6 μετάλλια στο Ρίο, όσα σε Πεκίνο και Λονδίνο μαζί!

Η πέμπτη πιο πετυχημένη παρουσία στην Ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, ήταν για την Ελλάδα αυτή στο Ρίο Ντε Τζανέιρο. Μπορεί να πήγε με τη μικρότερη αποστολή της τελευταίας 20ετίας, καθώς από το 1996 και μετά, ήταν για πρώτη φορά λιγότεροι από 100 οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες, όμως ξεπέρασε σε μετάλλια και την παρουσία του 2008 και του 2012.

Κατέκτησε έξι συνολικά, όσα δηλαδή είχε πάρει μαζί σε Πεκίνο (2 ασημένια, 2 χάλκινα) και Λονδίνο (2 χάλκινα), και χωρίς στις δύο τελευταίες διοργανώσεις να υπάρχει κάποιο χρυσό.
Η πέμπτη πιο πετυχημένη παρουσία στην Ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, ήταν για την Ελλάδα αυτή στο Ρίο Ντε Τζανέιρο.

Μπορεί να πήγε με τη μικρότερη αποστολή της τελευταίας 20ετίας, καθώς από το 1996 και μετά, ήταν για πρώτη φορά λιγότεροι από 100 οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες, όμως ξεπέρασε σε μετάλλια και την παρουσία του 2008 και του 2012. Κατέκτησε έξι συνολικά, όσα δηλαδή είχε πάρει μαζί σε Πεκίνο (2 ασημένια, 2 χάλκινα) και Λονδίνο (2 χάλκινα), και χωρίς στις δύο τελευταίες διοργανώσεις να υπάρχει κάποιο χρυσό.

Οι τέσσερις ελληνικές παρουσίες που ήταν πιο πετυχημένες από αυτή του 2016, ήταν φυσικά στην Αθήνα το 1896 και από εκεί και πέρα, στην Αθήνα το 2004 με τα 16 μετάλλια εκ των οποίων τα 6 χρυσά (και 6 ασημένια, 4 χάλκινα), στο Σίδνεϊ το 2000 με τα 13 μετάλλια εκ των οποίων τα 4 χρυσά (και 6 ασημένια, 3 χάλκινα) και στην Ατλάντα το 1996 με τα 8 μετάλλια εκ των οποίων τα 4 χρυσά (και 4 ασημένια).

Η Κατερίνα Στεφανίδης έφερε το πρώτο χρυσό στον ελληνικό στίβο μετά το 2004, όπως και ο Λευτέρης Πετρούνιας έφερε στην ελληνική γυμναστική το πρώτο χρυσό, αλλά και το πρώτο μετάλλιο γενικά μετά το 2004, ενώ η Άννα Κορακάκη έφερε στη σκοποβολή το πρώτο μετάλλιο μετά το 1920, αλλά με το χρυσό και το χάλκινο που κατέκτησε, έγινε και η πρώτη που κατακτά δύο μετάλλια στην ίδια διοργάνωση μετά τον Κωνσταντίνο Τσικλητήρα το 1908 και το 1912.

Ο Σπύρος Γιαννιώτης με το ασημένιο μετάλλιο στην ανοιχτή θάλασσα, έφερε το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο γενικά στην ιστορία της ελληνικής κολύμβησης, με εξαίρεση αυτά που κατακτήθηκαν το 1896. Και τέλος, οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής με το χάλκινο, επανέφεραν την ελληνική ιστιοπλοΐα στο βάθρο των μεταλλίων, μετά την «διακοπή» του 2012.

