Ο Αστέρας Τρίπολης 2-5 μέσα στην Σπάρτη!

Πανέτοιμος για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, το επόμενο Σαββατοκύριακο, έδειξε ο Αστέρας Τρίπολης στο φιλικό που έδωσε στην Σπάρτη επικρατώντας με 5-2 των νεοφώτιστων στην Football League. Οι Αρκάδες ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του ματς και πέτυχαν πέντε γκολ με τον Συρεγγέλα να σημειώνει δυο εξ αυτών. Για τους γηπεδούχος και τα δυο γκολ σημείωσε ο Αναστάσακος.

Οι κιτρινομπλέ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πήραν τον έλγχο του αγώνα και στο 23' ο εξαιρετικός συνδιασμός Κώτσιρα, Τσάβες και Νίκο Φερνάντες κατέληξε σε γκολ με σκόρερ τον τελευταίο. Ο Αστέρας πάτησε γκάζι και στην συνέχεια και στο 35' έγινε το 0-2 μετά από σέντρα από τα αριστερά του Κώτσιρα και λάθος του Μπανούση που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Στανισάβλιεβιτς να χριστεί σκόρερ όταν μετά από ωραία προσωπική ενέργεια νίκησε για τρίτη φορά τον Μελισσά κάνοντας το 0-3 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι πολλές αλλαγές του Αστέρα Τρίπολης είχαν ως αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός με  την Σπάρτη να το εκμεταλεύεται και στο 47' ένας πρώην Αστεριανός ο Ηλίας Αναστασάκος να κάνει το 1-3. Στο 62' οι Λάκωνες μείωσαν ακόμα περισσότερο με τον Ηλία Αναστασάκο να είναι και πάλι ο σκόρερ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής της αναμέτρησης Σελίμος σε ανατροπή του Νάτση στον Ηλιόπουλο. Στην συνέχεια ο Αστέρας ανέβασε ξανά στροφές με τον νεαρό Συραγγελά να αρπάζει την ευκαιρία και με δύο τέρματα σε διάστημα δύο λεπτών (77'-79') να διαμορφώνει το 2-5 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα

ΣΠΑΡΤΗ: Μελίσσας, Σιώπης, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Παπαχρήστος, Μπανούσης, Οικονομόπουλος, Μπουντόπουλος, Βελλίνης, Ηλιόπουλος, Αναστασάκος (αρχική 11άδα), Κραβαρίτης, Kατσίκης, Παναγιώτου, Κορνέζος, Αναστασόπουλος, Χάδιαρης, Μπουτσικάρης.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Ντοναρούμα (62' Αθανασιάδης), Ιγκλέσιας (81' Γλέζος), Ίγκορ, Κυριακόπουλος, Χαμντανί, Τσάβες (32' Νάτσης), Νίκο Φερνάντεζ (78' Νικολακόπουλος), Κώτσιρας (65' Παπαγγελής), Στανισάβλιεβιτς, Μακροστέργιος, Συρεγγέλας.