Ο ΠΑΟΚ το ντέρμπι, 8Χ8 ο Ολυμπιακός

O ΠΑΟΚ με σκορ 3-1 ήταν ο μεγάλος νικητής επί του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της Τούμπας με το οποίο έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής, Ο «δικέφαλος» πλησίασε τον αντίπαλό του στους τέσσερις βαθμούς, ενώ επέτρεψε στον πρωτοπόρο Ολυμπιακό να φτάσει τη διαφορά στο +6 από τους δεύτερους "πράσινους".
Οι γηπεδούχοι τιμώρησαν την αδυναμία των αντιπάλων τους στο πρώτο μισό του αγώνα, διάστημα στο οποίο δεν δημιούργησαν ούτε υποψία ευκαιρίας και σκοράροντας όλα τα γκολ τους σε εκείνο το διάστημα, έχτισαν διαφορά ασφαλείας, την οποία απλά διαχειρίστηκαν στην επανάληψη.
Τα πρώτα 25 λεπτά κύλησαν χωρίς τίποτα το αξιοσημείωτο, αν εξαιρεθεί ένα άστοχο και όχι ιδιαίτερα επικίνδυνο σουτ του Ζάιρο στο 16’. Δέκα λεπτά αργότερα ο διαιτητής Αρετόπουλος καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ταυλαρίδη στον Ροντρίγκες, που έγινε όμως οριακά εκτός περιοχής και ο Μπερμπάτοφ έκανε το 1-0 από τα 11 μέτρα στο 27ο λεπτό.
Ο Βούλγαρος άσος έγινε αλλαγή αμέσως μετά με τράβηγμα στον προσαγωγό, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν φάνηκε να επηρεάζεται καθώς σημείωσε άλλα δύο γκολ στο επόμενο τέταρτο, εξέλιξη που ουσιαστικά έκρινε το ντέρμπι.
Στο 31’ οι Πέλκας, Ζάιρο και Ροντρίγκες συνεργάστηκαν εξαιρετικά, ο εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήριο σούταρε, ο Στιλ απέκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά ο Ροντρίγκες πρόλαβε τον Ταυλαρίδη για το 2-0.
Η νίκη του «δικέφαλου» «κλείδωσε» στο 42’, όταν ο Μιγκέλ Βίτορ νίκησε τον Τελάντερ σε εκτέλεση κόρνερ και «ξετίναξε» με καρφωτή κεφαλιά τα δίχτυα του Στιλ, σκοράροντας το δεύτερο γκολ του στο πρωτάθλημα.
Στο υπόλοιπο του αγώνα η επιθετικότητα του ΠΑΟΚ άρχισε να φθίνει λόγω της κόπωσης, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε γίνει πιο επιθετικός με την είσοδο του Κλωναρίδη στη θέση του Κουτρουμπή. Ακόμη κι έτσι, όμως, το «τριφύλλι» δεν κατόρθωσε παρά να μειώσει με πέναλτι, που καταλογίστηκε σε μαρκάρισμα του Λέοβατς στον Μαρινάκη και εκτέλεσε εύστοχα ο Καρέλης στο 74’.

Καθάρισε ο Μποτία

Νωρίτερα, στο Περιστέρι, ο Μποτία συνέχισε το… επιθετικό του κρεσέντο και με δυο τέρματα δικά του (59’ και 63’) ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο και έκανε το 8Χ8 στο ξεκίνημα της περιόδου, επίδοση που αποτελεί την καλύτερη στην ιστορία τους στο επαγγελματικό πρωτάθλημα. Το γκολ των «κυανόλευκων» πέτυχε στο 75΄ ο Μίλος Στόιτσεφ.

Αστέρας ο Γιάννου

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Απόστολο Γιάννου, ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τη νίκη από τον ΠΑΣ με 2-1, μέσα στα Ιωάννινα. Οι Ηπειρώτες προηγήθηκαν μόλις στο 3’ με τον Μανιά, αλλά οι Αρκάδες γύρισαν το ματς με δύο γκολ του Γιάννου, στο 37’ με πέναλτι και στο 81’.
Με γκολ του Ναζλίδη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Βέροια πήρε τη νίκη μέσα στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου με 1-0 ενώ ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το ντέρμπι της Θράκης στην Κομοτηνή, μεταξύ του Πανθρακικού και της Ξάνθης.