Τέλος, η Ελλάδα είχε 14 συμμετοχές σε τελικούς (εκτός Μαραθωνίου και βάδην), ενώ μέσα στην πρώτη οκτάδα είχε 12 παρουσίες και την Εθνική ομάδα πόλο ανδρών.
Αναλυτικά, η παρουσία ολόκληρης της Ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο 2016:

ΘEΣΗ ΑΘΛΗΤΗΣ/ΤΡΙΑ ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ/ΓΥΡΟΣ

1η Κατερίνα Στεφανίδη Στίβος Επί κοντώ/Τελικός
1η Λευτέρης Πετρούνιας Ενόργανη γυμναστική Κρίκοι/Τελικός
1η Άννα Κορακάκη Σκοποβολή Σπορ πιστόλι 25μ./Τελικός
2η Σπύρος Γιαννιώτης Κολύμβηση 10χλμ. ανοιχτή θάλασσα
3η Άννα Κορακάκη Σκοποβολή Αεροβόλο πιστόλι 10μ./Τελικός
3η Παναγιώτης Μάντης-Παύλος Καγιαλής Ιστιοπλοΐα 470/Τελικός γύρος
4η Σοφία Ασουμανάκη Κωπηλασία Διπλό σκιφ ελ. βαρών/Τελικός
4η Κατερίνα Νικολαΐδου Κωπηλασία Διπλο σκιφ ελ. βαρών/Τελικός
5η Βύρων Κοκκαλάνης Ιστιοπλοΐα RS:X/Τελικός γύρος
6η Ομάδα ανδρών Κωπηλασία Τετράκωπος ελ. βαρών/Τελικός (Παναγιώτης Μαγδανής, Στέφανος Ντούσκος, Σπύρος Γιάνναρος, Γιάννης Πέτρου)
6η Εθνική ανδρών Πόλο προημ.
7η Κώστας Φιλιππίδης Στίβος Επί κοντώ/Τελικός
8η Βούλα Παπαχρήστου Στίβος Τριπλούν/Τελικός
8η Ομάδα ανδρών Κωπηλασία Τετράκωπος άνευ/Μικρός τελικός (Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης)
10η Εβελίνα Παπάζογλου Συγχρονισμένη Ντουέτο/Τελικός
10η Ευαγγελία Πλατανιώτη Συγχρονισμένη Ντουέτο/Τελικός
10η Μαρία Πρεβολαράκη Πάλη Κατ. 53κ./Φάση των 8
10η Εθνική ομάδα Κολύμβηση 4Χ100μ. ελεύθερο/προκρ. (Οδυσσέας Μελαδίνης, Κριστιάν Γκολομέεβ, Χρήστος Κατραντζής, Απόστολος Χρήστου)
11η Κέλλυ Αραούζου Κολύμβηση 10χλμ. ανοιχτή θάλασσα
11η Ανδρέας Βαζαίος Κολύμβηση 200μ. μικτή ατομική/ημιτ.
11η Γιάννης Μιτάκης Ιστιοπλοΐα Finn
12η Χρήστος Βολικάκης Ποδηλασία πίστας Κέιριν/ημιτ.
12η Θοδωρής Ιακωβίδης Άρση βαρών Κατ. 85κ.
13η Βάσω Βουγιούκα Ξιφασκία Σπάθη/Φάση των 16
13η Κριστιάν Γκολομέεβ Κολύμβηση 50μ. ελεύθερο/ημιτ.
13η Κώστας Δουβαλίδης Στίβος 110μ. εμπόδια/ημιτ.
13η Ευθύμης Μίτας Σκοποβολή Σκητ/προκρ.
13η Εθνική ομάδα Ρυθμική γυμναστική Ανσάμπλ/προκρ. (Σταυρούλα Σαμαρά, Ελένη Δόικα, Μιχαέλα Μεταλλίδου, Ιωάννα Αναγνωστοπούλου, Ζωή Κοντογιάννη)
15η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη Στίβος 20χλμ. βάδην
15η Βαρβάρα Φίλιου Ρυθμική γυμναστική Σύνθετο ατομικό/προκρ.
15η Εθνική ομάδα Κολύμβηση 4Χ100μ. μικτή/προκρ. (Απόστολος Χρήστου, Παναγιώτης Σαμιλίδης, Ανδρέας Βαζαίος, Κριστιάν Γκολομέεβ)
