Ολυμπιακοί Αγώνες: Αρχίζει η γιορτή του αθλητισμού - Tο πλήρες τηλεοπτικό πρόγραμμα

«Ομνύουμε πως συμμετέχουμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες ως αμιλλώμενοι πιστοί, με σεβασμό στους κανόνες που τους διέπουν και με επιθυμία να συμμετάσχουμε σε πνεύμα ιπποτισμού για την τιμή της χώρας μας και της δόξας του αθλητισμού».
Το 1920 στην Αμβέρσα του Βελγίου, ο Βέλγος ξιφομάχος Βικτόρ Μπρουάν απήγγειλε τον πρώτο Ολυμπιακό όρκο στη σύγχρονη ιστορία των Αγώνων, υπό το βλέμμα ενός εκστασιασμένου βαρώνου Πιερ ντε Κουμπερτέν. Ένας όρκος που έκτοτε έχει εξελιχθεί και που για την έναρξη των 31 Ολυμπιακών Αγώνων στο Ρίο τον έχει αντικαταστήσει μία λιγότερο λυρική και πιο επίκαιρη δήλωση, η οποία αναφέρεται περισσότερο στη μάχη κατά του ντόπινγκ, υπέρ του ευ αγωνίζεσθαι του «πιο γρήγορα, πιο ψηλά, πιο δυνατά» μέσα κι έξω από τους στίβους των αγωνισμάτων.

Από σήμερα, Παρασκευή και για δύο εβδομάδες, μέχρι την 21η Αυγούστου, τα βλέμματα στρέφονται στο Ρίο όπου θα εν μέσω δεκάδων προβλημάτων θα πραγματοποιηθεί η μεγαλύτερη αθλητική διοργάνωση.

Είκοσι δύο αθλήματα, 2 για πρώτη φορά

Το χορτάρι στους φετινούς Ολυμπιακούς θα έχει την τιμητική του, καθώς πάνω του θα διεξαχθούν τα δύο νέα ολυμπιακά αθλήματα. Το 2016 θα είναι η χρονιά του ράγκμπι—στην επτά επί επτά εκδοχή του, που κρίθηκε πιο εύκολη και βατή στην διοργάνωσή του—και της μεγάλης επιστροφής του γκολφ, που δεν είχε συμπεριληφθεί στο Ολυμπιακό πρόγραμμα από το 1904.

Μπορεί στα στάδια και τα κολυμβητήρια να είναι τα σημεία όπου λάμπουν τα παραδοσιακά και πιο αγαπητά αθλήματα των Ολυμπιακών, όπως ο στίβος, η κολύμβηση, οι πολεμικές τέχνες, ή η γυμναστική, αλλά οι Αγώνες δίνουν τη δυνατότητα και σε άλλα, λιγότερο δημοφιλή, αθλήματα να γευθούν τα φώτα της δημοσιότητας που τούτο το αθλητικό βήμα τους προσφέρει.

Αλλά και στους θεατές δίνει την ευκαιρία να παρακολουθήσουν αθλητικές δοκιμασίες, όπως το Μοντέρνο Πένταθλο, ή τις ιστιοδρομίες, το χόκεϊ επί χόρτου, ή ακόμη το ποδήλατο ΒΜΧ, που βρίσκονται στο πρόγραμμα από τους Αγώνες του Πεκίνου το 2008.

Δύο νέες χώρες

Στην Τελετή Έναρξης στο στάδιο Μαρακανά του Ρίο, θα παρελάσουν και δύο χώρες που αναγνωρίσθηκαν αθλητικά από τη ΔΟΕ. Το Κόσοβο και το Νότιο Σουδάν.

Σε προηγούμενες διοργανώσεις, οι Κοσοβάροι παρήλαυναν υπό τη σημαία της Γιουγκοσλαβίας και κατόπιν της Σερβίας. Μετά την ανεξαρτησία του κράτους τους, το 2008, η ΔΟΕ αναγνώρισε την Ολυμπιακή Επιτροπή του Κοσόβου το 2014, επιτρέποντάς του τη συμμετοχή ως ανεξάρτητο κράτος. Στους φετινούς Ολυμπιακούς, η χώρα θα συμμετέχει με οκτώ αθλητές.

Όσο για το Νότιο Σουδάν, η χώρα αναγνωρίσθηκε το 2012 και θα συμμετέχει με δύο αθλητές.

Μία άλλη πρωτοτυπία, συμβολική για την τραγική κατάσταση που βιώνουν πολλές περιοχές του πλανήτη, θα παρουσιασθεί μία «ομάδα προσφύγων αθλητών της Ολυμπιάδας».

Δέκα αθλητές που επελέγησαν από τη ΔΟΕ τον περασμένο Ιούνιο, θα αγωνισθούν υπό την Ολυμπιακή Σημαία. Πέντε αθλητές από το Νότιο Σουδάν, που ζουν σε καταυλισμούς προσφύγων στην Κένυα, δραπετεύοντας από τον εμφύλιο πόλεμο, δύο Σύροι κολυμβητές, δύο τζουντόκα από τη ΛΔ του Κογκό κι ένας Αιθίοπας μαραθωνοδρόμος, συγκροτούν την ομάδα αυτή.

Πρώτη φορά

Οι αγώνες του Ρίο είναι η πρώτη Ολυμπιάδα που φιλοξενείται στην Νοτιοαμερικανική ήπειρο. Από το 1896, οι τριάντα διοργανώσεις έχουν φιλοξενηθεί στην Ευρώπη, τη Βόρειο Αμερική, την Ασία, την Ωκεανία (Αυστραλία), ή στην Κεντρική Αμερική (Μεξικό).

Επίσης για πρώτη φορά θα αγωνιστεί και μια ακόμα ομάδα, αυτή των προσφύγων, η οποία θα αγωνίζεται υπό την Ολυμπιακή σημαία και θα έχει 10 αθλητές (6 άντρες και 4 γυναίκες).

Δέκα δισεκατομμύρια, καθυστερήσεις και... θάνατοι

Δέκα είναι τα δισεκατ. του προϋπολογισμού της Ολυμπιάδας του Ρίο. Ένα κόστος υψηλότερο κατά 2 δισεκ. των Ολυμπιακών του Λονδίνου.

