ΣΧΟΛΙΚΟ: Στο 1ο ΓΕΛ Καλαμάτας ο τίτλος του ποδοσφαίρου! (pics)

Στο 1ο ΓΕΛ Καλαμάτας ανήκει εδώ και λίγη ώρα ο τίτλος της πρωταθλήτριας ομάδας ποδοσφαίρου Λυκείων Μεσσηνίας!
Το 1ο ΓΕΛ επικράτησε με 1-0 του 4ου ΕΠΑΛ Καλαμάτας χάρη σε πανέμορφο τέρμα του Μαργέλη και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη, που του δίνει την πρόκριση στην Β΄ Φάση των Πανελληνίων Αγώνων Λυκείων σε ένα ματς που παρακολούθησε πολύς κόσμος και διεξήχθη υπό όμορφη ατμόσφαιρα.
Στο 1ο μέρος το 1ο ΓΕΛ ήταν καλύτερο και είχε την πρώτη του καλή ευκαιρία στο 7ο λεπτό όταν ο Μαργέλης δοκίμασε ψηλοκρεμαστό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Τρία λεπτά αργότερα ο Παλιατσέας νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Τσιγάρο και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης προσπάθησε να σκοράρει, όμως έδιωξαν οι αμυντικοί.
Ότι δεν κατάφερε ο Παλιατσέας, το πέτυχε στο 31΄ με εντυπωσιακό τρόπο ο Μαργέλης!
Ο Θεοδωρόπουλος με ωραία προσπάθεια από αριστερά πέρασε 3 παίκτες του 4ου ΕΠΑΛ και έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Μαργέλη να είναι με πλάτη στο τέρμα και να κάνει τακουνάκι με το αριστερό, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Τσιγάρο!
Στην επανάληψη το 4ο ΕΠΑΛ βελτιώθηκε αισθητά και πίεσε για την ισοφάριση, χάνοντας διπλή ευκαιρία στο 41΄ με τους Δ. Γιαννακόπουλο και Δρογγίτη, με τον πρώτο να νικιέται από τον Γεωργουλάκο και τον δεύτερο να στέλνει τη μπάλα άουτ.
Ο πορτιέρο του 1ου ΓΕΛ έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στο 62΄ στο «Γ», σε κεφαλιά του Μπαζάνη έπειτα από κόρνερ του Κανελλόπουλου από δεξιά και δυο λεπτά αργότερα το 4ο ΕΠΑΛ έφτασε στο γκολ, όμως ο Διπλάρης υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ πριν σκοράρει με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι μετά από φάουλ του Δωδεκάτου από δεξιά, απόφαση η οποία προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των παιδιών του 4ου ΕΠΑΛ.
Η σύρραξη και οι απονομές
Μετά το τέλος του αγώνα, δυο παίκτες των δυο ομάδων πιάστηκαν στα χέρια και ακολούθησε γενική σύρραξη, όμως πριν οξυνθούν ακόμα περισσότερο τα πνεύματα επενέβησαν οι άνθρωποι του γραφείου Φυσικής Αγωγής Μεσσηνίας, καθώς και των δυο σχολείων και αποφεύχθηκαν τα χειρότερα.
Την απονομή στους διαιτητές έκανε ο προϊστάμενος του γραφείου Φυσικής Αγωγής Μεσσηνίας, Χριστόδουλος Στυλιανίδης, ενώ την απονομή στους ηττημένους έκανε ο πρόεδρος της ΕΠΣ Μεσσηνίας, Λεωνίδας Οικονομίδης.
Στους νικητές παρέδωσε τα μετάλλια και το Κύπελλο ο πρόεδρος του Αθλητικού Φορέα του Δήμου Καλαμάτας, Νίκος Μπασακίδης.
● Διαιτητές: Ν. Γκούμας, Η. Ρέκκας, Ν. Βοσνάκης
4ο ΕΠΑΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Κόλλιας): Τσιγάρος, Δωδεκάτος, Κανελλόπουλος, Διπλάρης, Δουβίκας (23΄ Μπραχίμι), Δαλκαφούκης, Σ. Γιαννακόπουλος, Δ. Γιαννακόπουλος, Δρογγίτης, Μπαζάνης, Τόφαλης (65΄ Μπομπόνης)
1ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Φλαούνας): Γεωργουλάκος, Δ. Κοστρίβας, Κ. Κοστρίβας, Μάντης, Μαργέλης (65΄ Ι. Μάντης), Παλιατσέας, Μπέρμπερη, Θεοδωρόπουλος, Λεμπέσης (68΄ Δημητρακόπουλος), Φιλίππου, Λέκκας