Πήρε βαθμό στο Καραϊσκάκη ο Πλατανιάς

Ο Ολυμπιακός έμεινε για πρώτη φορά χωρίς νίκη στις φετινές εγχώριες διοργανώσεις καθώς ο Πλατανιάς έκανε την έκπληξη στην πρεμιέρα των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας αποσπώντας ισοπαλία 2-2 στο «Γ. Καραϊσκάκης».
Οι κρητικοί μάλιστα ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις από τον Ερνάνι ο οποίος ήταν ο σκόρερ και των δυο ερυθρόλευλων τερμάτων. Ο Πλατανιάς προηγήθηκε στο 29΄, όταν από λάθος του Ντα Κόστα ο Ράμος έγινε κάτοχος της μπάλας, πέρασε τον Καπίνο και πλάσαρε σε κενό τέρμα.
Στο 47΄ ο Ερνάνι ισοφάρισε εκτελώντας απευθείας ένα φάουλ έξω από την περιοχή, αλλά στο 78΄ ο Μπανανά έγραψε το 1-2 σε φάση που είχε προωθηθεί, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Πορτογάλος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ του Πάρντο.
Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, η ΑΕΚ μπήκε «με το δεξί» στoν 7ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς νίκησε 1-0 την Ξάνθη στα Πηγάδια, ενώ ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε γρήγορα την ήττα από τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα και με καλή εμφάνιση νίκησε 3-0 τον Λεβαδειακό στο "Απ. Νικολαΐδης", ξεκινώντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στον 4ο όμιλο.
Τέλος, πιο δύσκολα από ότι εμφανίζει το τελικό 2-0 νίκησε ο ΠΑΟΚ τον Πανθρακικό στο γήπεδο Τούμπας, αφού ως το 72΄ η ομάδα της Κομοτηνής άντεχε στην πίεση των γηπεδούχων.