Χρηματοδοτημένη κατά 57% από τον ιδιωτικό τομέα και κατά 43% από τα κρατικά ταμεία, η διοργάνωση αποδείχθηκε δύσκολο να έλθει σε πέρας.

Καθυστερήσεις καταγράφηκαν σε πολλά έργα, ένδεκα άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους στα εργοτάξια, λόγω ελλιπών μέτρων ασφαλείας και απάνθρωπων ωρών εργασίας.

Κάλυψη από τα media

Πάνω από 25.000 είναι ο αριθμός των δημοσιογράφων που έχουν διαπιστευθεί για να καλύψουν το πιο σημαντικό αθλητικό γεγονός του πλανήτη.

Το 2012, 3,6 δισεκ. Άνθρωποι «χάζεψαν έστω κι ένα λεπτό από τους Ολυμπιακούς» του Λονδίνου.

Τα μετάλλια

Στα 5.130 είναι τα χρυσά, ασημένια και χαλκά μετάλλια για τους κάθε λογής νικητές που σχεδιάσθηκαν και κόπηκαν για τους ΟΑ της Βραζιλίας από τον Νέλσον Καρνέιρου, τον άνθρωπο στον οποίο ανατέθηκε το έργο.

Για να αποδίδουν πιο πιστά τη μορφή της βραζιλιάνας γυναίκας τα «άθλα» των νικητών, που στη μία πλευρά τους αναπαριστούν τη αρχαία θεά Νίκη, ο Καρνέιρο επέλεξε να την σμιλέψει «με πιο ανοικτή λεκάνη και πιο πληθωρικούς γλουτούς».

Σημαντική η... κάθε είδους προστασία

Περισσότερα από 450.000 προφυλακτικά διανεμήθηκαν από τους διοργανωτές στους 10.500 αθλητές που κατέλυσαν στο Ολυμπιακό Χωριό. Αυτός ο αριθμός αντιστοιχεί σε 43 προφυλακτικά ανά αθλητή.

«Η Βραζιλία ενθαρρύνει την προφύλαξη στον έρωτα, κι οι αθλητές αποτελούν το καλύτερο παράδειγμα για τον πληθυσμό. Μπορούν να διαδραματίσουν ένα κεφαλαιώδη ρόλο στη μάχη κατά του ΕΪΤΖ», αναφέρει στην ανακοίνωσή της η ΔΟΕ.

Περισσότεροι Αμερικάνοι παρά... Βραζιλιάνοι αθλητές

Οι αθλητές των ΗΠΑ που έχουν πάρει το «εισιτήριο» για τους ΟΑ είναι 550. Η ομάδα τους αποτελεί την πολυπληθέστερη, μπροστά από τη Βραζιλία και τους 464 αθλητές της.

Στη συνέχεια έρχονται η Γερμανία, που συγκέντρωσε 420 αθλητές και μετά η Αυστραλία με 418. Η Κίνα συμμετέχει με τη μεγαλύτερη ομάδα στην ιστορία της, με 398 αθλητές, ενώ η Γαλλία έρχεται στην έκτη θέση με 396.

Μικρότερη αποστολή η Κεντρική Αφρική

Η Δημοκρατία της Κεντρικής Αφρικής θα συμμετέχει μόλις με 6 αθλητές (τέσσερις κολυμβητές, μία πυγμάχο κι έναν αθλητή ταεκβοντό) και θα είναι η μικρότερη ομάδα.

Οικογενειακή υπόθεση!

Για πρώτη φορά θα αγωνισθούν σε Ολυμπιακούς Αγώνες τρίδυμες αδελφές. Οι Εσθονές Λέιλα, Λίινα και Λίλι Λούικ, θα τρέξουν στον μαραθώνιο. Μολονότι καμία από αυτές δεν έχει την παραμικρή πιθανότητα να κερδίσει κάποιο μετάλλιο –η Λέιλα είναι η καλύτερη εκ των τριών με χρόνο μόλις 2 ώρες 37’—είναι ωστόσο βέβαιο πως θα προσελκύσουν πάνω τους τα φώτα της δημοσιότητας.

Πρώην χορεύτριες του χιπ χοπ, οι τρεις αδελφές άρχισαν να ασχολούνται με τον αθλητισμό μόλις στα 24 χρόνια τους. Οι τριαντάχρονες αθλήτριες δηλώνουν ότι θα αλληλοβοηθούνται κατά τη διάρκεια της κούρσας του μαραθωνίου.

Ο θρύλος Φελπς

Είναι το απόλυτο ρεκόρ ολυμπιακών μεταλλίων που έχουν κατακτηθεί από τον ίδιον αθλητή. Στη συγκεκριμένη περίπτωση από τον Αμερικανό κολυμβητή Μάικλ Φελπς, που έχει κερδίσει 18 χρυσά, δύο ασημένια και δύο χάλκινα.

Στα 31 χρόνια του, ο «εξωγήινος» αθλητής θα συμμετάσχει για τέταρτη συνεχόμενη φορά σ’ Ολυμπιάδα και όπως φαίνεται θα είναι οι τελευταίοι του. Στο Πεκίνο το 2008, ο υπεραθλητής από τη Βαλτιμόρη «ενθυλάκωσε» μόλις οκτώ χρυσά μετάλλια.

Η νεότερη αθλήτρια

Δεκατριών ετών είναι ο πιο μικρός σε ηλικία αθλητής των Αγώνων του Ρίο, η κολυμβήτρια από το Νεπάλ Σινγκχ Γκαουρίκα. Στη χώρα της είναι κάτοχος πολλών ρεκόρ, στα 100 και 200 μέτρα ύπτιο, καθώς και στα 100 πρόσθιο. Στους πρόσφατους Πανασιατικούς Αγώνες κατέκτησε δε τέσσερα μετάλλια.

Κόρη γιατρού, ζει και προπονείται στο Λονδίνο κι υπεύθυνοι για την αξιοπρόσεκτη αθλητική εξέλιξή της ήσαν δύο πολλοί γνωστοί προπονητές, οι Ρις Ρόμλεϊ και Κριστίν Γκριν. «Επιθυμούσα να έλθω στους Αγώνες, αλλά δεν ήμουν βέβαιη ότι μπορούσα γιατί ήμουν πολύ μικρή. Όταν ενημερώθηκα ότι με επέλεξαν, συγκλονίστηκα», δήλωσε η 13χρονη.

