E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ολυμπιακός – Ξάνθη 2-0

Πανιώνιος- Παναιτωλικός 2-0

Ηρακλής- Βέροια 1-1

Η Καλαμάτα ‘80 κοίταξε στα μάτια την ΑΕΚ στο κλειστό του Μετς και έφτασε κοντά σ΄ ένα ιστορικό διπλό καθώς στην διάρκεια του ματς έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε 1-2 σετ, αλλά τελικά έφυγε με έναν βαθμό καθώς ηττήθηκε 3-2 στο τάι μπρέικ, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2.

Οι “λύκοι” έδειξαν από το ξεκίνημα  αποφασισμένοι να πάρουν κάτι από το ματς και κόντραραν στα ίσα τον δικέφαλο στο πρώτο σετ. Παρότι βρέθηκαν πίσω με 9-4, ισοφάρισαν σε 14-14, έμειναν κοντά 18-15 και 22-20 για να χάσουν δύσκολα στο τέλος 25-22.

Στο δεύτερο σετ έγινε μεγάλη μάχη με την Καλαμάτα ‘80 να παίρνει κεφάλι 3-4 αλλά η ΑΕΚ με σερί 4-0 προηγήθηκε 7-4 και 9-5. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και αφού  ισοφάρισαν 16-16 και 18-18, πέρασαν μπροστά με 20-21. Ισοπαλία στο 25-25 αλλά τελικά το σετ πήγε στην καλαματιανή ομάδα με 25-27 (1-1).

Η συνέχεια έφερε την Καλαμάτα από θέση ισχύος να παίρνει ξεκάθαρο προβάδισμα από το ξεκίνημα του 3ου σέτ και αφού προηγήθηκε 2-7, 3-10, 6-15 και 13-22 πήρε το σετ με 14-25 φτάνοντας στην ανατροπή (1-2).

Στο 4ο, η ΑΕΚ μετά το αρχικό 4-4 άρχισε να χτίζει διαφορά, προηγήθηκε 17-10 και 19-12 για να πάρει το σετ με 25-20 και να ισοφαρίσει σε 2-2.

Στο ται μπρέικ η Καλαμάτα ‘80 προηγήθηκε στο ξεκίνημα 2-3 αλλά η Ένωση πήρε το προβάδισμα στο 5-4 και διαφορά τριών πόντων στο 10-7. Οι “λύκοι” μείωσαν στο 11-10 αλλά μια υπόδειξη για φιλέ που δεν ήταν και στην συνέχεια μια κόκκινη, σταμάτησαν την αντεπίθεση και το σετ πήγε στους γηπεδούχους με 15-11.

Τα σετ: 25-22, 25-27, 14-25, 25-20, 15-11.

Στην αποστολή της Καλαμάτα ΄80 ήταν οι Αποστολόπουλος, Μπουσούνης, Μανιατέας, Ζαχαρόπουλος, Κωτσάκης, Ντάκουρης, Λουκάς, Μάνα, Κακαλέτρης, Μπεσσής, Σπ. Χανδρινός, Άρης Χανδρινός, Εξαρχέας.

Στα υπόλοιπα ματς:

ΑΟ Μαρκοπούλου – ΟΦΗ 2-3 (17-25,20-25,25-19,25-21,12-15)
ΑΟ Παλλήνη - ΑΣ Πανερυθραϊκός 3-0 (25-23,25-20,25-22)
ΑΟΝΣ Μίλων - ΣΦΠ Χανίων (Κυρ 22 Ιαν, 16:30)

Λάβαρο νίκης μέσα στην Τουρκία ύψωσε η Εθνική Παίδων του Βασίλη Γεωργόπουλου κατακτώντας την πρώτη θέση στο 18ο τουρνουά Aegean Cup 2017.

Οι 15χρονοι διεθνείς επικράτησαν με 5-4 στα πέναλτι της διοργανώτριας Τουρκίας τελικό της διοργάνωσης στο Κουσάντασι, και πήραν το τρόπαιο. Στην κανονική του διάρκεια ο αγώνας είχε λήξει ισόπαλος 0-0.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Εθνική μας, ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου Χρήστος Μαντάς, ο οποίος στη διαδικασία των πέναλτι, απέκρουσε δύο φορές πέναλτι των Τούρκων και χάρισε το κύπελλο στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Για την Εθνική σκόραραν οι Λιάβας, Βουτσάς, Δόσης, Μαρτίνης και Μαυρουδής.

Τουρκία: Αρντά, Μπατουχάν, Ατακάν, Γιασέρ, Σερκάν (67' Μουσταφά), Αλί Γιαβούζ, Φιράτ, Ογκουζχάν (54' Σεμίχ), Γιουσούφ Τσαν (67' Ριντβάν), Μπόρα, Καπί.

