Αλέξανδρος Ντι Μπενεντέτο

E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Σε …επικίνδυνα μονοπάτια εξακολουθεί να βαδίζει η Καλαμάτα BC μετά την ήττα από τον ΚΑΟΚ, καθώς βρίσκεται πλέον στην 12η θέση σε ισοβαθμία με την Πεύκη και την Ερμιόνη, έχοντας έναν βαθμό λιγότερο από Αχαγιά, Πορφύρα και Κεραυνό Αιγίου!
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:
Καλαμάτα BC – ΚΑΟΚ 51-59
Γλαύκος – Αρης Πετρούπολης 98-72
Ακράτα – Κεραυνός Αιγίου 82-70
Ερμιόνη – Πορφύρας 59-57
Ικαρος Ν. Σμύρνης – Αχαγιά 70-55
Ενωση Ιλίου – Εσπερος ΑΟΠΑ 78-80 (67-67, 73-73 α’ παρ.)

-88

Αναλλοίωτη (παρά την νίκη της Μεσσήνης επί του Πελασγού) παραμένει η πρώτη 4άδα της Α΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, την οποία συμπληρώνουν εκτός των δυο προαναφερθέντων, η Καλαμάτα 80’ και ο Σπαρτιατικός που συνέχισαν με νίκες την πορεία τους.
Μεγάλος κερδισμένος ο Ακάδημος που νίκησε και πλησίασε τον Απόλλωνα Τρίπολης στον έναν βαθμό.
Για βαθμολογία, πατήστε ΕΔΩ

Ένα πολύ εύκολο βράδυ πέρασε η Καλαμάτα ’80 απέναντι στον Απόλλωνα Τρίπολης, τον οποίο και διέλυσε με 85-46 και έφτασε τις 10 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Α΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ!
Η καλαματιανή ομάδα πήρε νωρίς τα ηνία του αγώνα και αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά, έφτασε να προηγείται με 31 πόντους στο ημίχρονο, «τελειώνοντας» συνοπτικά την αναμέτρηση.
Κορυφαίοι των «λύκων» οι Κατσαρέας, Μαθιόπουλος και Βούλγαρης που σκόραραν 51 πόντους μαζί, ενώ για τον Απόλλωνα, που αγωνίστηκε χωρίς τους Παπαχαραλάμπους, Καρνέζη, Διαμαντόπουλο, Καναβό και Λιακόπουλο, ο Παππάς έδειχνε να παλεύει ώρες ώρες μόνος του σταματώντας στους 14 πόντους.
10λεπτα: 21-11, 49-18, 70-30, 85-46
Διαιτητές: Ρίζος-Σχοινάς
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Κορογώνας): Μαθιόπουλος 13(1), Βούλγαρης 18, Καραγιαννίδης 7, Λύκος 9 (1), Γκιουρτζίδης 2, Φραγγέας 2,Κοντόπουλος 4, Καρούτας 4, Γεωργουλάκος 2, Αρβανίτης 4, Μέντης, Κατσαρέας 20
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Κουρέτας, Γεννιάς 9 (3), Παππάς 14 (2) Καπετάνος, Μικρός 8, Χλέπας 5, Παναγιώτου 5, Χαραλαμπόπουλος 4, Σακελλαράκος 3

Στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας παρέμεινε η Ανδρούσα, η οποία γνώρισε οδυνηρή ήττα με 2-1 από την Κυπαρισσία στην έδρα της.
Το σύνολο του Στάθη Βανικιώτη έβγαλε πάθος στο παιχνίδι, όμως δεν μπόρεσε να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα παρ’ ότι ισοφάρισε στο 72΄ με τον Βασιλογιαννακόπουλο το γκολ του Ανδρουτσή (40΄), καθώς λίγα λεπτά αργότερα δέχθηκε το γκολ που έκρινε τον αγώνα από τον Σουπούλο.
Σε γενικές γραμμές το ματς ήταν μοιρασμένο, μέτριο ποιοτικά με τον ΑΟΚ να είναι πιο εύστοχος στην τελική προσπάθεια και να «αποδρά» με το «διπλό» από μια δύσκολη έδρα.
Η Κυπαρισσία είχε κάποιες επικίνδυνες επισκέψεις στα καρέ του Κοσμά, με τους Ανδρουτσή, Καμποσιώρη και Καμποσιώρη, ενώ οι γηπεδούχοι απειλούσαν κυρίως με στημένα.
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο σε όλη τη διάρκεια του 1ου μέρους, με την Ανδρούσα ν α έχει ελαφρά υπεροχή όμως όχι και τις τελικές προσπάθειες.
Η Κυπαρισσία ωστόσο ήταν αυτή που ευτύχησε να προηγηθεί στο ματς στο 40ο λεπτό με γκολ του Ανδρουτσή και να κλείσει το ημίχρονο μπροστά, έχοντας παράλληλα και το ψυχολογικό αβαντάζ.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο ψυχωμένοι στο β΄ μέρος και ιδιαίτερα στο πρώτο τέταρτο, αλλά παρ’ ότι είχαν 1-2 καλές στιγμές, δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα.
Ο Βασιλογιαννακόπουλος είχε αντίθετη άποψη και στο 72΄ έφερε το ματς στα ίσια με υπέροχο τέρμα, αλλά η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ.
Στο 78΄ ο Σούπουλι έβαλε εκ νέου τον ΑΟΚ μπροστά στο σκορ, το οποίο κατάφεραν οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν μέχρι τέλους χάρις σε μια εξαιρετική επέμβαση του Λαμπρόπουλου στις καθυστερήσεις.
Μετά το φινάλε της αναμέτρησης υπήρξε ένταση έξω από τον χώρο του γηπέδου, όμως ευτυχώς μετά από λίγη ώρα τα πνεύματα ηρέμησαν.
ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ
22΄ φάουλ μακρινό του Μουλαβασίλη, ο Τσέλα πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω όμως η μπάλα πέρασε άουτ
24΄ από τα δεξιά της περιοχής ο Καμποσιώρης προτίμησε να σουτάρει αντί να γυρίσει στο ύψος του πέναλτι, με τον Κοσμά να μπλοκάρει
40΄ ΓΚΟΛ 0-1 ο Γιαννόπουλος έκανε τη μπαλιά από αριστερά και ο Ανδρουτσής με πλασέ στη κίνηση στο 1ο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία ψηλά του Κοσμά
44΄ φάουλ του Βλαχόπουλου, ο Λαμπρόπουλος διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ
50΄ σουτ του Βασιλογιαννακόπουλου εκτός περιοχής, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λαμπρόπουλου
51΄ μετά από φάση διαρκείας ο Μαραγκούλιας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή και έκανε το βολέ, όμως ο Λαμπρόπουλος μπλόκαρε σταθερά
63΄ ο Καμποσιώρης μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το διαγώνιο συρτό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ
70΄ ο Κωνσταντόπουλος μπήκε στην περιοχή από αριστερά, βρέθηκε απέναντι στον Κοσμά από πολύ πλάγια θέση, όμως προτίμησε να πλασάρει αντί να γυρίσει στην περιοχή και ο πορτιέρο της Ανδρούσας που είχε κλείσει την γωνία του μπλόκαρε σταθερά
72΄ ΓΚΟΛ 1-1 μετά από κόρνερ – πάσα του Βλαχόπουλου στον Καλογερόπουλο από τα δεξιά, αυτός έκανε το γύρισμα έξω από την περιοχή και ο Βασιλογιαννακόπουλος με υπέροχο σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «Γ» του Λαμπρόπουλου
78΄ ΓΚΟΛ 1-2 μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Ανδρούσας ο Κωνσταντόπουλος έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Σούπουλι στην «καρδιά» της άμυνας με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
85΄ βολέ του Ν. Βοσνάκη εκτός περιοχής, σταθερά ο Λαμπρόπουλος
90΄ από κόρνερ του Βλαχόπουλου από δεξιά και διώξιμο της άμυνας η μπάλα έφτασε στον Βαβαρούτσο που έκανε με τη μια το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Λαμπρόπουλος εκτινάχθηκε εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ
Διαιτητές: Δ. Νίκας, Χ. Γεωργαντάς, Γ. Γαλακούτης
ΑΝΔΡΟΥΣΑ (Βανικιώτης): Κοσμάς, Βαβαρούτσος, Αντωναίος, Καλογερόπουλος, Τσώνης (46΄ Ν. Βοσνάκης), Γεωργιόπουλος,Τσέλα, Βλαχόπουλος, Βασιλογιαννακόπουλος, Μουλαβασίλης, Μαραγκούλιας
ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ (Παναγόπουλος): Λαμπρόπουλος, Καμποσιώρης, Γιαννόπουλος, Μιτρόφ, Μπακόπουλος, Ανδρεόπουλος (89΄ Θεοχαρόπουλος), Ανδρουτσής, Ντιόπ, Πετρόπουλος (67΄ Σούπουλι), Κωνσταντόπουλος, Ζαφείρης

Το Sport365 θα σας μεταφέρει LIVE στα γήπεδα της Μεσσηνίας και της Γ' Εθνικής για τους σημερινούς (22/01) αγώνες όλων των κατηγοριών! Ας δούμε το πρόγραμμα (μπορείτε να δείτε τις βαθμολογίες της κάθε κατηγορίας, πατώντας πάνω στην λέξη ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ).

ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ - ΑΟ ΕΡΜΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 0-1

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε ο Άτλας, που επικράτησε με 60-53 του ΑΟ Θουρίας στο ματς που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στην Τέντα.
Η ομάδα του Αντώνη Παυλή ήταν πιο ψύχραιμη στο τελευταίο 10λεπτο, ήταν πολύ εύστοχη πίσω από τα 6.75 που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα και έφτασε στην 4η της νίκη στο πρωτάθλημα και τους 14 βαθμούς, όσους έχει και η Θουρία.
Ήταν ένα εξαιρετικό σε διακύμανση παιχνίδι, καθώς οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να αποσπαστούν με περισσότερους από 5 πόντους, με το σκορ να εναλλάσσεται καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και μέχρι το 4ο δεκάλεπτο.
Ο Άτλας ανέβασε ελαφρώς τη διαφορά (47-40, 52-46, 58-52) και κατάφερε να την διατηρήσει μέχρι το τέλος, εκμεταλλευόμενος την υπεροχή του στα ριμπάουντ, την ευστοχία του στα τρίποντα και τα πολλά λάθη των τυπικά φιλοξενούμενων.
10λεπτα: 12-16, 30-31, 41-39, 60-53
Διαιτητές: Τσιμπούρης-Καρδαράς
ΑΤΛΑΣ (Παυλής): Τσούλος, Δελφάκης 6 (1), Σαρρής 5 (1), Λαμπρινός 9 (3), Παναγιωτακόπουλος 15 (3), Ροβολής 7 (1), Λουκάς 3, Παναγιωτόπουλος 15 (1)
ΘΟΥΡΙΑ: Μπαλόπουλος 9 (3), Ζάγουρας 7, Φρόνιμος 11 (2), Σίσσιου 2, Τσαβλής 3 (1), Αναστασόπουλος 7, Γκουμένι, Λιανός 8, Παυλής 6