Μοιρασιά στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ κοίταξε στα μάτια την σπουδαία Μπορούσια Ντόρτμουντ και δεν της επέτρεψε να φύγει παρά με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την Τούμπα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, στον 3ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ομάδα του Τούντορ παρέμεινε αήττητη, ενώ οι Γερμανοί οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όπως είχε στην πρεμιέρα, τέθηκαν επικεφαλής με τέσσερις βαθμούς, έναντι τριών της Κράσνονταρ, που νίκησε δύσκολα στη Ρωσία την Γκαμπάλα με 2-1.
Η Ντόρτμουντ έδειξε τα «δόντια» της μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ένα πολύ δυνατό σουτ του Χόφμαν έφυγε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Όλσεν. Στη συνέχεια οι Γερμανοί κράτησαν και κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα, φτάνοντας σε ένα ποσοστό κατοχής που άγγιξε το 70%.
Στο 24΄ οι Βεστφαλοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Όλσεν απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του Κάστρο, ενώ στο 28΄ και σε γύρισμα «μισό γκολ» του Χόφμαν ο Κόστα άγγιξε τόσο την μπάλα ώστε να μπερδέψει τον Ρόις, ο οποίος ετοιμαζόταν να «εκτελέσει» τον Σουηδό τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.
Οι Γερμανοί είχαν τις ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι όμως ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ όταν στο 34΄ ο Τζιόλης βρήκε με μακρινή μπαλιά τον Μακ, ο Σλοβάκος μπήκε στην περιοχή και από πλάγια δεξιά θέση με έναν «κεραυνό» έστειλε την μπάλα αρχικά στο δοκάρι και ύστερα στα δίχτυα του Βαϊντεφέλερ για το 1-0.
Το γκολ ανέβασε στα ύψη την ψυχολογία των γηπεδούχων, που μπήκαν με άλλον αέρα στην επανάληψη και επιδίωξαν ένα δεύτερο γκολ με τον Μπερμπάτοφ ενώ η Ντόρτμουντ απείλησε για πρώτη φορά στο 71΄, όταν ο Όλσεν επενέβη θετικά και θεαματικά στη δεξιά γωνία του για να αποκρούσει το φάουλ του Ρόις. Ένα λεπτό όμως αργότερα ο Σουηδός ξεγελάστηκε στο γέμισμα του Κάστρο και την προσποίηση του Χόφμαν, που άφησε την μπάλα να περάσει, για να γίνει έτσι, άδοξα για τον ΠΑΟΚ, το 1-1.
Αξίζει να σημειωθεί πως στο 47’ οι Γερμανοί οπαδοί άρχισαν να πετούν αναμμένους πυρσούς στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα την προσωρινή διακοπή του αγώνα ενώ στο τέλος του ματς ορισμένοι οπαδοί του ΠΑΟΚ μπήκνα στον αγωνιστικό χώρο και κινήθηκαν προς την κερκίδα των φιλοξενουμένωνν.
ΠΑΟΚ: Όλσεν, Βίτορ, Κόστα, Κωνσταντινίδης, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Μακ (73’ Ζάιρο), Ροντρίγκες, Κάτσε (84’ Χαρίσης), Σαμπό, Μπερμπάτοφ (88’ Πέλκας).
Ντόρτμουντ: Βάιντενφελερ, Παρκ, Σούμποτιτς, Πίστζεκ, Βάιγκλ (65’ Ράμος), Μπέντερ, Χόφμαν, Γιανουζάι (Λάιτνερ), Μχιταριάν (65’ Σμέλτσερ), Ρόις, Κάστρο.