28 μετάλλια και κυριαρχία στα Όρια τα δελφίνια του ΝΟΚ

Με την συγκομιδή 28 μεταλλίων (8ΧΡ - 11ΑΡ - 9ΧΑ) ολοκληρώθηκαν οι Θερινοί Περιφερειακοί Αγώνες Προαγωνιστικών Κατηγοριών που φιλοξενήθηκαν στο δημοτικό κολυμβητήριο της πόλης μας στις 4-5/6 με την συμμετοχή 13 ομάδων.
Τα δελφινάκια του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας, κάτω από το ζεστό χειροκρότημα συγγενών και φίλων που ήρθαν στην πισίνα να τα ενθαρρύνουν στην προσπάθειά τους, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό πραγματοποιώντας πολύ καλές κούρσες πετυχαίνοντας ατομικά ρεκόρ και βελτιώνοντας κατά πολύ τις επιδόσεις τους, αφήνοντας απόλυτα ικανοποιημένο τον προπονητή τους Παναγιώτη Λαγοπάτη βλέποντας τους κόπους μιας χρονιάς να ανταμείβονται.
Με την ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας αγωνίστηκαν 30 παιδιά ηλικίας 9, 10, 11 & 12 ετών.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι θέσεις που κατέλαβαν έχουν ως εξής:
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 9 ΕΤΩΝ (2007)
Σγάντζος Γιάννης
50ΕΛ 36’’69 3ος
50ΥΠ 42’’53 1ος
Μάλαμας Στάθης
50ΕΛ 40’’94 7ος
100ΕΛ 1’32’’56 6ος
Πανούσης Παναγιώτης
50ΕΛ 44’’54 14ος
50 ΥΠ 50’’14 4ος
Μαρούλη Βαλεσία
50 ΕΛ 39’’41 2η
100 ΕΛ 1’27’’01 2η
Μίχου Χριστίνα
50 ΕΛ 39’’84 3η
50 ΥΠ 45’’27 3η
Πολυχρονοπούλου Νώρα
50 ΕΛ 51’’34 14η
50 ΥΠ 57’’60 11η
Μαρισέλ Αμαλία
50 ΕΛ 55’’56 15η
50 ΥΠ 1’07’’22 12η
Μίχου Χριστίνα, Πολυχρονοπούλου Νώρα, Μαρισέλ Αμαλία, Μαρούλη Βαλεσία: 4x50 ΕΛ 3’10’’22 4ες
Πολυχρονοπούλου Νώρα, Μίχου Χριστίνα, Μαρούλη Βαλεσία, Μαρισέλ Αμαλία: 4x50 Μ.Ο. 3’49’’86 4ες
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ (2006)
Μπάντιος Άγγελος
50 ΕΛ 41’’54 12ος
50 ΥΠ 54’’98 7ος
Πετρούλιας Γρηγόρης
50 ΠΡ 57’’40 5ος
100 ΠΡ 2’14’’93 6ος
Παπαδοπούλου Μαρία
50 ΕΛ 43’’06 7ος
50 ΠΡ 1’03’’08 11ος
Μανδηλάρη Μαρία
50 ΕΛ 44’’73 10η
50 ΠΡ 52’’18 4η
Μαρκοπούλου Γεωργία
50 ΥΠ 43’’75 3η
100 ΥΠ 1’35’’86 2η
Μενούνου Μαρία
50 ΠΡ 52’’18 4η
100 ΠΡ 1’59’’59 5η
Παπαδοπούλου Μαρία, Μανδηλάρη Μαρία, Μενούνου Μαρία, Μαρκοπούλου Γεωργία: 4x50 ΕΛ 2’53’’75 5ες:
Μανδηλάρη Μαρία, Μενούνου Μαρία, Μαρκοπούλου Γεωργία, Παπαδοπούλου Μαρία: 4x50 Μ.Ο. 3’18’’49 5ες
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 11 ΕΤΩΝ (2005)
Αδαμόπουλος Κων/νος
50 ΕΛ 37’’64 11ος
