Έσπασε το ... ρόδι ο Αστέρας, “τεσσάρα” ο Παναιτωλικός

Η αποβολή του Στάθη στο 54΄ άνοιξε το δρόμο για την πρώτη νίκη του Αστέρα Τρίπολης στο πρωτάθλημα, με 2-0 επί του Πλατανιά στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League.

Μετά από ένα πάρα πολύ κακό πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι αποδοκιμάστηκαν από τους οπαδούς τους, στην επανάληψη η φάση που σημάδεψε το ματς σημειώθηκε στο 54΄. Ο Σελίμος απέβαλλε τον Στάθη, ο Πλατανιάς που μέχρι τότε κρατούσε άνετα ανέπαφη την εστία του έμεινε με παίκτη λιγότερο και η συνέχεια του παιχνιδιού ήταν... αναμενόμενη.

Με το αυτογκόλ του Βάντεσρσον στο 64΄ κι άλλο ένα του Καλτσά λίγο πριν από το φινάλε οι Αρκάδες πήραν τη μεγάλη νίκη, πρώτη μετά από 4 σερί ήττες και ελπίζουν σε καλύτερη συνέχεια. Η πρώτη ήττα για τους Κρήτες του Γιώργου Παράσχου ήρθε... φυσιολογικά μετά την αποβολή του Στάθη, φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι φιλοξενούμενοι.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής, στο Αγρίνιο, ο Παναιτωλικός συνέτριψε με 4-0 την Κέρκυρα.
Οι Αγρινιώτες ήταν κυρίαρχοι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και πανηγύρισαν δίκαια την 2η εφετινή τους νίκη και πρώτη εντός έδρας.

Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε τελειώσει από το πρώτο 10λεπτο. Η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό και με τα τέρματα των Τομανέ στο 5΄ και του Μάρκος Πάουλο στο 7΄ έβαλε τις βάσεις για το άνετο «τρίποντο». Η Κέρκυρα δε μπορούσε να αντιδράσει, οι παίκτες της έκαναν πάρα πολλά λάθη και στην επανάληψη ήρθαν άλλα δύο τέρματα από τους γηπεδούχους.

Και πάλι ο Μάρκος Πάουλο στο 56΄ κατάφερε να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και στο 82΄ ο Ρόσα «σφράγισε» τον θρίαμβο των «καναρινιών». Οι «Φαίακες» δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να αντιδράσουν, αν εξαιρέσει κανείς το δοκάρι του Ζορμπά στο 69΄.