Νέοι… σαν να λέμε Παίδες

Μετά την Μικτή Παίδων Μεσσηνίας και η Μικτή Νέων του Νομού μας ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων Νέων, καθώς επιβλήθηκε 5-0 της αντίστοιχης της Αρκαδίας, όπως νωρίτερα είχαν κάνει οι μικρόπτεροι.
Η ομάδα του Τάκη Δρούγα δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία, πάτησε… γκάζι στο πρώτο ημίχρονο και με σκόρερ τον Παπαδήμο (21’) και αυτογκόλ των Μπουλούγαρη (23’) και Δικαίου (39’) πήρε σαφές προβάδισμα.
Στο δεύτερο μέρος η Μικτή Νέων Μεσσηνίας, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, δύο από τις οποίες μετουσιώθηκαν σε γκολ στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα.
Στο 21’ από σέντρα του Καραχάλιου από τα δεξιά, ο Παπαδήμος πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Δύο λεπτά αργότερα ο Μπάκας εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Μπουλούγαρης άθελά του έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0.
Το 3-0 προήλθε στο 39’ με πανομοιότυπο τρόπο, όταν ο Μπάκας εκτέλεσε νέο κόρνερ από τα αριστερά και ο Δικαίος αυτή την φορά, σκόραρε κατά της ομάδας του με κεφαλιά.
Στο 83’ ο Αντεμάι έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Θεοχαρόπουλος με γυριστό συρτό σουτ εντός περιοχής, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.
Στο 87’ η Μικτή Νέων Μεσσηνίας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Παπαδήμου από τον Αλέμη.
Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Αντεμάι, ο οποίος αρχικά νικήθηκε από τον Κωνσταντά που έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε, όμως στην επαναφορά ο Σαραντόπουλος σκόραρε σε σχεδόν κενή εστία.
Μικτή Νέων Μεσσηνίας: Μπαχράμης, Συρμπόπουλος, Θεοχαρόπουλος, Τσιλιγωνέας, Δεδούσης, Μπαζάνης, Καραχάλιος (52’ Σαραντόπουλος), Αντεμάι, Παπαδήμος, Σαρδέλης (65’ Παπαθεοδωρίδης), Μπάκας (62’ Κάππος).
Μικτή Νέων Αρκαδίας: Κωνσταντάς, Γκαύρος, Σακελλαράκης, Δικαίος, Καρασούλος, Μπουλούγαρης, Δολιανίτης, Τσεμπελής, Δρανιάς (69’ Σεφέρης), Καλογερόπουλος (46’ Αλέμης), Τσουμπλέκας (46’ Παπαδόπουλος).
Διαιτησία: Δ. Γιαννόπουλος, Ι. Κουτσανστάσης, Ι. Γιαννέτσος