πρώτο χρόνο μείωσε σε 5-7 όμως με σερί 4-0 και άσο του Αδαμόπουλου ο Ηρακλής έφερε το ματς στο 11-5.
Διπλό μπλοκ από Κολτσιάκη και Αντιφάκο στον Μανιατέα και 12-5 για τον Ηρακλή Χαλκίδας. Νέος άσος του Αδαμόπουλου και 13-5, όμως ο Κακαλέτρης και πάλι σε πρώτο χρόνο μείωσε σε 6-13 και διέκοψε το σερί 6-0 της Χαλκίδας. Δυο σέρβις του Κολτσιάκη κατέληξαν σε πόντους για το 16-7, όμως ο Μανιατέας με καρφί και ένα σερβίς στο φιλέ του νεοεισερχόμενου Αντιφάκου έφεραν το παιχνίδι στο 9-18.
Ο νεαρός Γ. Σκαρτσίλης με άσο μείωσε σε 11-19, ο Μπλάουελ με καρφί σε 12-19, ο Δημητρακόπουλος έριξε στην «μάχη» και τον νεαρό Δ. Σκαρτσίλη.
Με καρφί του Αντιφάκου οι φιλοξενουμενοι έκαναν το 23-13, όμως έννα καρφί στο φιλέ του Κολτσιάκη μείωσε σε 14-23.
Στο παιχνίδι πέρασε και ο Μπεσής το σκορ υπέρ της «Κ80» με το σερβίς στο φιλέ του Κολτσιάκη (15-24) και το καρφί στην αντένα του Φωτιάδη (17-24), όμως δεν αποφεύχθηκε το τελικό 17-25.
● Διαιτησία: Σαραβελάκης Κων/νος, Καψάσκης Διονύσης
Σημειωτής: Μουράτη Κερασία
Τα σετ: 19-25, 17-25, 17-25
«ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΄80» (Χρήστος Δημητρακόπουλος): Μπουσούνης, Μπλάουελ, Γ. Σκαρτσίλης, Μανιατέας, Ντάκουρης, Κωτσάκης, Κακαλέτρης, Μάνα, Π. Σκαρτσίλης, Μπεσής, Βλάσσης Εξαρχέας (λ)
ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Φωτιάδης, Αλεξάκης, Κολτσιάκης, Φίνος, Κουτρουμάνος, Γεωργόπουλος, Γκόρτσανιουκ, Αδαμόπουλος, Αντιφάκος, Μάγγος, Κοντοστάθης (λ)