Γιβραλτάρ- Ελλάδα 1-4: Καταιγίδα για ένα τετράλεπτο!

Με τρία γκολ σε τέσσερα λεπτά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Εθνική μετέτρεψε το έως τότε 1-1 σε 1-4 και τελικά πήρε την νίκη με αυτό το σκορ επί του Γιβραλτάρ, στην πρεμιέρα των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018..

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε ιδανικά το ματς, στο Φάρο της Πορτογαλίας, καθώς με την συμπλήρωση του δεκάλεπτου ο Μήτρογλου με φοβερό απ’ ευθείας σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Εθνική συνέχισε να πιέζει αλλά είχε μονόπλευρη ανάπτυξη από τα δεξιά με τους Τοροσίδη και Μάνταλο να βγάζουν σέντρες χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι δεν φάνηκαν να πτοούνται από το γκολ, συνέχισαν να πιέζουν ψηλά ελπίζοντας σε κλέψιμο και προσπαθούσαν να κάνουν την ζημιά στις αντεπιθέσεις. Πράγματι, στο 26΄η τακτική τους δικαιώθηκε όταν ο Γουόλκερ έγινε κάτοχος τη μπάλας απο αριστερά, κινήθηκε παράλληλα με την γραμμή της περιοχής συγκλίνοντας προς το κέντρο, ο Τζαβέλλας δεν πήγε πάνω του και με εκπληκτικό σουτ άφησε άγαλμα τον Καρνέζη.

Το παιχνίδι δεν “έβγαινε” στους διεθνείς οι οποίοι προσπαθούσαν να παίξουν γρήγορα αλλά ήταν προβλέψιμοι. Ο Σκλίμπε σήκωσε για ζέσταμα τους Γιαννιώτα, Καρέλη αλλά τελικά την λύση έδωσαν οι ίδιοι οι παίκτες του Γιβραλτάρ και πιο συγκεκριμένα ο Γουάισμαν, ο οποίος στην προσπάθειά του να διώξει μια ακόμη σέντρα του Τοροσίδη στο 44’, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-2!

Το τρίλεπτο που ακολούθησε ήταν εφιαλτικό για τους τυπικά γηπεδούχους καθώς η Εθνική πέτυχε δυο ακόμη γκολ με τους Φορτούνη (45’) και Τοροσίδη (45’+2) για να κλείσει το πρώτο μέρος με 1-4.

Η εικόνα του ματς παρέμεινε ίδια και στο δεύτερο μέρος. Η Εθνική ήταν μόνιμα στην επίθεση αλλά  τα ατομικά λάθη έδιναν το δικαίωμα στους αντιπάλους της να δημιουργούν καταστάσεις.

Η καλύτερη φάση για την Εθνική ήρθε στο 70’όταν ο Γιαννιώτας ο οποίος είχε πάρει την θέση του Μάνταλου, έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Μπακασέτας έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Στο 77΄ο Τοροσίδης έπιασε κεφαλιά απο φάουλ του Τζαβέλλα και έβγαλε με δυσκολία ο Πέρες ενώ στο 89’ ο Βέλλιος βγήκε μόνος του αλλά έστειλε ψηλά άουτ την μπάλα.

Η σύνθεση της Εθνικής: Καρνέζης, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Σάμαρης, Μανιάτης (71’ Τζιόλης), Μάνταλος (62΄ Γιαννιώτας), Φορτούνης, Μπακασέτας, Μήτρογλου (73’ Βέλλιος).

Στα άλλα ματς του ομίλου: Βοσνία Ερζεγοβίνη- Εσθονία 5-0, Κύπρος- Βέλγιο 0-3
Η 2η αγωνιστική (7/10): Ελλάδα- Κύπρος, Βέλγιο- Βοσνία Ερζεγοβίνη, Εσθονία- Γιβραλτάρ