Το απόλυτο οι Μηχανικοί, νίκες για Μπαρτσελιώμα & 9ο Σύνταγμα Πεζικού

Αν και τα βρήκαν... σκούρα για περίπου 60 λεπτά, οι Μηχανικοί κατάφεραν να επικρατήσουν 4-1 του Καφέ Άθως, με τον Ξενάκη να πετυχαίνει «χατ-τρικ» και να διατηρηθούν στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας το απόλυτο στις πέντε πρώτες αγωνιστικές.

Ο Ξενάκης έβαλε νωρίς σε θέση οδηγού στο ματς την ομάδα του Παναγιώτη Βεργινάδη, όμως η απάντηση των «μελανόλευκων» ήταν άμεση, με τον Ροβολή να νικάει τον Αλευρά για το 1-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι Μηχανικοί απώλεσαν δύο τεράστιες ευκαιρίες να μπουν ξανά μπροστά στο σκορ, με τον Μαρινάκη να αστοχεί από το σημείο του πέναλτι (άουτ) και τον Ξενάκη να «σημαδεύει» το οριζόντιο δοκάρι του Πόταρη.

Ωστόσο, ο τελευταίος ήταν εκείνος που «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Καφέ Άθως και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους πρωτοπόρους και λίγο αργότερα του ακυρώθηκε και γκολ ως οφσάιντ.

Ο Δεμπεγιώτης λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο σκόραρε για το 3-1, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με το τρίτο προσωπικό του τέρμα ο Ξενάκης.

Την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Μπαρτσελιώμα, που όσο περνάει ο καιρός δείχνει όλο και... χειρότερο πρόσωπο, επικρατώντας με το χορταστικό 4-3 της Οδού Αμφείας, κάνοντας μάλιστα ανατροπή.

Ο Ιάκωβος στο ντεμπούτο του με την «πορτοκαλί» φανέλα άνοιξε το σκορ, αλλά η Μπαρτσελιώμα απάντησε με τους Σακελλαρόπουλο, Ψυχάρη και Σκλήρη, με το 3-1 να αποτελεί το σκορ του πρώτου 45λεπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιάκωβος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ μείωσε σε 3-2 και έβαλε την ομάδα του Αργύρη Λιάππα ξανά στο παιχνίδι, άμεσα όμως ο Σκλήρης βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα, δίνοντας εκ νέου... αέρα δύο τερμάτων στο σύνολο του Κώστα Ζαφειρίου.

Το τελικό 4-3 διαμόρφωσε ο Καρακούνος προς το τέλος της συνάντησης.

Από μια άνετη νίκη σε «θρίλερ» μετέτρεψε το παιχνίδι με το Καφέ Πλάστιγγα το 9ο Σύνταγμα Πεζικού, που κατάφερε εν τέλει να πανηγυρίσει το δεύτερο τρίποντο της σεζόν με το «αγγλικό» 4-3.

Η ομάδα του Νικήτα Παπανικολόπουλου κέρδιζε με 3-0 και 4-1, αλλά κάπου εκεί επήλθε η κούραση και το ματς απέκτησε χαρακτήρα «θρίλερ» στα τελευταία λεπτά, με το σύνολο του Μπάμπη Μπάμπαλη να μειώνει, διεκδικώντας μάλιστα και την ισοφάριση.

Το 9ο Σύνταγμα Πεζικού πήρε ισχυρό προβάδισμα νίκης με τα τέρματα των Σγάντζου, Αντωνίου και Πατσούλα (2-0 το ημίχρονο), με το Καφέ Πλάστιγγα να μειώνει προσωρινά σε 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κολτζού, που λίγο αργότερα είχε και δοκάρι.

Ο Παναγιωτόπουλος όμως έδωσε εκ νέου προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του, ενώ οι Καδάς και Σταθόπουλος διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις

Καφέ Πλάστιγγα (Μπάμπης Μπάμπαλης): Καλογερόπουλος, Καράγιωργας, Καδάς, Κωστάκης, Κουτσαντώνης, Δωδεκάτος, Κολτζού, Χουλιάρας, Πετράκος, Σπαντιδέας, Κουραμπάς (αρχική εντεκάδα), Κάππος, Σταθόπουλος, Κατσφάδος, Μπάμπαλης, Κορομηλάς, Μπανίκα, Λειβαδίτης.