Ποτέ δεν είναι αργά

Η Τζούλι Μπρούγκαμ είναι 62 ετών, κι όπως για την κατά 49 χρόνια μικρότερή της Γκαουρίκα, οι Ολυμπιακοί του Ρίο είναι οι πρώτοι αγώνες που θα συμμετάσχει στη ζωή της. Η Νεοζηλανδή αθλήτρια, ύψους 1,56 και με βάρος 54 κιλά, που ανακάλυψε αργά στη ζωή της την ιππασία, θα συμμετάσχει στο αγώνισμα της υπερπήδησης εμποδίων με το άλογο που ιππεύει τα τελευταία εννέα χρόνια, τον Φομ Φάινστεν.

«Χρυσά» τα... χρυσά μετάλλια για τους Γάλλους

Πενήντα χιλιάδες ευρώ είναι η αμοιβή που θα εισπράξει, αντί κοτίνου, ο κάθε Γάλλος αθλητής που θα στεφθεί χρυσός Ολυμπιονίκης. Η αμοιβή για το αργυρό μετάλλιο αποτιμάται στα 20.000 ευρώ, ενώ 13.000 θα εισπράξει ο κάθε τριταθλητής.

Η αμοιβή των Γάλλων αθλητών είναι κατά πολύ υψηλότερη αυτής των Αμερικανών συναθλητών τους (22.000 ευρώ το χρυσό), αλλά υπολείπεται πάρα πολύ από τη μικρή περιουσία με την οποία το Αζερμπαϊτζάν υπόσχεται ότι θα «χρυσώσει» τους πρώτους Ολυμπιονίκες του, ήτοι με 330.000 ευρώ!

Η... Ρωσία

Μετά το σκάνδαλο ντόπινγκ το οποίο ξέσπασε με τους ρώσους αθλητές 118 μέλη αποκλείσθηκαν από τους Ολυμπιακούς. Αρχικά, η ρωσική Ολυμπιακή ομάδα αποτελείτο από 387 αθλητές.

Σύμφωνα με το Γαλλικό Πρακτορείο, πριν την τελετή έναρξης, άλλοι 14 Ρώσοι αθλητές ενδέχεται ν’ αποκλεισθούν ακόμη και τη δωδεκάτη ώρα.

Αντιδρώντας, σε συνέντευξή του στη βρετανική εφημερίδα Γκάρντιαν, ο Ρίτσαρντ Μακ Λάρεν, συντάκτης της έκθεσης για το ντόπινγκ στη Ρωσία, στιγμάτισε την πρακτική της ΔΟΕ και των διεθνών οργανώσεων να επιβάλλουν κυρώσεις στους αθλητές, αντί να τιμωρήσουν το σύστημα μίας χώρας.
Δείτε αναλυτικά το πως θα καλύψει η κρατική τηλεόραση τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Αναλυτικά η κάλυψη των Ολυμπιακών Αγώνων από την ΕΡΤ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 5/8/2016

22:20 (ΕΡΤ-1): Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΡΙΟ ΝΤΕ ΤΖΑΝΕΪΡΟ - (Εκπομπή)
00:45 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑ - ΟΙ ΡΙΖΕΣ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ - (Εκπομπή)
01:55 (ΕΡΤ-1, ΕΡΤ-2): ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ - (Απευθείας μετάδοση)
03:30 (ΕΡΤ-1, ΕΡΤ-2): ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ - (Απευθείας μετάδοση)

ΣΑΒΒΑΤΟ, 6/8/2016

11:00 (ΕΡΤ-2): ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
13:00 (ΕΡΤ-2): ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:25 (ΕΡΤ-3): ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ - Προκριματικά - (Απευθείας μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) - «Σερβία - Ουγγαρία» - (Απευθείας μετάδοση)
16:25 (ΕΡΤ-2): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Προκριματικά Ανδρών - (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) - «Ελλάδα - Ιαπωνία» - (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-1): ΚOΛΥΜΒΗΣΗ - Προκριματικά (Απευθείας μετάδοση)
19:15 (ΕΡΤ-3): ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ - Προκριματικά Highlights - (Απευθείας μετάδοση)
20:15 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Αυστραλία - Γαλλία» (Απευθείας μετάδοση)
20:25 (ΕΡΤ-2): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Προκριματικά Ανδρών - (Απευθείας μετάδοση)
21:30 (ΕΡΤ-1): BEACH VOLLEY - Προκριματικά - (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-3): ΤΖΟΥΝΤΟ - 48kgr (Γ) & 60 kgr (Α) - (Απευθείας μετάδοση)
23:10 (ΕΡΤ-2): ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ (Α) - Highlights - (Απευθείας μετάδοση)
00:10 (ΕΡΤ-3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ
00:25 (EΡT-2): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Προκριματικά Ανδρών - (Απευθείας μετάδοση)
00:30 (ΕΡΤ-3): ΤΕΝΙΣ - Highlights - (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-1): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Κίνα – ΗΠΑ» (Απευθείας μετάδοση)
02:50 (ΕΡΤ-1): ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ (Α) και (Γ) Προκριματικά (Απευθείας μετάδοση)
03:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) - «Βραζιλία - Αυστραλία» - (Απευθείας μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Ημιτελικοί / Τελικοί (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Βενεζουέλα - Σερβία» - (Απευθείας μετάδοση)
05:10 (ΕΡΤ-3): ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ - Highlights - (Απευθείας μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β

