Νίκη με 2-1 του Ολυμπιακού και εκτός πεντάδας ο Αστέρας

«Τέλος» στα όνειρα του Αστέρα Τρίπολης για να μπει στην πεντάδα έβαλε ο πρωταθλητής Ολυμπιακός. Με δύο γκολ του Ερνάνι στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων (1΄, 49΄) οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν νικητές από την αρκαδική πρωτεύουσα με 2-1 στο ματς της 27ης αγωνιστικής της Super League. Για τους γηπεδούχους μείωσε ο Δημούτσος στο 90΄.

Νωρίτερα, στην Τούμπα και στην Κομοτηνή γράφτηκε ο επίλογος για Καλλονή και Πανθρακικό στην Superleague. Μετά από 3 χρόνια στην κορυφαία κατηγορία η Καλλονή επιστρέφει στην Β΄ Εθνική. Η ομάδα της Μυτιλήνης ηττήθηκε στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ με 3-0 και τρεις «στροφές» πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου «αποχαιρέτησε» και μαθηματικά την κορυφαία επαγγελματική κατηγορία.
Ο Μυστακίδης στο 28΄ άνοιξε το σκορ, στο 58΄ ο Αθανασιάδης βρήκε δίχτυα για 2η φορά και στο 77΄ ο Κοροβέσης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στη B’ Εθνική υποβιβάστηκε μαθηματικά και ο Πανθρακικός, ο οποίος ηττήθηκε με 1-0 από τον Ατρόμητο μέσα στην Κομοτηνή. Το γκολ σημείωσε ο Λε Ταλέκ στο 21΄.

Στο Αγρίνιο ο Μάρκος Πάουλο με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη μεγάλη νίκη στον Παναιτωλικό επί της ΑΕΚ με 1-0.

Στα παιχνίδια του Σαββάτου της 27ης αγωνιστικής της Superleague:
ΞΑΝΘΗ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-2 (Καρυπίδης 18', Λουσέρο 84' (πεν.) - Μπεν 62', Μάντζιος 64')
ΒΕΡΟΙΑ-ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 0-1 (Μενδρινός 14')
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ 4-0 (Μπεργκ 9', 68'- Μολέδο 27', 72')