200 ΕΛ 3’00’’35 6ος
400 ΕΛ 6’44’’47 5ος
Νικολακέας Γιώργος
50 ΕΛ 41’’52 14ος
100 ΠΡ 1’53’’09 10ος
Μακρέας Βασίλης
50 ΥΠ 38’’28 2ος
100 ΥΠ 1’22’’45 2ος
200 ΥΠ 2’58’’69 2ος
Λιανού Ελένη
50 ΕΛ 37’’88 6η
200 ΕΛ 3’03’’93 2η
50 ΠΕΤ 46’’66 5η
Κλεφτόγιαννη Κλαίρη
50 ΕΛ 40’’19 7η
100 ΕΛ 1’26’’54 7η
50 ΠΡ 50’’75 10η
Μαρισέλ Ξάνθη
50 ΕΛ 40’’63 8η
100 ΕΛ 1’28’’36 9η
50 ΥΠ 48’’02 8η
Χάππα Αναστασία
100 ΕΛ 1’09’’61 1η
50 ΥΠ 35’’42 1η
100 ΥΠ 1’19’’02 1η
Γεωργακοπούλου Βασιλική
50 ΥΠ 40’’71 3η
100 ΥΠ 1’28’’78 3η
200 ΥΠ 3’09’’83 3η
Λαπιώτη Αγάπη
50 ΠΕΤ 36’’59 2η
100 ΠΕΤ 1’30’’40 2η
200 Μ.Α. 3’04’’88 1η
Τσαΐρη Φιλαρέτη
50 ΠΡ 44’’40 1η
100 ΠΡ 1’39’’55 2η
200 ΠΡ 3’33’’06 5η
Μανδηλάρη Κατερίνα
50 ΠΡ 47’’43 6η
100 ΠΡ 1’40’’08 3η
200 ΠΡ 3’32’’47 3η
Λαπιώτη Αγάπη, Τσαΐρη Φιλαρέτη, Μανδηλάρη Κατερίνα, Χάππα Αναστασία: 4x100 ΕΛ 5’07’’66 1ες
Γεωργακοπούλου Βασιλική, Τσαΐρη Φιλαρέτη, Λαπιώτη Αγάπη, Χάππα Αναστασία: 4x100 Μ.Ο. 5’48’’28 1ες
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ (2004)
Προφητάκης Γιώργος
50 ΕΛ 39’’95 11ος
100 ΠΡ 1’43’’63 5ος
200 ΠΡ 3’40’’96 5ος
Σαραντόπουλος Σαράντος
50 ΠΡ 45’’99 2ος
100 ΠΡ 1’43’’22 4ος
Πετρέα Αποστολίνα
50 ΕΛ 35’’14 4η
200 ΕΛ 2’59’’59 9η
100 ΥΠ 1’27’’81 6η
Καντζηλιέρη Ευαγγελία
200 ΕΛ 2’51’’93 6η
400 ΕΛ 5’53’’09 4η
50 ΠΕΤ 44’’91 6η
Κανουλα Ρεβέκκα
50 ΥΠ 42’’89 6η
100 ΥΠ 1’33’’25 7η
100 ΠΡ 1’44’’95 6η
Γκότση Ευαγγελία
50 ΥΠ 45’’60 9η
100 ΥΠ 1’42’’10 11η
200 ΥΠ 3’26’’89 9η
Πετρέα Αποστολίνα, Κανουλα Ρεβέκκα, Γκότση Ευαγγελία, Καντζηλιέρη Ευαγγελία: 4x100 ΕΛ 5’38’’85 4ες
Γκότση Ευαγγελία, Κανουλα Ρεβέκκα, Πετρέα Αποστολίνα, Καντζηλιέρη Ευαγγελία: 4x100 Μ.Ο. 6’35’’52 4ες
Επόμενος αγώνας για τα παιδιά θα είναι οι Πανελλήνιοι Αγώνες Προαγωνιστικών Κατηγοριών στις 24-26/6 στην Αθήνα με τον οποίο θα ολοκληρωθούν και οι αγωνιστικές τους υποχρεώσεις.


Η Θερινή ημερίδα Ορίων
Παράλληλα με τους Θερινούς Αγώνες Προαγωνιστικών Κατηγοριών διεξήχθη και ημερίδα ορίων για τις αγωνιστικές κατηγορίες για παιδιά ηλικίας 13 ετών και άνω (2003 και μεγαλύτεροι).
Ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας συμμετείχε με 13 κολυμβητές -τριες οι οποίοι προετοιμάζονται για τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα. Τα αποτελέσματα είναι σε μορφή ανοικτής κατηγορίας όπεν και όχι ανά κατηγορία.
