ΕΘΝΙΚΗ: Πέρασε και από το Ταλίν (0-2) για το “3 στα 3”

Με γκολ του Τοροσίδη από τα... αποδυτήρια και ένα ακόμη από άπιαστο φάουλ του Σταφυλίδη στο 61’, η Εθνική επικράτησε 0-2 της Εσθονίας στο Ταλίν και σημείωσε την 3η νίκη της σε ισάριθμα ματς για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στην Ρωσία το 2018.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρέμεινε στην κορυφή του 8ου προκριματικού ομίλου, μαζί με το Βέλγιο και περιμένει πια στις 13 Νοεμβρίου τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη στο «Γ. Καραϊσκάκης», σε παιχνίδι-κλειδί για τις πρώτες δύο θέσεις.

H Εθνική ξεκίνησε ιδανικά το ματς με το γκολ του Τόρο στο 2΄και παρά το γεγονός πως ο Σωκράτης αποχώρησε τραυματίας στο 7’ αλλά και ο σκόρερ στο 16’ κατάφερε  να κρατήσει σε δεύτερο σερί το «μηδέν» για την εστία του Καρνέζη.

Εσθονία (Μάρτιν Ριμ): Ακσάλου, Τενίστε (31' Καμς), Μπαράνοφ, Κλαβάν, Καλάστε, Μετς, Ντμιτρίγεφ (80' Μοσνίκοφ), Λουτς (69' Πούργε), Βασίλγεφ, Μαρίν, Ζενιόφ.

Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος (7' Ταχτσίδης), Τοροσίδης (18' Οικονόμου), Σταφυλίδης, Μανιάτης (7' Τζιόλης), Παπαδόπουλος, Μπακασέτας, Μάνταλος, Καρέλης, Μήτρογλου.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στις αναμετρήσεις της 3ης αγωνιστικής:

1ος όμιλος

Ολλανδία-Γαλλία         0-1
(30΄ Πογκμπά)

Λευκορωσία-Λουξεμβούργο 1-1
(80΄ Σαβίτσκι - 85΄ Ζοακίμ)

Σουηδία-Βουλγαρία       3-0
(39΄ Τοϊβόνεν, 45΄ Χίλτζεμαρκ, 58΄ Λίντελοφ)

2ος όμιλος

Νήσοι Φαρόε-Πορτογαλία  0-6
(12΄,22΄,37΄ Αντρέ Σίλβα, 65΄ Ρονάλντο, 90+1΄ Μουτίνιο, 90+3΄ Κανσέλο)

Ανδόρα-Ελβετία          1-2
(90+1΄ Μαρτίνεθ - 19΄πεν. Σχαρ, 77΄ Μεχμέντι)

Λετονία-Ουγγαρία        0-2
(10΄ Γκιούρτσο, 77΄ Ζάλαϊ)

3ος όμιλος

11/10 Τσεχία-Αζερμπαϊτζάν

11/10 Γερμανία-Β.Ιρλανδία

11/10 Νορβηγία-Σαν Μαρίνο

4ος όμιλος

Ουαλία-Γεωργία       1-1
(10΄ Μπέιλ - 57΄ Οκριασβίλι)

Μολδαβία-ΕΊΡΕ        1-3
(45΄+ Μπουγκάγιεφ - 2΄ Λονγκ, 69΄, 76΄ ΜακΛιν)

Σερβία-Αυστρία       3-2
(6΄, 23΄ Μίτροβιτς, 74΄ Τάντιτς - 15΄ Σάμπιτζερ, 63΄ Γιάνκο)

5ος όμιλος

11/10 Καζακστάν-Ρουμανία

11/10 Πολωνία-Αρμενία

11/10 Δανία-Μαυροβούνιο

6ος όμιλος

11/10 Λιθουανία-Μάλτα

11/10 Σλοβενία-Αγγλία

11/10 Σλοβακία-Σκοτία

7ος όμιλος

Ισραήλ-Λιχτενστάιν   2-1
(3΄, 16΄ Χεμέντ - 49΄ Γκόπελ)   

Αλβανία-Ισπανία      0-2
(55΄ Ντιέγκο Κόστα, 63΄ Νολίτο)

ΠΓΔΜ-Ιταλία          2-3
(57΄ Νεστορόφσκι, 59΄ Χασάνι - 24΄ Μπελότι, 75΄, 90΄+2 Ιμόμπιλε)

8ος όμιλος

Εσθονία-Ελλάδα       0-2
(2΄ Τοροσίδης, 61΄ Σταφυλίδης)

Γιβραλτάρ-Βέλγιο     0-6
(1΄,43΄,56΄ Μπεντέκε, 19΄  Βίτσελ, 51΄ Μέρτενς, 79΄ Αζάρ)

Βοσνία-Κύπρος        2-0
(70΄,80΄ Τζέκο)


9ος όμιλος

Φινλανδία-Κροατία    0-1 
(18΄ Μάντζουκιτς)

Ουκρανία-Κόσοβο      3-0
(31΄ Κράβετς, 81΄ Γιαρμολένκο, 87΄ Ρόταν)

Ισλανδία-Τουρκία     2-0
(42΄ αυτ. Τοπράκ, 44΄ Φινμπόγκασον)

 

95 views
Top