ΣΧΟΛΙΚΟ: Το ΓΕΛ Γαργαλιάνων «τιμώρησε» το ΓΕΛ Πύλου (pics)

Στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει το 1ο ΓΕΛ Καλαμάτας, προκρίθηκε το ΓΕΛ Γαργαλιάνων επικρατώντας με 2-0 του ΓΕΛ Πύλου στο σημερινό (22/02) ματς της Β΄ προκριματικής φάσης του ποδοσφαίρου αγοριών Λυκείων Μεσσηνίας.

Οι νικητές «τιμώρησαν» τους «πυλιώτες» που ήταν καλύτεροι σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα και έχασαν τα …άχαστα και πέτυχαν 2 τέρματα στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης, ενώ ήταν ακίνδυνοι στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.
Μετά από ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο, όπου το ΓΕΛ Πύλου είχε την υπεροχή και έχασε κάποιες ευκαιρίες, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην στην επανάληψη.
Το ΓΕΛ Πύλου είχε δοκάρι στο 36΄ με τον Λύρα να εκμεταλλεύεται την υπέροχη μπαλιά του Κοντού και να προλαβαίνει την έξοδο του Αργυρόπουλου.
Ακολούθως ακυρώθηκε γκολ της Πύλου ως οφσάιντ, στην κεφαλιά του Κοντού έπειτα από σέντρα του Τσατά και στο 43΄ οι Γαργαλιάνοι είχαν και αυτοί δοκάρι (οριζόντιο) μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ταγκαλάκη.
Στο 44΄ ο Κοντός αστόχησε σε κοντινό πλασέ και στο 45΄ σέρβιρε έτοιμο γκολ με σέντρα από δεξιά στον Χρόνη, όμως αυτός σημάδεψε το δοκάρι με εξ’ επαφής κεφαλιά.
Λίγο αργότερα ο Τσατάς αστόχησε σε συρτό σουτ από το ύψος του πέναλτι και μετά τις φάσεις αυτές ήρθε το πρώτο γκολ των Γαργαλιάνων σε ανύποπτη στιγμή με τον Μπαρός να σκοράρει με σουτ εντός περιοχής μετά από φάουλ του Γεωργιόπουλου και σύγχυση στα καρέ του Κοτσοβού.
Η Πύλος δεν είχε το καθαρό μυαλό να αντιδράσει και στις καθυστερήσεις ο Ταγκαλάκης σκόραρε σε τετ α τετ με …3 προσπάθειες, για το τελικό 2-0.
Διαιτητές: Μ. Φασουλής, Ν. Μαυρίκης, Γ. Πολυμενέας
ΓΕΛ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ: Π. Αργυρόπουλος, Τάρλεβ, Σερέτης, Σταθόπουλος, Βαγγάλης, Σκουρέτης, Μπαρός, Γεωργακόπουλος, Ταγκαλάκης, Γεωργιόπουλος, Αντωνόπουλος. Αγωνίστηκαν και οι Σοφιανόπουλος, Καραμπότσος
ΓΕΛ ΠΥΛΟΥ: Κοτσοβός, Σ. Λύρας, Ι. Κοντογόνης, Καραταράκης, Σταματελόπουλος, Ι. Λύρας, Κοντός, Καλογερόπουλος, Τσατάς, Χρόνης, Σαμπάνι. Αγωνίστηκε και ο Π. Κοντογόνης