17η Ηλίας Ηλιάδης Τζούντο Κατ.-90κ./Φάση των 32
17η Ρομάν Μουστόπουλος Τζούντο Κατ.-81κ./Φάση των 32
17η Αλεξία Πάππας Στίβος 10.000μ./Τελικός
18η Στέφανος Δημητριάδης Κολύμβηση 200μ. πεταλούδα/προκρ.
18η Σοφία Μπεκατώρου Ιστιοπλοΐα Nacra 17
18η Άννα Ντουντουνάκη Κολύμβηση 100μ. πεταλούδα/προκρ.
18η Μιχάλης Πατενιώτης Ιστιοπλοΐα Nacra 17
18η Απόστολος Χρήστου Κολύμβηση 100μ. ύπτιο/προκρ.
19η Παναγιώτης Σαμιλίδης Κολύμβηση 100μ. πρόσθιο/προκρ.
19η Αγγελική Σκαρλάτου Ιστιοπλοΐα RS:X
20η Μιχάλης Αναστασάκης Στίβος Σφυροβολία/προκρ.
20η Κριστιάν Γκολομέεβ Κολύμβηση 100μ. ελεύθερο/προκρ.
20η Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ Στίβος 20χλμ. βάδην
23η Κρίστελ Βουρνά Κολύμβηση 100μ. πεταλούδα/προκρ.
23η Λυκούργος Τσάκωνας Στίβος 200μ./ημιτ.
24η Απόστολος Χρήστου Κολύμβηση 200μ. ύπτιο/προκρ.
26η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου Στίβος Δισκοβολία/προκρ.
27η Παναγιώτης Σαμιλίδης Κολύμβηση 200μ. πρόσθιο/προκρ.
27η Νίκος Σκαρβέλης Στίβος Σφαιροβολία/προκρ.
27η Μίλτος Τεντόγλου Στίβος Μήκος/προκρ.
27η Σοφία Υφαντίδου Στίβος Έπταθλο
28η Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ Στίβος 50χλμ. βάδην
31η Δημήτρης Αντωνιάδης Ποδηλασία Ορεινή
31η Νόρα Δράκου Κολύμβηση 50μ. ελεύθερο/προκρ.
32η Λίλη Αλεξούλη Στίβος Μήκος/προκρ.
- Παναγιώτης Γκιώνης Πινγκ πονγκ Μονό/Φάση των 32
33η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου Ξιφασκία Ξίφος ασκήσεως/Φάση των 64
33η Οδυσσέας Μελαδίνης Κολύμβηση 50μ. ελεύθερο/προκρ.
33η Ελισάβετ Πεσιρίδου Στίβος 100μ. εμπόδια/προκρ.
33η Ευαγγελία Ψάρρα Τοξοβολία Ατομικό/Φάση των 64
34η Κώστας Μπανιώτης Στίβος Ύψος/προκρ.
35η Δημήτρης Κουλούρης Κολύμβηση 200μ. πρόσθιο/προκρ.
37η Μαρία Μπελιμπασάκη Στίβος 200μ./προκρ.
38η Βλάσης Μάρας Ενόργανη γυμναστική Μονόζυγο/προκρ.
41η Δημήτρης Δημητρίου Κολύμβηση 400μ. ελεύθερο/προκρ.
47η Παναγιώτα Τσινοπούλου Στίβος 20χλμ. βάδην
54η Ειρήνη Βασιλείου Στίβος 400μ./προκρ.
51η Γιάννης Ταμουρίδης Ποδηλασία Αγώνας δρόμου
57η Βάσω Μιλλούση Ενόργανη γυμναστική Δοκός ισορροπίας/προκρ.
88η Ράνια Ρεμπούλη Στίβος Μαραθώνιος
103η Σοφία Ρήγα Στίβος Μαραθώνιος
116η Χριστόφορος Μερούσης Στίβος Μαραθώνιος
118η Παναγιώτα Βλαχάκη Στίβος Μαραθώνιος
132η Μιχάλης Καλομοίρης Στίβος Μαραθώνιος
ΠΗΓΗ: ΑΠΕ - ΜΠΕ

90 views
Top