ΚΥΡΙΑΚΗ, 7/8/2016

06:20 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) - «Σερβία - Ουγγαρία) - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
07:30 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Κίνα - ΗΠΑ» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
09:35: (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α): «Ελλάδα - Ιαπωνία» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:45 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Βενεζουέλα - Σερβία» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:30 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Ημιτελικοί / Τελικοί - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:30 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY – Προκριματικά - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:30 (ΕΡΤ-3): ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ - (Απευθείας μετάδοση)
15:40 (ΕΡΤ-2): ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Προκριματικά (Γ) - (Απευθείας μετάδοση)
14:25-20:15 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
16:55 – 18:00 (ΕΡΤ-2): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ – Αεροβόλο Πιστόλι (Γ) - (Απευθείας μετάδοση)
18:30 (ΕΡΤ-3): BEACH VOLLEY – Προκριματικά - (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ Προκριματικά - (Απευθείας μετάδοση)
19:15 (ΕΡΤ-2): ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ (Α) – 2ος ΓΥΡΟΣ - (Απευθείας μετάδοση)
19:50 (ΕΡΤ-3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ
20:15 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Βραζιλία – Λιθουανία» - (Απευθείας μετάδοση)
20:25 (ΕΡΤ-2): ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Προκριματικά (Γ) - (Απευθείας μετάδοση)
21:30 (ΕΡΤ-1): ΤΖΟΥΝΤΟ - Τελικοί 52 kg (Γ) 66 kg (A) - (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α): «Σουηδία - Γερμανία» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
22:05 (ΕΡΤ-3): BEACH VOLLEY – Προκριματικά - (Απευθείας μετάδοση)
23:30 (ΕΡΤ-2): ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ - Προκριματικά (Γ) - (Απευθείας μετάδοση)
24:00 (ΕΡΤ-1): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ 3μ Συγχρονισμένες Ανδρών - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-2) - ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ - 2ος-3ος Γύρος (Α & Γ) - (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) - «Σουηδία - Νιγηρία» - (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-1): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Ισπανία – Κροατία» - (Απευθείας μετάδοση)
01:15 (ΕΡΤ-2): ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ - 2ος Γύρος (Α) - (Απευθείας μετάδοση)
02:25 (ΕΡΤ-2): ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Προκριματικά (Γ) - (Απευθείας μετάδοση)
02:50 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) - «Ρωσία - Κούβα» - (Απευθείας μετάδοση)
02:50 (ΕΡΤ-1): ΤΕΝΙΣ - (Απευθείας μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ημιτελικοί / Τελικοί (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ - «Νιγηρία - Αργεντινή» - (Απευθείας μετάδοση)
04:35 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) - «Αργεντινή - Ιράν» - (Απευθείας μετάδοση)
06:10 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016- ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β

ΔΕΥΤΕΡΑ, 8/8/2016

06:30 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α) - «Βραζιλία - Μεξικό» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:15 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) - «Αργεντινή - Αλγερία» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) - «Βραζιλία - Ιράκ» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:00 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Τελικοί - - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:25-20:15 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
14:25 (ΕΡΤ-2): ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ - Προκριματικοί - (Απευθείας μετάδοση)
14:55 (ΕΡΤ-2): ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ - (Απευθείας μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) - «Σερβία - Ελλάδα» - (Απευθείας μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-2): ΞΙΦΑΣΚΙΑ – Σπάθη γυναικών - Προκριματικά «φάση-16» - (Απευθείας μετάδοση)
15:55 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY
16:20 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) - «Ιταλία - Γαλλία» - (Απευθείας μετάδοση)
18:00 (ΕΡΤ-2): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ – 10μ. Air Riffle Men Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
18:00 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) - «ΗΠΑ - Ισπανία» - (Απευθείας μετάδοση)
18:40 (ΕΡΤ-2): ΞΙΦΑΣΚΙΑ – Σπάθη γυναικών - Προημιτελικά - (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Προκριματικά - (Απευθείας μετάδοση)
19:50 (ΕΡΤ-3): ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ (Α) - Γ΄γύρος - (Απευθείας μετάδοση)
20:00 (ΕΡΤ-2): ΞΙΦΑΣΚΙΑ – Σπάθη γυναικών – φάση 16 & Προημιτελικά - (Απευθείας μετάδοση)
20:15 (ΕΡΤ-1): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Σερβία – Αυστραλία» - (Απευθείας μετάδοση)
21:00 (ΕΡΤ-3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ
21:25 (ΕΡΤ-3): TZOYNTO: 57 kg (Γ) & 73 kg (Α) - (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-2): ΞΙΦΑΣΚΙΑ – Σπάθη γυναικών – Ημιτελικοί / Τελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-1): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ - Τελικός Ομαδικού Ανδρών - (Απευθείας μετάδοση)
00:13 (ΕΡΤ-3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ
00:30 (ΕΡΤ-2): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016- ΠΕΡΙΛΗΨΗ
00:35 (ΕΡΤ-3): ΤΕΝΙΣ - (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-1): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «ΗΠΑ-Βενεζουέλα» - (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-2): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ – 10μ. Air Riffle Men Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
01:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) - «Ιαπωνία - Βραζιλία» - (Απευθείας μετάδοση)
02:50 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) - «Κροατία - Μαυροβούνιο» - (Απευθείας μετάδοση)
02:25 – 04:33 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
02:25 (ΕΡΤ-2):- ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ - Γ΄γύρος - (Απευθείας μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Τελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Γαλλία - Κίνα» - (Απευθείας μετάδοση)
04:35 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Γ): «Βραζιλία - Αργεντινή» - (Απευθείας μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β

ΤΡΙΤΗ, 9/8/2016

06:30 (ΕΡΤ-2): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ – 10μ. Air Riffle Men Τελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
07:00 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Σερβία - Αυστραλία» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:45 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) - «Κροατία - Μαυροβούνιο» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
09:50 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – Περίληψη
10:45 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «ΗΠΑ - Βενεζουέλα» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:30 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ημιτελικοί / Τελικοί - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:25 - 19.03 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
14:25 (ΕΡΤ-2): ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ – Προκριματικοί
15:30 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) - «Ρωσία - Αργεντινή» - (Απευθείας μετάδοση)
15:55 (ΕΡΤ-2): ΤΖΟΥΝΤΟ - Προκριματικοί 63Kgr (Γ) & 81Kgr (A) - (Απευθείας μετάδοση)
17:30 (ΕΡΤ-3): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) - «Γερμανία - Πολωνία» - (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Προκριματικά - (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY
19:00 (ΕΡΤ-3): ΤΕΝΙΣ
19:55 (ΕΡΤ-2): ΙΠΠΑΣΙΑ - Υπερπήδηση εμποδίων (Ατομικό) - Τελικός, απονομές (Απευθείας μετάδοση)
20:55 (ΕΡΤ-1): ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ - Προκριματικά - (Απευθείας μετάδοση)
21:25 (ΕΡΤ-1): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ- Αεροβόλο Πιστόλι 25μ (Γ) - (Απευθείας μετάδοση)
21:25 (ΕΡΤ-2)-: ΤΖΟΥΝΤΟ - Τελικοίο 63 Kgr (Γ) & 81 Kgr (A) - (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-1): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ - Ομαδικό (Γ) - (Απευθείας μετάδοση)
22:30 (ΕΡΤ-3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ
22:45 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Ισπανία – Βραζιλία» - (Απευθείας μετάδοση)
24:00 (ΕΡΤ-1): ΤΕΝΙΣ - Highlights (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:15 (ΕΡΤ-2): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:35 (ΕΡΤ-3): BEACH VOLLEY
00:35 – 05:00 (ΕΡΤ-2): ΤΕΝΙΣ
01:00 (ΕΡΤ-1): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Λιθουανία-Νιγηρία» - (Απευθείας μετάδοση)
01:05 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) - «Ιταλία - ΗΠΑ» - (Απευθείας μετάδοση)
02:50 (ΕΡΤ-1): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ 10μ (Γ) - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
03:05 (ΕΡΤ-3):- ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ - (Απευθείας μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Ημιτελικοί / Τελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Αργεντινή - Κροατία» - (Απευθείας μετάδοση)
05:00 – 06:00 (ΕΡΤ-2): ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ – Προημιτελικός (Α)
06:10 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β

