«Πεντάρες» για Μηχανικούς και Υαλοτεχνική

Με... εμφατικό τρόπο παρέμειναν στην κορυφή του πρωταθλήματος Μαζικού Αθλητισμού Δήμου Καλαμάτας οι Μηχανικοί, υπερισχύοντας με 5-2 των Ξυλοκόπων που προηγήθηκαν 0-1 με τον Σακκά, αλλά ο Λουμάκης έφερε το ματς στα ίσια για το 1-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Δεμπεγιώτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για την ομάδα του Παναγιώτη Βεργινάδη, με τους Ξυλοκόπους να ισοφαρίζουν προσωρινά σε 2-2 με τον Πεχλιβάνη.

Ο Γιαννακόπουλος έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Μηχανικούς, ενώ οι Λουμάκης και Δεμπεγιώτης με το δεύτερο προσωπικό τους τέρμα διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.



Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της Τετάρτης (13/4), η Υαλοτεχνική επιβλήθηκε με 5-3 του ουραγού Καφέ Άθως και παρέμεινε στο... κατόπι των Μηχανικών.

Στο πρώτο 45λεπτο ο Νίκας πέτυχε «χατ-τρικ», δίνοντας ισχυρό προβάδισμα νίκης στο συγκρότημα του Νικήτα Παπανικολόπουλου. Στο δεύτερο μισό το Καφέ Άθως μείωσε προσωρινά σε 3-1 με τον Πολυμενέα, ενώ νωρίτερα είχε και δοκάρι με τον Μπελαούρη.

Ο Γιακουμής έδωσε εκ νέου... αέρα τριών τερμάτων στην Υαλοτεχνική, με το σύνολο του Αχιλλέα Κωστόπουλου να μην το βάζει κάτω και να μειώνει εκ νέου με τον Α. Μπούνα.

Αργότερα ήταν η σειρά του Σκλήρη να σκοράρει και η ομάδα του Νικήτα Παπανικολόπουλου απέκτησε ξανά διαφορά ασφαλείας (5-2), ενώ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ο Πολυμενέας διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις

Μηχανικοί (Παναγιώτης Βεργινάδης): Αλευράς, Λουμάκης, Γιαννακόπουλος, Σακκάς, Παπακωνσταντίνου, Βρυώνης, Νταγιόπουλος, Ξενάκης, Ηρακλής, Δεμπεγιώτης, Βεργινάδης (αρχική εντεκάδα), Πτωχός, Πλάγος, Αθανασάκης, Μπλέτσας, Παπευγενίου, Θεοδωρόπουλος, Μαρινάκης.

Ξυλοκόποι (Μανώλης Καμπαναράκης): Καπνίσης, Κοκκώνης, Σαρδελάς, Παπαγεωργόπουλος, Καμπαναράκης, Παπαγεωργίου, Κωνσταντόπουλος, Πεχλιβάνης, Σακκάς, Μπάντιος (αρχική εντεκάδα), Οικονόμου, Κοκορόσκος, Σαπουνάς, Λογγιώτης.

Διαιτησία: Χ. Γεωργαντάς, Π. Κομπιλίρης, Α. Παπαϊωάννου

Καφέ Άθως (Αχιλλέας Κωστόπουλος): Πόταρης, Δεικτάκης, Δ. Μαυροειδής, Α. Μπούνας, Μπελαούρης, Πολυμενέας, Α. Μαυροειδής, Μητρογιαννόπουλος, Τενέντες, Π. Μπούνας, Πατσαρίνος (αρχική εντεκάδα), Ροβολής, Μαραγκός, Ταβουλαρέας.

Υαλοτεχνική (Νικήτας Παπανικολόπουλος): Μπαρούς, Γιαννακόπουλος, Λύγουρης, Μπιζίμης, Σκλήρης, Τρικουράκης, Γιακουμής, Μπαρμπίτσας, Τσιγαρίδης, Νίκας, Κελαράκος (αρχική εντεκάδα), Γρηγορόπουλος, Κουτίβας.

