Ρίο 2016: Το πρόγραμμα και οι Έλληνες (Σάββατο 20-8-2016)

Ο στίβος, το πόλο, η ρυθμική και το ποδόσφαιρο, δεσπόζουν την 15η ημέρα (Σάββατο 20 Αυγούστου 2016) των Ολυμπιακών Αγώνων στο Ρio όπου από ελληνικής πλευράς μετά και το 3ο χρυσό μετάλλιο απο την Κατερίνα Στεφανίδη δεν υπάρχει προσδοκία για κάτι ανάλογο.

Η Εθνική πόλο ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση, αντιμετωπίζοντας την Ουγγαρία στις 22:30, σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-6. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θέλει τη νίκη για να πάρει την δεύτερη καλύτερη κατάταξή του σε Ολυμπιακό τουρνουά, μετά την 4η θέση της Αθήνας, καθώς ήταν έκτο στην Ατλάντα το 1996.

Επίσης, η Εθνική ομάδα θα μετάσχει στις 16:00 στον προκριματικό του ανσάμπλ της ρυθμικής γυμναστικής. Την ελληνική ομάδα απαρτίζουν η Σταυρούλα Σαμαρά και η Ελένη Δόικα, που ήταν παρούσες και πριν από τέσσερα χρόνια στο Λονδίνο, και οι Μιχαέλα Μεταλλίδου, Ιωάννα Αναγνωστοπούλου, Ζωή Κοντογιάνη, που μετέχουν για πρώτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Από τις 14 ομάδες, οι 8 θα περάσουν στον τελικό της Κυριακής και, αν τα καταφέρει η ελληνική πεντάδα, θα είναι μια μεγάλη υπέρβαση και μια σπουδαία επιτυχία.

Ειδικότερα, το αγωνιστικό πρόγραμμα της 15ης ημέρας - Σάββατο 20-08-2016 (σε ώρες Ελλάδας):

ΣΤΙΒΟΣ
02.30 Ύψος Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
02.55 Ακοντισμός Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
03.00 1.500μ Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
03.15 800μ Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
03.30 5.000μ Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
04.00 4χ400μ Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
04.35 4χ400μ Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΜΠΑΝΤΜΙΝΤΟΝ
14:30 Απλό Ανδρών Μικρός τελικός
15:30 Απλό Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΠΥΓΜΑΧΙΑ
20:00 ΤΕΛΙΚΟΣ 51 κιλά Γυναικών
20:15 ΤΕΛΙΚΟΣ 56 κιλά Ανδρών
21:00 ΤΕΛΙΚΟΣ 75 κιλά Ανδρών

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ ΗΡΕΜΩΝ ΝΕΡΩΝ
15:00-16:30
C2 ανδρών 1000μ. (ΤΕΛΙΚΟΣ)
Κ1 ανδρών 200μ. (ΤΕΛΙΚΟΣ)
Κ4 γυναικών 500μ. (ΤΕΛΙΚΟΣ)
Κ4 ανδρών 1000μ. (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΒΟΥΝΟΥ (Mountain Bike)
18:30 ΤΕΛΙΚΟΣ Γυναικών

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ
17:00 10μ. ανδρών (Ημιτελικός)
22:30 10μ. Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΓΚΟΛΦ
13:30 - 21:50 - ΤΕΛΙΚΗ Φάση Γυναικών

ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΠΕΝΤΑΘΛΟ
18:00 Κολύμβηση Ανδρών
21:30 Ιππασία Ανδρών
00:00 Σύνθετο (Αγώνας δρόμου/Σκοποβολή) Ανδρών - ΤΕΛΙΚΟΣ

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
16:00-17:10  Προκριματικά Ανσάμπλ
18:40-19:50  Προκριματικά Ανσάμπλ
21:20-23:45  ΤΕΛΙΚΟΣ Σύνθετο ατομικό

ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ
15:00-19:00 +80κ. (Α) & +67κ (Γ) - Προκριματικά
21:00-00:00 +80κ. (Α) & +67κ (Γ) - Προημιτελικά, Ημιτελικά
02:00-05:05 +80κ. (Α) & +67κ (Γ) - Ρεπεσάζ, ΤΕΛΙΚΟΙ

ΤΡΙΑΘΛΟ
17:00-19:15 ΤΕΛΙΚΟΣ Γυναικών

ΠΑΛΗ
16:00-19:00 Ελευθέρα (Α) 86κ., 125κ. - Προκριματικά/ρεπεσάζ
22:00-01:00 Ελευθέρα (Α) 86κ., 125κ. - ΤΕΛΙΚΟΙ

ΠΟΛΟ
'Ανδρες
17:40 Βραζιλία-Ισπανία (Θέσεις 7-8)
19:00 Μαυροβούνιο-Ιταλία (Μικρός τελικός)
22:30 Ουγγαρία-Ελλάδα (Θέσεις 5-6)
23:50 Κροατία-Σερβία (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΜΠΑΣΚΕΤ
Γυναίκες
17:30  Γαλλία-Σερβία (Μικρός Τελικός)
21:30  ΗΠΑ-Ισπανία (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
'Ανδρες
19:00 Ονδούρα-Νιγηρία Μικρός Τελικός
23:30 Βραζιλία-Γερμανία ΤΕΛΙΚΟΣ

ΒΟΛΕΪ
Γυναίκες
19:00 Ολλανδία-ΗΠΑ Μικρός Τελικός
04:15 Κίνα-Σερβία ΤΕΛΙΚΟΣ

ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Γυναίκες
17:30  Ολλανδία-Νορβηγία Μικρός Τελικός
21:30  Γαλλία-Ρωσία ΤΕΛΙΚΟΣ

289 views
Top