ΤΕΤΑΡΤΗ, 10/8/2016

06:00 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY - Προκριματικά (Α) - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
07:20 (ΕΡΤ-2): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ - Αεροβόλο πιστόλι 25μ (Γ) - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:30 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Αργεντινή - Κροατία» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:20 (ΕΡΤ-2): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ - 10μ (Γ) - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
11:30 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – Περίληψη ημέρας
12:25 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ημιτελικοί, Τελικοί - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:25 (ΕΡΤ-2): ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ - (Απευθείας μετάδοση)
14:25 – 16:53 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
14:25 (ΕΡΤ-2): ΞΙΦΑΣΚΙΑ – Ξίφος Ασκήσεως (Γ) - (Απευθείας μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) - «Αυστραλία - Ιαπωνία» - (Απευθείας μετάδοση)
16:10 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
16:10 (ΕΡΤ-2): ΤΖΟΥΝΤΟ - Προκριματικά 67 Kgr (Γ) & 90 Κgr (A) - (Απευθείας μετάδοση)
16:20 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) - «Ελλάδα - Ουγγαρία» - (Απευθείας μετάδοση)
17:40 (ΕΡΤ-3): ΤΕΝΙΣ - (Απευθείας μετάδοση)
18:50 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α): «Αργεντινή - Ονδούρα» ή «Αλγερία - Πορτογαλία» - (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Προκριματικά (Απευθείας μετάδοση)
20:15 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Σερβία - Γαλλία» - (Απευθείας μετάδοση)
20:55 (ΕΡΤ-2): ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ – Προκριματικά
21:00 (ΕΡΤ-1): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ - Double Trap (A) (Απευθείας μετάδοση)
21:25 (ΕΡΤ-2): ΤΖΟΥΝΤΟ - Προκριματικά 67 Kgr (Γ) & 90 Κgr (A) - (Απευθείας μετάδοση)
21:55 (ΕΡΤ-1): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ - Σύνθετο Ατομικό (Α) - (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-3): ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ - 69 kg (Γ) - (Απευθείας μετάδοση)
23:35 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) - «Μαυροβούνιο - Ιταλία» - (Απευθείας μετάδοση)
00:13 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY – Προκριματικά - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:45 (ΕΡΤ-3): ΤΕΝΙΣ - (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-1): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Αυστραλία – ΗΠΑ» (Απευθείας μετάδοση)
01:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α): «Βραζιλία - Σερβία» - (Απευθείας μετάδοση)
02:50 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α): «Ισπανία - Κροατία» - (Απευθείας μετάδοση)
03:00 (ΕΡΤ-1): BEACH VOLLEY - Προκριματικά - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Ημιτελικοί / Τελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α): «Βενεζουέλα - Κίνα» - (Απευθείας μετάδοση)
05:00 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Γ) - «Βραζιλία - Ιαπωνία» - (Απευθείας μετάδοση)
06:20 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:10 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β

ΠΕΜΠΤΗ, 11/8/2016

06:20 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α): «Αργεντινή - Ονδούρα» ή «Αλγερία - Πορτογαλία» (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:10 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) - «Δανία - Βραζιλία» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:00 (ΕΡΤ-2): ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ – Τελικοί - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
11:00 (ΕΡΤ-2): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ - 3μ. Συγχρονισμένες (Α) - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:00 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ημιτελικοί, Τελικοί - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:30 (ΕΡΤ-2): ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ - (Απευθείας μετάδοση)
15:30 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) - «Ιράν - Κούβα» - (Απευθείας μετάδοση)
17:30 (ΕΡΤ-3): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) - «Πολωνία - Αίγυπτος» - (Απευθείας μετάδοση)
17:50 (ΕΡΤ-2): ΤΕΝΝΙΣ - Προημιτελικά (Α) & Τελικά (Γ) - (Απευθείας μετάδοση)
15:55 – 22.00 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
19:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Προκριματικά (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) - «Λευκορωσία - Τουρκία» - (Απευθείας μετάδοση)
20:05 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ - RSX (Ζ) - (Απευθείας μετάδοση)
20:15 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Βραζιλία - Κροατία» - (Απευθείας μετάδοση)
21:10 (ΕΡΤ-1): ΠΟΛΟ (Γ) - «Ρωσία - Βραζιλία» - (Απευθείας μετάδοση)
21:55 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY - Προκριματικά - (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-3): ΤΖΟΥΝΤΟ - Τελικοί 68 kg (Γ) & 100 kg (Α) - (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ – Τελικοί
22:05 (ΕΡΤ-1): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ - Σύνθετο Ατομικό (Γ) - (Απευθείας μετάδοση)
00:10 (ΕΡΤ-1): ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ (Α) - Ημιτελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
00:15 (ΕΡΤ-1): ΙΣΤΙΟΠΟΛΟΪΑ - HL - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:15 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) - «Γαλλία - Βραζιλία» - (Απευθείας μετάδοση)
01:20 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α): «Δανία - Κροατία» - (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-1): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) «Νιγηρία-Ισπανία» - (Απευθείας μετάδοση)
02:15 (ΕΡΤ-3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ
02:25 (ΕΡΤ-3): ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ - Τελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
02:30 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α): «Ιταλία - Μεξικό» - (Απευθείας μετάδοση)
02:50 (ΕΡΤ-1): ΠΟΛΟ (Γ) «Κίνα – ΗΠΑ» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-1): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Ημιτελικοί / Τελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Λιθουανία - Αργεντινή» - (Απευθείας μετάδοση)
04:35 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α): «Βραζιλία - ΗΠΑ» - (Απευθείας μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 12/8/2016

