Αστέρας στο ΟΑΚΑ, 10/10 ο Θρύλος

Ο Αστέρας Τρίπολης έλαμψε και στο ΟΑΚΑ και σημείωσε τη νίκη της αγωνιστικής επικρατώντας με 0-1 της ΑΕΚ. Με γκολ του Δημήτρη Παπαδόπουλου στο 89΄ η ομάδα του Στάικου Βεργέτη υποχρέωσε την Ένωση στην πρώτη εντός έδρας, σε αναμέτρηση για τη 10η αγωνιστική της Super League. Ένα ματς το οποίο σε μεγάλο μέρος κρίθηκε από την ενέργεια του Γκονζάλο Βάργκας, ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και άφησε την Ένωση με 10 παίκτες για το μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού.
Ο Ολυμπιακός στο Φάληρο νίκησε 2-0 τον Ηρακλή και έκανε το 10/10 στο πρωτάθλημα ενώ ο ΠΑΟΚ γκέλαρε και πάλι στην Τούμπα φέρνοντας ισοπαλία 3-3 με τον Πανθρακικό. Συνοπτικά τα αποτελέσματα:
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 2-1 (Καραμάνος 8', Ανσαριφάρ 80' - Ιτουά 51')
ΚΑΛΛΟΝΗ-ΞΑΝΘΗ 2-2 (Μανούσος 38', 94' (πεν.) - Σολτάνι 6', Ερέα 85')
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-2 (Ναπολεόνι 52' - Καρέλης 72', Μπεργκ 84')
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ 2-0 (Μιλιβόγεβιτς 20', Ιντέγε 61')
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΒΕΡΟΙΑ 1-1 (Ναζλίδης 75' (αυτ.) - Μερεμπασβίλι 28')
ΠΑΟΚ-ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 3-3 (Ροντρίγκες 14', 47', Αθανασιάδης 61'- Παπαγεωργίου 25', Μπαϊκαρά 42', 77'
ΑΕΚ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ. 0-1 (Παπαδόπουλος 89’)

Η 10η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Δευτέρα με την αναμέτρηση Παναιτωλικός- ΠΑΣ Γιάννενα (19:30, NS1).