Σέντρα στο EURO 2016! Το πλήρες τηλεοπτικό πρόγραμμα της διοργάνωσης

Το Euro του 2016 βρίσκεται προ των πυλών καθώς σε λίγες ώρες θα γίνει η σέντρα στα γήπεδα της Γαλλίας, στη διοργάνωση η οποία θα κρατήσει για ένα μήνα αμείωτο το ενδιαφέρον των ποδοσφαιρόφιλων σε όλο τον πλανήτη.

Από σήμερα έως τις 10 Ιουλίου, δέκα γαλλικές πόλεις θα φιλοξενήσουν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ποδοσφαίρου και οι Γάλλοι ελπίζουν ότι θα επαναληφθεί η επιτυχία του 1984, όταν με μπροστάρη τον Μισέλ Πλατινί, στη διοργάνωση που είχαν διοργανώσει πάλι οι ίδιοι, στέφθηκαν για πρώτη φορά Πρωταθλητές Ευρώπης.

Για πρώτη φέτος συμμετέχουν 24 ομάδες και όχι 16. Κατά συνέπεια αλλάζει και η διεξαγωγή. Οι ομάδες κληρώθηκαν σε 6 ομίλους και από κάθε γκρουπ, θα προκριθούν οι δύο πρώτες εθνικές καθώς και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες.

Στην πρώτη νοκ-άουτ φάση μετέχουν 16 ομάδες και το πρώτο παιχνίδι θα διεξαχθεί στις 25 του μήνα.
Το εναρκτήριο παιχνίδι θα γίνει στο Παρίσι και το «Σεν Ντενί» στις 22:00-ΕΡΤ, ανάμεσα στη Γαλλία και τη Ρουμανία, ενώ ο τελικός θα πραγματοποιηθεί στο ίδιο γήπεδο ένα μήνα μετά, στις 10 Ιουλίου.

Αναλυτικά το τηλεοπτικό πρόγραμμα:
Παρασκευή 10/6
Γαλλία – Ρουμανία (22:00) [ΕΡΤ1]
Σάββατο 11/6
Αλβανία – Ελβετία (16:00) [ΕΡΤ1]
Ουαλία – Σλοβακία (19:00) [ΕΡΤ1]
Αγγλία – Ρωσία (22:00) [ΕΡΤ1]
Κυριακή 12/6
Τουρκία – Κροατία (16:00) [ΕΡΤ1]
Πολωνία – Βόρειος Ιρλανδία (19:00) [ΕΡΤ1]
Γερμανία – Ουκρανία (22:00) [ΕΡΤ1]
Δευτέρα 13/6
Ισπανία – Τσεχία (16:00) [ΕΡΤ1]
Ιρλανδία – Σουηδία (19:00) [ΕΡΤ1]
Βέλγιο – Ιταλία (22:00) [ΕΡΤ1]
Τρίτη 14/6
Αυστρία – Ουγγαρία (19:00) [ΕΡΤ1]
Πορτογαλία – Ισλανδία (22:00) [ΕΡΤ1]
Τετάρτη 15/6
Ρωσία – Σλοβακία (16:00) [ΕΡΤ1]
Ρουμανία – Ελβετία (19:00) [ΕΡΤ1]
Γαλλία – Αλβανία (22:00) [ΕΡΤ1]
Πέμπτη 16/6
Αγγλία – Ουαλία (16:00) [ΕΡΤ1]
Ουκρανία – Βόρειος Ιρλανδία (19:00) [ΕΡΤ1]
Γερμανία – Πολωνία (22:00) [ΕΡΤ1]
Παρασκευή 17/6
Ιταλία – Σουηδία (16:00) [ΕΡΤ1]
Τσεχία – Κροατία (19:00) [ΕΡΤ1]
Ισπανία – Τουρκία (22:00) [ΕΡΤ1]
Σάββατο 18/6
Βέλγιο – Ιρλανδία (16:00) [ΕΡΤ1]
Ισλανδία – Ουγγαρία (19:00) [ΕΡΤ1]
Πορτογαλία – Αυστρία (22:00) [ΕΡΤ1]
Κυριακή 19/6
Ελβετία – Γαλλία (22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]
Ρουμανία – Αλβανία (22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]
Δευτέρα 20/6
Σλοβακία – Αγγλία (22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]
Ρωσία – Ουαλία (22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]
Τρίτη 21/6
Ουκρανία – Πολωνία (19:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]
Βόρειος Ιρλανδία – Γερμανία (19:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]
Κροατία – Ισπανία (22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]
Τσεχία – Τουρκία (22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]
Τετάρτη 22/6
Ουγγαρία – Πορτογαλία (19:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]
Ισλανδία – Αυστρία (19:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]
Ιταλία – Ιρλανδία (22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]
Σουηδία – Βέλγιο (22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2] ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»
Σάββατο 25/6
1. Α2 – C2 (16:00) [ΕΡΤ1]
2. Β1 – A3/C3/D3 (19:00) [ΕΡΤ1]
3. D1 – B3/E3/F3 (22:00) [ΕΡΤ1]
Κυριακή 26/6
4. A1 – C3/D3/E3 (16:00) [ΕΡΤ1]
5. C1 – A3/B3/F3 (19:00) [ΕΡΤ1]
6. F1 – E2 (22:00) [ΕΡΤ1]
Δευτέρα 27/6
7. E1 – D2 (19:00) [ΕΡΤ1]
8. B2 – F2 (22:00) [ΕΡΤ1] ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
Πέμπτη 30/6
QF1. Νικητής 1 – Νικητής 3 (22:00) [ΕΡΤ1]
Παρασκευή 1/7
QF2. Νικητής 2 – Νικητής 6 (22:00) [ΕΡΤ1]
Σάββατο 2/7
QF3. Νικητής 5 – Νικητής 7 (22:00) [ΕΡΤ1]
Κυριακή 3/7
QF4. Νικητής 4 – Νικητής 8 (22:00) [ΕΡΤ1] ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
Τετάρτη 6/7
SF1. Νικητής QF1 – Νικητής QF2 (22:00) [ΕΡΤ1]
Πέμπτη 7/7
SF2. Νικητής QF3 – Νικητής QF4 (22:00) [ΕΡΤ1] ΤΕΛΙΚΟΣ
Κυριακή 10/7
Νικητής SF1 – Νικητής SF2 (22:00) [ΕΡΤ1]

110 views
Top