06:30 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
09:40 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α): «Λιθουανία - Αργεντινή» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
11:30 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – Περίληψη ημέρας
12:30 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Ημιτελικοί, Τελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
14:30 (ΕΡΤ-2): ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ - (Απευθείας μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) - «Ουγγαρία - Ιαπωνία» - (Απευθείας μετάδοση)
15:30 (ΕΡΤ-1): ΣΤΙΒΟΣ – Πρωϊνά Αγωνίσματα (Απευθείας μετάδοση)
16:20 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) - «Κροατία - Ιταλία» - (Απευθείας μετάδοση)
17:40 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) - «ΗΠΑ - Μαυροβούνιο» - (Απευθείας μετάδοση)
17:50 - 21.23 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
17:50 (ΕΡΤ-2): ΤΕΝΙΣ – Ημιτελικοί (A) - (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Προκριματικοί - (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Γ) - Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
20:25 (ΕΡΤ-1): ΣΤΙΒΟΣ - 20 km βάδην Ανδρών (Απευθείας μετάδοση)
21:00 (ΕΡΤ-3): ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ - Τελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
21.23 (ΕΡΤ-2): ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟ - (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-1): ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ - (Απευθείας μετάδοση)
22:10 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Γ): «Ρουμανία - Ισπανία» - (Απευθείας μετάδοση)
23:00 (ΕΡΤ-3): ΠΥΓΜΑΧΙΑ - Προκριματικοί - (Απευθείας μετάδοση)
23:50 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY - (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α): «ΗΠΑ – Σερβία» - (Απευθείας μετάδοση)
01:10 (ΕΡΤ-1): BEACH VOLLEY (Μ) - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
01:30 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) - «Ελλάδα - Βραζιλία» - (Απευθείας μετάδοση)
02:10 (ΕΡΤ-1): ΣΤΙΒΟΣ - (Απευθείας μετάδοση)
02:50 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Α) - «Ισπανία - Γαλλία» - (Απευθείας μετάδοση)
03:00 (ΕΡΤ-2): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ - 50μ. Καραμπίνα Πρηνιδόν - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Ημιτελικοί, Τελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Γαλλία - Βενεζουέλα» - (Απευθείας μετάδοση)
05:30 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY - (Απευθείας μετάδοση)
05:30 (ΕΡΤ-1): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ - Σκιτ (Γ) - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β

ΣΑΒΒΑΤΟ, 13/8/2016

07:00 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – Περίληψη ημέρας
08:00 (ΕΡΤ-2): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ - Σκιτ (Γ) - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:40 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Ημιτελικοί, Τελικοί - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
11:10 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:30-17.43 (ΕΡΤ-2): ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ - (Απευθείας μετάδοση)
14:50 – 17:43: LIVE ZAPPING
15:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Γ) - «Κίνα - Ισπανία» - (Απευθείας μετάδοση)
16:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ - Προκριματικά - (Απευθείας μετάδοση)
16:20 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Γ) - «Ρωσία - Ιταλία» - (Απευθείας μετάδοση)
17:43 (ΕΡΤ-3): ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ - (Απευθείας μετάδοση)
17:50 - 02:00 (ΕΡΤ-2): ΤΕΝΙΣ - (Παράλληλες μεταδόσεις)
19:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - 1ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
19:50 – 20:55 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ - (Απευθείας μετάδοση)
19:55 – 22:18 (ΕΡΤ-2): ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟ
21:00 (ΕΡΤ-3): ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ - Σκιτ (Α) - (Απευθείας μετάδοση)
22:05 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) - «Πολωνία - Ρωσία» - (Απευθείας μετάδοση)
23:00 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ: TΕΛΙΚΟΙ - Προηγούμενης ημέρας - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
24:00 (ΕΡΤ-2): Διάφορα Αγωνίσματα - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:05 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) - «ΗΠΑ - Γαλλία» - (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Ισπανία - Λιθουανία» - (Απευθείας μετάδοση)
02:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) - 2ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
02:45 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) - «Καναδάς - Μεξικό» - (Απευθείας μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Ημιτελικοί - Τελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Κροατία - Νιγηρία» - (Απευθείας μετάδοση)
05:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α): ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ 3 - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β

ΚΥΡΙΑΚΗ, 14/8/2016

07:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) - Προημιτελικός 4 - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
09:30 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – Περίληψη ημέρας
10:10 (ΕΡΤ-2): ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Τελικοί, Ημιτελικοί - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
11:40 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) - 3ος Προημιτελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
15:55 (ΕΡΤ-3): ΙΠΠΑΣΙΑ - (Απευθείας μετάδοση)
17:00 – 20:50 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
17:00 (ΕΡΤ-2): ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Ντουέτο προκριματικά - (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ - RSX Ανδρών Αγώνες μεταλλίων - (Απευθείας μετάδοση)
20:10 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α): «Αυστραλία - Ελλάδα» - (Απευθείας μετάδοση)
19:50 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ: RSX Γυναικών αγώνες μεταλλίων - (Απευθείας μετάδοση)
21:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) - «ΗΠΑ - Ιταλία» - (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-3): ΠΑΛΗ (Α) - 59kg & 75 kg - (Απευθείας μετάδοση)
22:50 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ - Τελικοί προηγούμενης ημέρας - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
24:00 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «ΗΠΑ – Γαλλία» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Αυστραλία - Βενεζουέλα» - (Απευθείας μετάδοση)
01:50 (ΕΡΤ-2): ΤΕΝΙΣ (Α), ΤΕΛΙΚΟΣ (M) - (Απευθείας μετάδοση)
02:50 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Γ) - «Ιαπωνία - Αργεντινή» - (Απευθείας μετάδοση)
04:00 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – Περίληψη ημέρας
04:30 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Σερβία – Κίνα» - (Απευθείας μετάδοση)
04:35 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Γ) - «Βραζιλία - Ρωσία» - (Απευθείας μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β

