ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Λάμψη της 11χρονης Χάππα στο Πανελλήνιο, επιτυχίες του ΝΟΚ σε Περιστέρι, Αιγάλεω

Η 11χρονη καλαματιανή Αναστασία Χάππα αναδείχθηκε σε πρωταγωνιστική μορφή του Πανελληνίου πρωταθλήματος κολύμβησης προαγωνιστικών κατηγοριών που έγινε στο κολυμβητήριο Περιστερίου.

Το «δελφίνι» του ΝΟ Καλαμάτας κατέκτησε δυο αργυρά μετάλλια στα 50άρια ελεύθερο και ύπτιο και χάλκινο στα 100 μ. ύπτιο.

Ο Ποσειδώνας Καλαμάτας μετείχε στις ηλικίες 11-12 ετών που αγωνίζονταν στο κολυμβητήριο του Περιστερίου, ενώ για τα 9-10 ετών που οι αγώνες έγιναν στο κολυμβητήριο του Χαϊδαρίου, αποφασίστηκε, κατόπιν εισήγησης των προπονητών, να μην συμμετέχουν τα μικρά παιδιά, αφού ο μεγάλος αριθμός συμμετεχόντων και η ζέστη θα ταλαιπωρούσαν αφάνταστα τα μικρά παιδιά χωρίς να υπάρχει ουσιαστικό αποτέλεσμα. Ο συνολικός αριθμός των παιδιών που αγωνίστηκαν και στα δύο κολυμβητήρια έφτασε τα 1600.

Οι επιτυχίες των κολυμβητών του ΝΟΚ δεν περιορίστηκαν στα μετάλλια της Χάππα καθώς σε επτά αγωνίσματα βρέθηκαν στην πρώτη οκτάδα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Κορίτσια 11 ετών

Χάππα Αναστασία          50ΕΛ                 31’’75                2η

                                    50ΥΠ                35’’83                2η

                                    100ΥΠ             1’19’’74                3η

Λαπιώτη Αγάπη             50ΕΛ                 32’’74                8η

                                    100ΕΛ              1’13’’17                8η

                                    50ΠΕΤ              37’’31                5η

Λιανού Ελένη                 50ΕΛ                 37’’63              37η

                                    100ΕΛ             1’24’’38              34η

                                    50ΥΠ      (άκυρη εκκίνηση)

Γεωργακοπούλου Βασιλική        50ΥΠ       41’’66              26η

                                    200ΥΠ            3’16’’77              21η

Τσαΐρη Φιλαρέτη            50ΠΡ                44’’64              12η

                                    100ΠΡ             1’39’’20              17η

Μανδηλάρη Κατερίνα      50ΠΡ                 47’’17              22η

                                    100ΠΡ             1’40’’29              19η

                                    200ΠΡ            3’34’’51              19η

Λαπιώτη Αγάπη             4χ100ΕΛ          5’10’’10               5ες

Τσαΐρη Φιλαρέτη

Μανδηλάρη Κατερίνα

Χάππα Αναστασία

Γεωργακοπούλου Βασιλική        4χ100ΜΟ     5’54’’95       5ες

Τσαΐρη Φιλαρέτη

Χάππα Αναστασία

Λαπιώτη Αγάπη

 

Κορίτσια 12 ετών

Γκότση Ευαγγελία          50ΕΛ                 39’’41              49η

                                    100ΕΛ             1’27’’08              64η

                                    100ΥΠ            1’40’’92              47η

 

Αγόρια 11 ετών

Μακρέας Βασίλης           50ΥΠ                38’’81               6ος

                                    100ΥΠ            1’26’’29               9ος

                                    200ΥΠ            3’01’’90               7ος

Σκουρτσίδης Κανέλλος    50ΠΡ                47’’50             25ος

                                    100ΠΡ             1’41’’45             24ος

                                    200ΠΡ            3’33’’24             22ος

 

Αγωνιστική δραστηριότητα παράλληλα με τους μικρούς κολυμβητές είχαν και τα παιδιά της αγωνιστικής ομάδας στο κολυμβητήριο του Αιγάλεω όπου ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας συμμετείχε στους Δελφίδιους Αγώνες που διοργάνωσε ο Γ.Σ Αιγάλεω 2στις 5-26/6. Συμμετείχαν 400 κολυμβητές -τριες και αποτέλεσαν ένα καλό τεστ εν’ όψει των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων που θα ακολουθήσουν στις 14-17/7 στο Βόλο για τις κατηγορίες Παμπαίδων -Παγκορασίδων ΑΒ στην Θεσσαλονίκη στις 21-27/7 για τους Παίδες-Κορασίδες, Εφήβους - Νεανίδες.

Ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας συμμετείχε με 7 κολυμβητές -τριες οι οποίοι κατέκτησαν 17 μετάλλια (6ΧΡ - 9ΑΡ - 1ΧΑ).

Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Εφήβων

Παπαμανωλόπουλος Θανάσης    50ΠΕΤ      29’’58       5ος

                                    50ΠΡ            33’’04           2ος

                                    100ΠΡ          1’13’’83           4ος

 

Παμπαίδων Α

Αντωνόπουλος Γιάννης   50ΕΛ             27’’22           2ος

                                    100ΕΛ           1’0304           8ος

                                    50ΥΠ            32’’35           4ος

Αγγουράς Γιάννης          50ΠΕΤ          28’’73           2ος

                                    100ΠΕΤ      1’05’’65           2ος

                                    200ΠΕΤ      2’31’’61           2ος

 

Παμπαίδων Β

Χάππας Παναγιώτης     50ΠΡ            35’’58           2ος

                                    100ΠΡ          1’13’’83           4ος

                                    200ΠΡ        2’48’’90           3ος

 

Κορασίδων

Λουκαρέα Σταυρούλα     50ΥΠ            30’’35             1η

                                    100ΥΠ        1’07’’33

                                    200ΥΠ       2’30’’52            2η

 

Παγκορασίδων Α

Λαπιώτη Βασιλική          50ΕΛ             29’’07             1η

                                    50ΠΕΤ          30’’38            2η

                                    100ΠΕΤ       1’10’’94            2η

Σκιαδοπούλου Όλγα       100ΕΛ         1’02’’35             1η

                                    200ΕΛ         2’19’’65             1η

                                    100ΥΠ      (άκυρος τερματισμός)

 

Τα παιδιά στους αγώνες στην Αθήνα συνόδευσαν οι προπονητές τους Τάκης Λαγοπάτης και Στάθης Μπακολιάς.

 

 

 

 

188 views
Top