Λίβερπουλ – Σεβίλλη 1-3: Δικό της για… πάντα!

H Σεβίλλη το ξανάκανε! Απόλυτη κυρίαρχος στο Γιουρόπα Λιγκ είναι και με τη... βούλα η ομάδα του Ουνάι Έμερι η οποία νίκησε με 3-1 τη Λίβερπουλ στον τελικό της Βασιλείας και κατάκτησε τον τρίτο συνεχή τίτλο στη διοργάνωση, που είναι συνολικά πέμπτος (σε πέντε τελικούς!) μιας και έχουν προηγηθεί δύο Κύπελλα UEFA.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας έφτ6ασε στον θρίαμβο παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο από γκολ του Στάριτζ στο 35΄. Μέσα σε 25 λεπτά οι Γκαμέιρο (46΄) και Κόκε (64΄,70΄) ανέτρεψαν την κατάσταση και χάρισαν στον Ουνάι Έμερι το τρίτο του τρόπαιο. Ο 44χρονος Ισπανός είναι κι αυτός κυρίαρχος, φτάνοντας τα τρία τρόπαια (UEFA/Europa League), όσα έχει ο Τζοβάνι Τραπατόνι.

Ασύλληπτα τα ρεκόρ των Σεβιγιάνων, που έγιναν η πρώτη ομάδα με τρεις διαδοχικούς τίτλους στην Ιστορία του θεσμού, αλλά και στα κύπελλα Ευρώπης γενικότερα, 40 χρόνια μετά την Μπάγερν (πρωταθλητριών 1974, 1975, 1976).

Κι όλα αυτά παρότι η Λίβερπουλ έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το ματς στο α΄ ημίχρονο. Δεν της δόθηκε καθαρό πέναλτι στο 11΄ (χέρι Καρίσο), όμως άνοιξε το σκορ στο 35΄ με απίθανο γκολ του Στάριτζ.

Η καλή Λίβερπουλ του πρώτου ημιχρόνου έμεινε όμως στα αποδυτήρια του «Ζανκτ Γιάκομπ-Παρκ» καθώς κατάφερε να δεχθεί γκολ στα πρώτα 17 δευτερόλεπτα από τον Γκαμέιρο που ισοφάρισε στο 46΄ ενώ στη συνέχεια σκόραρε δις ο αρχηγός της Σεβίλης, Κόκε (64΄,70΄) ο οποίος πέτυχε τα πρώτα γκολ της καριέρας του στο Europa League! Το πρώτο ήταν εξαιρετικό, το δεύτερο όμως προήλθε από τραγική αντίδραση της άμυνας των Αγγλών.

Εκτός Ευρώπης τη νέα σεζόν η Λίβερπουλ, απευθείας στους ομίλους του Champions League η Σεβίλη, η οποία την Κυριακή αντιμετωπίζει την Μπαρτσελόνα στον τελικό του κυπέλλου Ισπανίας.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Μινιολέ, Κλάιν, Κολό Τουρέ (83΄ Μπεντέκε), Λόβρεν, Αλμπέρτο Μορένο, Εμρέ Τσαν, Μίλνερ, Λαλάνα (73΄ Αλεν), Φιρμίνο (69΄ Οριγκί), Κουτίνιο, Στάριτζ
ΣΕΒΙΛΗ (Ουνάι Έμερι): Σόρια, Μαριάνο, Ραμί (78΄ Κολοτζίετζακ), Ντανιέλ Καρίσο, Σέρχιο Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Ενζονζί, Μπανέγκα (90+3΄ Κριστόφορο), Κόκε, Βιτόλο, Γκαμέιρο (89΄ Γκαμέιρο)