Ελλάδα: Μαντάς, Αλεξανδρόπουλος, Βουτσάς, Βρακάς (60' Δόσης), Γκοτζαμανίδης, Καραγιάννης, Κωτσόπουλος,Θεοδωρόπουλος (50' Γεωργαντής), Λιάβας, Μαυρουδής, Μαρτίνης, Σεπρεζής (60' Θυμιάνης).

Η Λαμία άλωσε το Ηράκλειο και με τη νίκη της 1-2 επι του ΟΦΗ έδειξε ότι είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα στο φετινό πρωτάθλημα της Football League.

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Βουό στο 59΄, όχι μόνο κατάφερε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει με τον Ντουρμισάι στο 66΄, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα με τον Ομο να πάρει το μεγάλο διπλό υποχρεώνοντας σε παραίτηση το Νίκο Νιόπλια.

Η αγωνιστική σημαδεύτηκε από σοβαρά επεισόδια που έγιναν στο Μενίδι πριν και μετά την λήξη του αγώνα μεταξύ του Αχαρναϊκού και του Άρη που βρήκε νικητές τους Θεσσαλονικείς με 1-2.

Φίλοι της ομάδα της Θεσσαλονίκης που ήταν να πάνε στο γήπεδο συνοδεία αστυνομικής δύναμης, τελικά πήγαν μόνοι τους και δυστυχώς υπήρξαν επεισόδια. Τους περίμεναν περίπου 150 οπαδοί, που έφεραν διακριτικά της ΑΕΚ και έξω από το γήπεδο υπήρξαν... μάχες ενώ σημειώθηκαν ζημιές σε αυτοκίνητα και τζαμαρίες καταστημάτων.

Στο τέλος του ματς το πούλμαν του Άρη δέχθηκε επίθεση από περίπου 20 άτομα οι οποίοι πετούσαν μπουκάλια κι άλλα αντικείμενα. Αφού αποχώρησε η αποστολή του Αρη, η ένταση συνεχίστηκε με διμοιρίες των ΜΑΤ!

** Ο Αχαρναϊκός έχει -2 βαθμούς.

Με τους Βασίλη Πανταζή και Γιάννη Χελά να κάνουν... όργια, ο Πανθουριακός “σκόρπισε” 6-1 τον Απόλλωνα Καλαμάτας και με την 12η νίκη του στη σεζόν πλησίασε την κορυφή στους δύο βαθμούς στο άνοιγμα της αυλαίας της δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος της Α’ τοπικής.

Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Βασίλης Πανταζής, φανέρωσε στα 70 λεπτά της παρουσίας του στο γήπεδο του Ασπροχώματος γιατί θεωρείται ένας εκ των πιο προικισμένων Μεσσήνιων ποδοσφαιριστών. Έκανε όλο το παιχνίδι της ομάδας του πατώντας το γήπεδο από άκρη σε άκρη, πέτυχε πέτυχε δύο γκολ, μοίρασε ισάριθμες ασίστ, ήταν ο δημιουργός και εκτελεστής μαζί με τον Γιάννη Χέλα που σημείωσε χατ τρικ, μιας πειστικής εμφάνισης του Πανθουριακού, υποχρεώνοντας τους μελανόλευκους στην πιο βαριά φετινή τους ήττα.

Ο Γιώργος Αργυρόπουλος παρέταξε τον Πανθουριακό με τα δύο νέα αποκτήματα Σπύρο Οδεμισιώτη και Δημήτρη Κουρούπη στην αρχική ενδεκάδα και δικαιώθηκε για την επιλογή του αυτή καθώς αμφότεροι είχαν θετική παρουσία, ενώ στο 4-1-4-1 θέση κάτω από τα γκολπόστ πήρε ο Καλλιντέρης, δεξιά ο Παντσιώτης, αριστερά Πετρογιάννης, το δίδυμο των στόπερ αποτέλεσαν οι Σεφεράσι, Οδεμισιώτης, μπροστά τους έπαιξε ο Καράμπελας, δεξιά ο Κουρούπης, στον άξονα ο Μουστάκας με τον Πανταζή, αριστερά ο Ντόκο και φουνταριστός ο Χελάς.

Απο την άλλη, ο Απόλλωνας ξεκίνησε το ματς με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς και με τους Δασκαλάκη (κόντρα στην πρώην ομάδα του), Σταύρο Τσουλάκο στον άξονα να προσπαθούν να κάνουν παιχνίδι, κάτι όωμς που δεν βγήκε καθώς δεν είχαν τις επιλογές και τις λύσεις απέναντι στον Πανθουριακό ο οποίος ζήτησε από την αρχή το γκολ που θα έκανε πιο εύκολη τη διαδικασία και τελικά το κατάφερε με εντυπωσιακό τρόπο.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 3’ με σούτ του Κουρούπη και είχαν δοκάρι στο 9’ όταν μετά από διαγώνια μπαλιά του πρώην άσου άσου της Καλαμάτας, ο Ντόκο έκανε το πλασέ στην απέναντί γωνία αλλά το κάθετο δοκάρι έσωσα τον Αντωνόπουλο.