Διαιτησία: Δ. Ταβουλαρέας, Ε. Παναγιωτόπουλος, Μ. Ζέρβα

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

Δευτέρα 11/4
Οδός Αμφείας - Σύλλογος Λογιστών 1-1 (Γκότσης, Ξυδέας)
9ο Σύνταγμα Πεζικού - Μπαρτσελιώμα 0-0

Τετάρτη 13/4
Μηχανικοί - Ξυλοκόποι 5-2 (2 Δεμπεγιώτης, 2 Λουμάκης, Γιαννακόπουλος / Σακκάς, Πεχλιβάνης)
Καφέ Άθως - Υαλοτεχνική 3-5 (2 Πολυμενέας, Α. Μπούνας / 3 Νίκας, Γιακουμής, Σκλήρης)

Πέμπτη 14/4
Genesis/Κάρβουνα Μπούνας - Alarms.gr 21:30

Ρεπό: Καφέ Πλάστιγγα

Η βαθμολογία

1. Μηχανικοί 12 (4) 25-3
2. Υαλοτεχνική 10 (4) 11-5
3. Μπαρτσελιώμα 7 (3) 6-1
4. Οδός Αμφείας 7 (3) 6-1
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
5. Καφέ Πλάστιγγα 4 (2) 5-4
6. 9ο Σύνταγμα Πεζικού 4 (3) 3-3
7. Genesis/Κάρβουνα Μπούνας 4 (3) 9-11
8. Ξυλοκόποι 1 (4) 5-12
9. Σύλλογος Λογιστών 1 (4) 6-18
10. Alarms.gr 0 (2) 0-7
11. Καφέ Άθως 0 (4) 6-17

Θέση, Ομάδα, Βαθμοί, (Αγώνες), Γκολ

Η επόμενη αγωνιστική

Δευτέρα 18/4
Ξυλοκόποι - Genesis/Κάρβουνα Μπούνας 19:00
Σύλλογος Λογιστών - Alarms.gr 21:00

Τετάρτη 20/4
Καφέ Πλάστιγγα - 9ο Σύνταγμα Πεζικού 17:00
Μπαρτσελιώμα - Οδός Αμφείας 19:00
Καφέ Άθως - Μηχανικοί  21:00

Ρεπό: Υαλοτεχνική

Ο πίνακας των σκόρερ

8 γκολ
Δεμπεγιώτης (Μηχανικοί)

6 γκολ

Λουμάκης (Μηχανικοί), Ξενάκης (Μηχανικοί)

5 γκολ
Ψυχάρης (Μπαρτσελιώμα)

3 γκολ
Νίκας (Υαλοτεχνική)
Ξυθάλης (Ένωση Λογιστών)

2 γκολ
Νταγιόπουλος (Μηχανικοί)
Σκλήρης, Μπαρμπίτσας (Υαλοτεχνική)
Γκότσης, Γιάνναρης (Οδός Αμφείας)
Πετράκος (Καφέ Πλάστιγγα)
Αθανασόπουλος, Πολίμος, Ντανταβασίλης (Genesis/Κάρβουνα Μπούνας)
Πεχλιβάνης, Σακκάς (Ξυλοκόποι)
Ξυδέας (Ένωση Λογιστών)
Πολυμενέας, Α. Μπούνας (Καφέ Άθως)

1 γκολ
Γιαννακόπουλος, Πλάγος, Μαρινάκης (Μηχανικοί)
Γιακουμής, Αθανασόπουλος, Τρικουράκης, Μπιζίμης (Υαλοτεχνική)
Καλογερόπουλος (Μπαρτσελιώμα)
Ν. Μούργος, Καρακούνος (Οδός Αμφείας)
Σπαντιδέας, Κολγκίβ, Κουτσαντώνης (Καφέ Πλάστιγγα)
Τσίχλης, Πορτογλής, Μοτσάκος (9ο Σύνταγμα Πεζικού)
Λούτα, Εκμετζίδης, Κορρέτα (Genesis/Κάρβουνα Μπούνας)
Παϊτάρογλου (Ξυλοκόποι)
Κούβελας (Ένωση Λογιστών)
Λιάβαρης, Ροβολής (Καφέ Άθως)

383 views
Top