9ο Σύνταγμα Πεζικού (Νικήτας Παπανικολόπουλος): Ασημακόπουλος, Καναλουπίτης, Αναστασόπουλος, Δολιανίτης, Παπαδόπουλος, Σγάντζος, Γιακουμής, Τσίχλης, Αντωνίου, Ανδριανόπουλος (αρχικήεντεκάδα), Παναγιωτόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Νομικός, Μελισσουργός, Πουρνάρας, Μοτσάκος, Γκοργκούτης.

Διαιτησία: Δ. Γιαννακλής, Δ. Σταύρου, Α. Παπαϊωάννου

Μπαρτσελιώμα (Κώστας Ζαφειρίου): Δημακάκος, Μούκας, Πουρνάρας, Γκράσης, Γκάργκουλας, Μπρέγιαννης, Σακελλαρόπουλος, Καλογερόπουλος, Ηλιόπουλος, Σκλήρης, Ψυχάρης (αρχική εντεκάδα), Κορδελάκος, Νικολακέας, Μπουρδουνιώτης, Ζαφειρίου, Κυριαζόπουλος, Κόσσυβας, Μούζος.

Οδός Αμφείας (Αργύρης Λιάππας): Παπαβασιλόπουλος, Καρακούνος, Μίντζηρας, Λάσκαρης, Θωμόπουλος, Δρογγίτης, Ιάκωβος, Αλεξόπουλος, Λαμπρόπουλος, Μούργος, Λιάππας (αρχική εντεκάδα), Σπηλιώτης, Ηλιόπουλος, Πετρομανιάτης.

Διαιτησία: Α. Καυκάς, Δ. Τσακόπουλος, Α. Σαμπαζιώτη

Καφέ Άθως (Αχιλλέας Κωστόπουλος): Πόταρης, Δεικτάκης, Μαυροειδής, Α. Μπούνας, Πολυμενέας, Μαυροειδής, Ροβολής, Τενέντες, Π. Μπούνας, Μητρογιαννόπουλος., Μαραγκός (αρχική εντεκάδα), Μπελαούρης, Τρουπάκης.

Μηχανικοί (Παναγιώτης Βεργινάδης): Αλευράς, Παπαευγενίου, Μαρινάκης, Γιαννακόπουλος, Σακκάς, Παπακωνσταντίνου, Βρυώνης, Νταγιόπουλος, Ηρακλής, Ξενάκης, Μπλέτσας (αρχική εντεκάδα), Βεργινάδης, Πλάγος, Δεμπεγιώτης, Πτωχός, Αθανασάκης, Θεοδωρόπουλος, Λουμάκης.

Διαιτησία: Η. Σκόρδος, Μ. Ζέρβα, Γ. Μιχαλόπουλος

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Δευτέρα 18/4
Ξυλοκόποι - Genesis/Κάρβουνα Μπούνας αναβλήθηκε
Σύλλογος Λογιστών - Alarms.gr 2-6 (Πουρνάρας, Κ. Δαβίλλας / 4 Τσιγαρίδης, 2 Οικονομίδης)

Τετάρτη 20/4
Καφέ Πλάστιγγα - 9ο Σύνταγμα Πεζικού 3-4 (Κολτζού, Καδάς, Σταθόπουλος / Σγάντζος, Αντωνίου, Πατσούλας, Παναγιωτόπουλος)
Μπαρτσελιώμα - Οδός Αμφείας 4-3 (2 Σκλήρης, Σακελλαρόπουλος, Ψυχάρης / 2 Ιάκωβος, Καρακούνος)
Καφέ Άθως - Μηχανικοί 4-1 (3 Ξενάκης, Δεμπεγιώτης / Ροβολής)

Ρεπό: Υαλοτεχνική