Τσάκαλης Βασίλης (2000)
50ΕΛ 24’’85 1ος
100ΕΛ 55’’15 1ος
100ΥΠ 1’06’’59 2ος
50ΠΕΤ 27’’53 2ος
50ΠΡ 33’’53 3ος
200ΜΑ 2’24’’18 1ος
Τσάκαλης Γιώργος (2002)
50ΠΡ 32’’72 1ος
100ΠΡ 1’13’’61 2ος
200ΠΡ 2’48’’88 2ος
Τζώρτζης Διονύσης (1997)
50ΕΛ 25’’26 2ος
100ΥΠ 1’06’’07 1ος
Αγγουράς Γιάννης (2002)
50ΕΛ 26’’92 5ος
100ΕΛ 58’’18 4ος
50ΠΕΤ 28’’22 3ος
100ΠΕΤ 1’03’’59 2ος
Αντωνόπουλος Γιάννης (2002)
50ΕΛ 27’’00 7ος
100ΥΠ 1’09’’83 3ος
50ΠΕΤ 31’’88 8ος
Μητρόπουλος Νάσος (2002)
50ΕΛ 27’’03 8ος
50ΠΡ 35’’97 7ος
100ΠΡ 1’21’’50 4ος
Χάππας Παναγιώτης (2003)
50ΕΛ 28’’61 12ος
50ΠΡ 35’’72 6ος
100ΠΡ 1’17’’74 3ος
200ΠΡ 2’49’’11 3ος
200ΜΑ 2’34’’88 3ος
Παπαμανωλόπουλος Θανάσης (1999)
50ΠΡ 32’’78 2ος
100ΠΡ 1’12’’90 1ος
200ΠΡ 2’40’’50 1ος
Μπάκα Βασιλική (1998)
50ΕΛ 26’’65 1η
50ΠΕΤ 29’’66 1η
200 ΜΑ 2’24’’30 1η
Σκιαδοπούλου Όλγα (2002)
50ΕΛ 28’’09 2η
100ΕΛ 1’01’’28 1η
100ΠΡ 1’18’’34 1η
50ΥΠ 32’’92 1η
Σκιαδοπούλου Ειρήνη (2000)
50ΕΛ 28’’97 3η
400ΕΛ 4’59’’03 1η
50ΠΡ 37’’87 2η
100ΠΡ 1’23’’58 3η
Λαπιώτη Βασιλική (2002)
50ΕΛ 29’’24 4η
100ΕΛ 1’03’’62 2η
50ΠΕΤ 31’’28 2η
Γκότση Παναγιώτα
50ΕΛ 37’’87 14η
100ΕΛ 1’24’’57 11η
50ΥΠ 52’’02 9η
50ΠΡ 56’’58 6η
Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών - Γυναικών που θα διεξαχθεί στο κολυμβητήριο του Αλίμου θα συμμετάσχει η αγωνιστική ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας στις 10-12/6. Τα όρια για την μεγαλύτερη κολυμβητική συνάντηση της χρονιάς έχουν πιάσει 6 κολυμβητές – τριες οι οποίοι είναι οι εξής: Μπάκα Βασιλική, Σκιαδοπούλου Όλγα, Λουκαρέα Σταυρούλα, Λαπιώτη Βασιλική, Τσάκαλης Βασίλης και Τζώρτζης Διονύσης. Αμφίβολη πάντως θεωρείται η συμμετοχή της Λουκαρέα αφού ένα επιπόλαιο πέσιμο της έχει δημιουργήσει οίδημα στην περιοχή του αγκώνα και ακόμα δεν το έχει ξεπεράσει. Αν τελικά δεν μπορέσει να αγωνιστεί πρόκειται για μεγάλη απώλεια για την ομάδα αφού όχι μόνο διεκδικούσε είσοδο στην οκτάδα των αγωνισμάτων που συμμετέχει αλλά και έχει σοβαρές πιθανότητες για κατάκτηση κάποιου μεταλλίου. Οι καλαματιανοί κολυμβητές -τριες θα αναχωρήσουν για την Αθήνα την Πέμπτη όπου και θα προπονηθούν στο κολυμβητήριο του Αλίμου.

558 views
Top