Στο 16’ ο Πανταζής έβγαλε ωραία κάθετη στο Χαλά ο οποίος έπιασε σουτ στην κίνηση για να βγάλει ο Αντωνόπουλος κάτι που δεν κατάφερε να κάνει εννιά λεπτά αργότερα (25’) όταν ο Πανταζής και πάλι έβγαλε νέα κάθετη, στον Ντόκο αυτή τη φορά, ο οποίος μπήκε από αριστερά και πλάσαρε στην απέναντι γωνία για το 1-0.

Ο Απόλλωνας που μέχρι μέχρι εκείνο το σημείο “ψαχνόταν” στο γήπεδο, είχε την πρώτη καλή στιγμή στο αμέσως επόμενο λεπτό όταν ο Σκαφιδάς σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά μπλόκαρε ο Καλλιντέρης. Ο Πανθουριακός συνέχισε να βρίσκεται ψηλά στο γήπεδο και στο 31’ ο Πανταζής ο οποίος είχε... πάρει φωτιά, έβγαλε νέα κάθετη στο Χελά ο οποίος από πολύ καλό σημείο πλάσαρε άστοχα ενώ ένα λεπτό αργότερα και νέα προσπάθεια του Πανταζή η μπάλα έφτασε στο Χελά που αυτή την φορά βρήκε στόχο για το 2-0 (32’).

Το παιχνίδι συνέχισε να παίζεται στο μισό γήπεδο και στο 40’ ο μεγάλος πρωταγωνιστής, Βασίλης Πανταζής, εκτέλεσε φάουλ η μπάλα πέρασε από αμυντικούς και επιθετικούς αιφνιδιάζοντας τον Αντωνόπουλο που την είδε να καταλήγει στα δίχτυα του για το 3-0!

Η αντίδραση του Απόλλωνα ήρθε με τον Κούτρη ο οποίος στο μεταξύ είχε πάρει τη θέση του Σκαφιδά στο 34’. Ο ψηλόσωμος επιθετικός έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και σκαφτό πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω από τον Καλλιντέρη μειώνοντας σε 3-1 στο 43’.

Οι όποιες όμως ελπίδες του Απόλλωνα για κάτι καλύτερο στο ματς εξανεμίστηκαν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όταν ο Χελάς άλλαξε με τον Πανταζή και ο 29χρονος επιθετικός με το 13ο του γκολ στην σεζόν έγραψε το 4-1 μέσα σε αποθέωση στο 46’.
Στο 62’ ο Πανταζής έφτασε κοντά στο χάτ τρικ  αλλά το σουτ που επιχείρησε έβγαλε ο Αντωνόπουλος, η μπάλα όμως έφτασε στο Χέλα ο οποίος από κοντά έκανε το 5-1.

Ο Απόλλωνας δεν φαινόταν να έχει το κουράγιο και τα ψυχικά αποθέματα να ξαναμπεί στο παιχνίδι, ο Χελάς συνέχιζε να βρίσκει διαδρόμους και έτσι αφού είχε χαμένο τετ-α-τετ στο 72’ ήρθε μετά από ωραίο ομαδικό συνδιασμό το 6-1. Ο νεαρός Φιλίππου έβγαλε ωραία διαγώνια δεξιά στον Παντσιώτη ο οποίος με τη σειρά του έκανε παράλληλη σέντρα και ο Χελάς σχεδόν εξ επαφής έγραψε το τελικό 6-1 στο 86’.

ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ:  Καλλιντέρης, Παντσιώτης, Πετρογιάννης (77’ Μιγκάκης), Σεφεράσι, Οδεμισιώτης, Καράμπελας, Κουρούπης, Μουστάκας, Ντόκο (65’ μαργαρίτης), Πανταζής (70’ Φιλίππου), Χελάς

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛ.: Αντωνόπουλος, Μάραντος, Μπούρας, Μπιζίμης (74’ λ. τρ. Βουρνάς), Δασκαλάκης, Παπαγεωργίου (34’ λ.τρ. Σεφεράσι), Τσουλάκοs Δ., Αλεβίζος, Σκαφιδάς (34’ Κούτρης), Τσουλάκος Σταύρος, Μανωλόπουλος

**Πριν την έναρξη του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμα του Σίμου Κατσαρού («Γαλάνη»), ο οποίος υπήρξε επί σειρά ετών μέλος της διοίκησης του Απόλλωνα Καλαμάτας

** Με κολάρο αποχώρησε από το γήπεδο αμέσως αφού έγινε αλλαγή ο Παπαγεωργίου ο οποίος μετέβη, συνοδεία ανθρώπων του Απόλλωνα, στο νοσοκομείο Καλαμάτας προκειμένου να υποβληθεί σε εξετάσεις.