Μπλάκ άουτ Αστέρα

Παρότι προηγήθηκε αρκετά νωρίς στο ματς, ο Αστέρας γνώρισε τελικά την ήττα με 2-1 από τον ΑΠΟΕΛ στο «ΓΣΠ» για την 3η αγωνιστική του 11ου ομίλου στο Europa League. Οι ελπίδες των αρκάδων για κάτι καλό στην διοργάνωση μειώθηκαν αισθητά αφού έμειναν ουραγοί στον όμιλο με 1 βαθμό ενώ ο ΑΠΟΕΛ με την πρώτη του νίκη πήγε στους 3. Στην πρώτη θέση παρέμεινε η Σάλκε με 7 βαθμ. αν και αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Σπάρτα Πράγας (5 βαθμ.) στην Γερμανία.
Το ματς στην Κύπρο ξεκίνησε ιδανικά για τον Αστέρα  που κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό! Ο Μπερτόγλιο έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, ο οποίος την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Λούι, με τον τελευταίο να σουτάρει στην κίνηση για το 1-0!
Και ενώ ο Αστέρας έδειχνε να πατάει καλά το παιχνίδι διεκόπη για περίπου 11 λεπτά (από το 16' έως το 27') λόγω προβλήματος στον φωτισμό του γηπέδου, εξαιτίας της έντονης βροχόπτωσης. Στην επανέναρξη ωστόσο όλα ήταν διαφορετικά. Ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε ανώτερος ενώ η ομάδα του Βεργέτη φαινόταν να έχει πάθει «μπλάκ άουτ». Τελικά, η ισοφάριση ήρθε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτο μέρους, από τα 11 βήματα. Ο Ρώσος διαιτητής Εσκόφ καταλόγισε σωστά πέναλτι σε χέρι του Γιάννου μέσα στην περιοχή και ο Καβενάγκι με ψύχραιμη εκτέλεση ισοφάρισε για τον ΑΠΟΕΛ
Η ανωτερότητα της ομάδας του Κετσπάγια συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Οι Κύπριοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 47' με καλό σουτ Στίλιτς (απέκρουσε ο Θεοδωρόπουλος), ενώ στο 59' ο τερματοφύλακας του Αστέρα, έκανε φοβερή απόκρουση σε εξ επαφής κεφαλιά του Εφραιμ!
Στο ίδιο λεπτό ωστόσο ήρθε το δεύτερο γκολ για τον ΑΠΟΕΛ, όταν μετά το κόρνερ του Στίλιτς, ο Καρλάο με καρφωτή κεφαλιά, έγραψε το 2-1.
ΑΠΟΕΛ (Τ. Κετσπάγια): Βάτερμαν, Ζοάο Γκιλιέρμε, Καρλάο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Βάντερ (79' Χαραλαμπίδης), Μοράις, Βινίσιους, Εφράιμ, Στίλιτς (87' Αστίθ), Καβενάγκι (63' Πιατκόφσκι).
ΑΣΤΕΡΑΣ (Σ. Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Αλόκο, Σανκαρέ, Γιαννούλης, Δημούτσος (62' Νίκο Φερνάντες), Ιγκλέσιας, Κουρμπέλης (74' Λανθαρότε), Μάσα (88' Σκούρτης), Γιάννου, Μπερτόγιο