Kαι πάλι νίκη(2-0) για την 11η Περιφέρεια που... έφυγε για Γιάννενα

Τη πρόκριση στη τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Περιφερειών που θα διεξαχθεί μετά το Πάσχα στα Γιάννενα, με τη συμμετοχή των 8 ομάδων που εξασφάλισαν τα σχετικά εισιτήρια, πήρε η ομάδα της 11ης Περιφέρειας στην οποία αγωνίζονται αθλητές, κυρίως, από τη Μεσσηνία, τη Λακωνία και την Αρκαδία και την οποία «καθοδηγεί» με μαεστρία ο Τάκης Δρούγας.

Η εμφάνισή της στον αγώνα ρεβάνς που έγινε στη Νέα Πέραμο με αντίπαλο τη 12η Περιφέρεια (Δυτική Αττική, Αργολίδα και Κορινθία) ήρθε απλά να φανερώσει την ανωτερότητά της έναντι του αντιπάλου της καθώς επικράτησε και πάλι ( θυμίζουμε πως στον αγώνα που είχε γίνει στη Καλαμάτα είχε νικήσει με σκορ 3-1)με σκορ 2-0.

Παρά το άγχος που υπήρχε, τη πίεση των γηπεδούχων και κάποια, λίγα, «άσχημα» σφυρίγματα, οι παίκτες του κ. Δρούγα έδειξαν χαρακτήρα αλλά και ποιότητα και πανηγύρισαν δίκαια τη νίκη.

ΔΥΝΑΤΑ ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ…ΙΣΟΡΡΟΠΗΣΕ ΜΕΤΑ ΤΟ 20΄ Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΔΡΟΥΓΑ

Δυνατό μπάσιμο για τη 12η Περιφέρεια που κυριάρχησε στο πρώτο 20λεπτο παίζοντας στο μισό γήπεδο το συγκρότημα του Παναγιώτη Δρούγα. Στο 8΄ σουτ του Δρίτσα μπλόκαρε σταθερά ο Μπαχράμης και στο 20΄ το σουτ του Λακάι πέρασε λίγο άουτ ενώ την ίδια κατάληξη είχε το φάουλ του Αντωνόπουλου στο 23΄.

Σταδιακά η ομάδα της 11ης Περιφέρειας ανέβασε ρυθμούς και έγινε πιο απειλητική, ελέγχοντας και τον ρυθμό του παιχνιδιού. Έτσι, στο 25΄ έχασε τη πρώτη της ευκαιρία, όταν ο Αντεμάι βρήκε τον Σαρδέλη, που έκανε τη κούρσα προς την αντίπαλη περιοχή, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε ο Μεσσήνιος μεσοεπιθετικός έφυγε λίγο άουτ.

Η καλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο δημιουργήθηκε στο 40΄ και ήταν και πάλι για την ομάδα του κ. Δρούγα. Συγκεκριμένα, ο Αντεμάι έβγαλε τετ-α-τετ με τον Χόντο τον Φραντζέσκο αλλά ο τελευταίος καθυστέρησε και υπό τη πίεση του Σκάντζου σούταρε άσχημα δίνοντας την ευκαιρία στο Χόντο να διώξει σε κόρνερ.

ΚΥΡΙΑΡΧΗ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΚΑΙ ΓΚΟΛ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε σε απόλυτο βαθμό στην 12η Περιφέρεια που έπαιξε έξυπνα, όντας άριστα «στημένη» από τον Δρούγα, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες. Στο 55΄ το σουτ του εξαιρετικού Σαρδέλη έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ, στο 69΄ ο Δράνιας έβγαλε για τον Παπαδήμο που δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα και στο 78΄ και πάλι ο Σαρδέλης σούταρε από καλή θέση αλλά ο Χόντος έσωσε.

Τα γκολ που δικαιούταν η 11η Περιφέρεια ήρθαν στα τελευταία λεπτά δίνοντας την ευχέρεια για ξέφρενα πανηγύρια. Στο 86΄ από σουτ του Σαρδέλη και απόκρουση του Χόντου ο κινητικότατος Δράνιας πέτυχε από κοντά το 0-1 και στο 91΄ με πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος από τον Τόκι, ο Σαρδέλης διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Διαιτητής: Κορδολάμης (Δυτ. Αττικής) Βοηθοί: Πλάκας, Μουγιουκάκος( Δυτ. Αττικής)

12η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ(Λινάρδος): Χόντος, Τόκι, Μιχαήλης, Ντόκο, Σκάντζος(56΄ τρ. Αναστασίου), Μαντζώρος, Δρίτσας(64΄ Σαλοδημήτρης), Λακάι, Σαμαρά,, Αντωνόπουλος, Μαυρονάσος(46΄ Καλογεράκης).

11η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ(Δρούγας): Μπαχράμης, Συρμπόπουλος, Τσιλιγωνέας(86΄ Παπαστάθης), Στούμπος, Δεδούσης, Μπαζάνης, Φραντζέσκος(62΄ Κουτσοβασίλης) , Αντεμάι, Παπαδήμος, Σαρδέλης, Δράνιας(90΄ Μαλτέζος).

ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ Ο ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ

Στο πλευρό της ομάδας βρέθηκε τόσο ο πρόεδρος της ΕΠΣΜ Λεωνίδας Οικονομίδης όσο και ο Υπεύθυνος των μικτών της Ένωσης Άγγελος Γεωργόπουλος και βεβαίως οι Άγγελος Σκαφιδάς, Αλέκος Τσατάς καθώς και αρκετοί γονείς ενώ δεν θα μπορούσαν να λείπουν και οι μάνατζερ.

*Ακολουθεί πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον αγώνα καθώς το «Sport 365» βρέθηκε και στο γήπεδο της Νέας Περάμου.