ΔΕΥΤΕΡΑ, 15/8/2016

06:30 (ΕΡΤ-2): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ - Τελικοί οργάνων - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:30 (ΕΡΤ-2): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ - 3μ. (Γ) - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
09:40 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «ΗΠΑ – Γαλλία» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
11:30 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – Περίληψη ημέρας
12:30 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-2): ΑΝΟΙΚΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ (Γ) - (Απευθείας μετάδοση)
15:30 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) - «Αργεντινή - Αίγυπτος» - (Απευθείας μετάδοση)
17:00 – 19:18 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
17:00 (ΕΡΤ-2): ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Ντουέτο Τεχνικό - (Απευθείας μετάδοση)
17:15 (ΕΡΤ-3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ
17:35 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) - «ΗΠΑ - Μεξικό» - (Απευθείας μετάδοση)
19:20 (ΕΡΤ-2): ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ - Σπρίντ - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
19:20 (ΕΡΤ-3): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ - (Απευθείας μετάδοση)
19:50 (ΕΡΤ-3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ
20:10 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Γ) - 1ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
20:15 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Νιγηρία - Βραζιλία» - (Απευθείας μετάδοση)
21:30 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Γ) - 2ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ - Τελικοί προηγούμενης ημέρας - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
23:00 (ΕΡΤ-3): ΠΥΓΜΑΧΙΑ - (Απευθείας μετάδοση)
23:05 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α) - «Πολωνία - Κούβα» - (Απευθείας μετάδοση)
24:00 (ΕΡΤ-1): ΠΑΛΗ (Γ) - Τελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Ισπανία - Αργεντινή» - (Απευθείας μετάδοση)
01:30 (ΕΡΤ-3): ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ - 2ος Ημιτελικός (Α) Ομαδικό - (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
02:50 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Γ) - 3ος Προημιτελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - «Λιθουανία - Κροατία» - (Απευθείας μετάδοση)
04:35 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) - «Βραζιλία - Γαλλία» - (Απευθείας μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β

ΤΡΙΤΗ, 16/8/2016

06:20 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Γ) - 4ος Προημιτελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
07:20 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) - «Γαλλία - Δανία» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:40 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α): «Κροατία - Τυνησία» - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:00 (ΕΡΤ-2): ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:00 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-3): ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ - Σπρίντ Τελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-2): ΑΝΟΙΚΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ (Α) - (Απευθείας μετάδοση)
16:20 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ – Προκριματικά - (Απευθείας μετάδοση)
17:40 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) - 1ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
17:53 (ΕΡΤ-3): ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ - Ομαδικό (Γ) Μικρός Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
18:20 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) - 2ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
19:55 (ΕΡΤ-2): ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Ντουέτο - Ελεύθερο Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
20:30 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) - 2ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
21:10 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) - 3ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
22:18 (ΕΡΤ-3): BEACH VOLLEY – Ημιτελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
22:30 (ΕΡΤ-2):ΠΟΛΟ (Α) - 4ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
23:50 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ - Τελικοί προηγούμενης ημέρας - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:00 (ΕΡΤ-3): ΠΑΛΗ - (Απευθείας μετάδοση)
00:40 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Γ) - 3ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
00:55 (ΕΡΤ-3): ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ - (Απευθείας μετάδοση)
02:00 (ΕΡΤ-2): ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ (Γ) - Ομαδικό Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
03:00 (ΕΡΤ-3): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Γ) - 4 Προημιτελικός (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Γ): 4ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
04:50 (ΕΡΤ-3): BEACH VOLLEY – Ημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β

ΤΕΤΑΡΤΗ, 17/8/2016

06:20 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Γ) - 1ος ημιτελικός, 2ος ημιτελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:00 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Γ) - 1ος προημιτελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:00 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:00 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Γ) - 2ος προημιτελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:00 (ΕΡΤ-2): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ 3μ. (Γ) - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
13:00 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
15:50 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α) - 1ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
15:50 (ΕΡΤ-3): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) - 1ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
18:00 (ΕΡΤ-2): ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ - (Απευθείας μετάδοση)
18:10 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - 1ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
18:50 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) - 1ος Ημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
18:50-21:00 (ΕΡΤ-2): LIVE ZAPPING
18:50 – 21:03 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ - 470 (Α & Γ) - (Απευθείας μετάδοση)
20:00 (ΕΡΤ-3): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) - 2ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
21:00 (ΕΡΤ-2): ΠΥΓΜΑΧΙΑ - (Απευθείας μετάδοση)
21:00 (ΕΡΤ-3): ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ - (Απευθείας μετάδοση)
21:50 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) - 2ος Ημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
23:00 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ - Τελικοί προηγούμενης ημέρας - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:00 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) - 3ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
00:15 (ΕΡΤ-2): Διάφορα Αγωνίσματα - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:45 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α): 3ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
02:00 (ΕΡΤ-3): ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ - (Απευθείας μετάδοση)
02:33 (ΕΡΤ-2): ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ (Α) - Ομαδικό τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
04:15 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - 4ος Προημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
04:30 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ 4 (Απευθείας μετάδοση)
05:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
06:00 (ΕΡΤ-1): BEACH VOLLEY (Γ) - Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
07:20 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β

ΠΕΜΠΤΗ, 18/8/2016

06:10 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Γ) - 1ος Ημιτελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
07:20 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α) - 2ος Προημιτελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
09:20 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) - 3ος Προημιτελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:50 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) - 4ος Προημιτελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:20 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ – Περίληψη ημέρας
13:20 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:55 (ΕΡΤ-3): ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ - Σπρίντ, Τελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
16:00 (ΕΡΤ-2): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ - 10μ. (Γ) Ημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
16:30 (ΕΡΤ-3): ΠΑΛΗ – Προκριματικά - (Απευθείας μετάδοση)
17:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) - Θέσεις 5-8 - (Απευθείας μετάδοση)
18:20 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ (Α) - 1ος Ημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Γ) - 1ος Ημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
19:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ - ΒΜΧ (Α) - (Απευθείας μετάδοση)
20:30 (ΕΡΤ-2): ΠΥΓΜΑΧΙΑ - (Απευθείας μετάδοση)
20:55 (ΕΡΤ-3): ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ (QFs & SFs) - (Απευθείας μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ - Τελικοί προηγούμενης ημέρας - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
22:00 (ΕΡΤ-2): ΠΑΛΗ - (Απευθείας μετάδοση)
23:00 (ΕΡΤ-3): ΧΟΚΕΪ (Α) - Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
24:00 (ΕΡΤ-2): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ - 10 μ. (Γ) Τελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) - 2ος Ημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
01:55 (ΕΡΤ-3): ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ - Τελικοί 68kgr (Α) – 57kgr (Γ) - (Απευθείας μετάδοση)
03:00 (ΕΡΤ-2): ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
03:50 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY (A) - Μικρός Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
05:20 (ΕΡΤ-2): ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
05:55 (ΕΡΤ-2): BEACH VOLLEY (A) - Τελικός (Ζ) - (Απευθείας μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 19/8/2016

07:30 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Γ) - 2ος Ημιτελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
09:30 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) - 2ος Ημιτελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
11:30 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-2): ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ - Σπρίντ Προημιτελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
16:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Γ) - Θέσεις 7-8 - (Απευθείας μετάδοση)
16:15 (ΕΡΤ-2): ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ - (Απευθείας μετάδοση)
17:10 (ΕΡΤ-3): ΠΟΛΟ (Γ) - Θέσεις 3-4 - (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Α) - 1ος Ημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
19:20 (ΕΡΤ-2): ΙΠΠΑΣΙΑ - Υπερπήδηση Εμποδίων, Β γύρος - (Απευθείας μετάδοση)
20:45 (ΕΡΤ-2): ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ - (Απευθείας μετάδοση)
21:30 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - 1ος Ημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
23:30 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Γ) - Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
24:00 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ - Τελικοί προηγούμενης ημέρας - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - 2ος Ημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
02:20 (ΕΡΤ-3): ΣΤΙΒΟΣ – Επί κοντώ (Γ) - (Απευθείας μετάδοση)
03:00 (ΕΡΤ-2): ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - Ομαδικό Ελεύθερο - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
04:15 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α) - 2ος Ημιτελικός - (Απευθείας μετάδοση)
06:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α
07:00 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ Β

ΣΑΒΒΑΤΟ, 20/8/2016

06:50 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) - 2ος Ημιτελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:20 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - 1ος Ημιτελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:10 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - 2ος Ημιτελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:00 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-3): ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ – Προκριματικά - (Απευθείας μετάδοση)
15:00 (ΕΡΤ-2): ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ - Σπρίντ - (Απευθείας μετάδοση)
15:55 (ΕΡΤ-1): ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Σύνθετο Ομαδικό - (Απευθείας μετάδοση)
16:20 (ΕΡΤ-2): ΠΑΛΗ - Προκριματικά - (Απευθείας μετάδοση)
17:13 (ΕΡΤ-1): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ - 10μ (Α) Ημιτελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
17:20 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) – Μικρός Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
18:50 (ΕΡΤ-1): ΠΟΛΟ (Α) - Μικρός Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-3): ΒΟΛΕΪ (Γ) - Μικρός Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
19:00 (ΕΡΤ-3): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – Μικρός Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
19:30 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Γ) – Μικρός Τελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
20:20 (ΕΡΤ-1): ΠΥΓΜΑΧΙΑ – Τελικοί 51kgr (Γ), 56kgr (A), 75kgr (A) - (Απευθείας μετάδοση)
21:00 (ΕΡΤ-3): ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ – Ημιτελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
21:20 (ΕΡΤ-2): ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) – Τελικός (Απευθείας μετάδοση)
21:33 (ΕΡΤ-1): ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ – Σύνθετο Ατομικός Τελικός (Απευθείας μετάδοση)
22:30 (ΕΡΤ-3): ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ 10μ (Α) – Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
23:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) - Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
23:53 (ΕΡΤ-1): ΠΟΛΟ (Α) - Τελικός & Απονομή - (Απευθείας μετάδοση)
00:00 (ΕΡΤ-3): ΠΑΛΗ (Α) 125kgr – Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
01:00 (ΕΡΤ-3): ΠΕΡΙΛΗΨΗ Α - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
02:00 (ΕΡΤ-3): ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ - Τελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
02:00 (ΕΡΤ-1): ΣΤΙΒΟΣ - Τελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
02:00 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Γ) – Τελικός (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
04:15 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Γ) - Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
05:05 (ΕΡΤ-1): ΠΟΛΟ (Α) - Μικρός Τελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
06:20 (ΕΡΤ-1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 - ΠΕΡΙΛΗΨΗ


ΚΥΡΙΑΚΗ, 21/8/2016


06:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) – Μικρός Τελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
08:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΛΟ – Αγώνας Εθνικής Ελλάδας - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
10:00 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Γ) - Τελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
12:15 (ΕΡΤ-2): ΣΤΙΒΟΣ - Τελικοί - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
14:30 (ΕΡΤ-3): ΠΑΛΗ - Προκριματικά - (Απευθείας μετάδοση)
15:20 (ΕΡΤ-1): ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ (Α) - (Απευθείας μετάδοση)
15:30 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α) - Μικρός Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
17:20 (ΕΡΤ-3): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - Μικρός Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
17:30 (ΕΡΤ-2): ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ - (Απευθείας μετάδοση)
19:10 (ΕΡΤ-2): ΒΟΛΕΪ (Α) - Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
19:35 (ΕΡΤ-3): ΠΑΛΗ – Τελικοί - (Απευθείας μετάδοση)
20:00 (ΕΡΤ-1): ΠΥΓΜΑΧΙΑ - (Απευθείας μετάδοση)
21:30 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) - Μικρός Τελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
21:45 (ΕΡΤ-1): ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) - Τελικός - (Απευθείας μετάδοση)
23:00 (ΕΡΤ-2): ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) - Τελικός - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
00:30 (ΕΡΤ-2): ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ MOUNTAIN BIKE (Α) - (Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση)
01:30 (ΕΡΤ-1): ΡΙΟ 2016 – 16 ΗΜΕΡΕΣ (HIGHLIGHTS ΑΓΩΝΩΝ) (Απευθείας μετάδοση)
02:00 (ΕΡΤ-1): ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ - (Απευθείας μετάδοση)

187 views
Top