«Εξάρα» και κορυφή

Την 4η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η Μικτή Παίδων Μεσσηνίας, επικρατώντας με ανατροπή με το εντυπωσιακό 6-1 της αντίστοιχης ομάδας της Λακωνίας.

Με το τρίποντο αυτό οι παίκτες του Παναγιώτη Δρούγα «σφράγισαν» την πρωτιά στον 11ο Όμιλο με 12 βαθμούς, 14 γκολ υπέρ και μόλις 1 κατά.

Χατ - τρικ σημείωσε ο Σαρδέλης του ΑΟΠΚ Πατίστα, δύο γκολ ο Κλάδης του ΑΣ Δαναού και ένα ο Αντεμάι του Αίαντα Καλαμάτας, ενώ οι Μεσσήνιοι είχαν και δύο δοκάρια με τους Σαραντόπουλο και Σαρδέλη.

H ομάδα της Λακωνίας αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και πήρε το προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό: Ο Στούμπος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Πλαγάκης νίκησε στον αέρα τον Αντεμάι και με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στην συνέχεια όμως οι Μεσσήνιοι ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους και επέβαλλαν το ρυθμό τους με αποτέλεσμα την άνετη επικράτηση.

Στο 10' η Μικτή Παίδων Μεσσηνίας έφτασε μια... ανάσα από το 1-1, όμως ο Σαρδέλης νικήθηκε από το σημείο του πέναλτι από τον Απαλοδήμα και στην εξέλιξη της φάσης ο Στούμπος έδιωξε με τάκλιν-αυτοθυσία. Η παράβαση υποδείχθηκε σε προσπάθεια του Παπαδήμου και χέρι του Γριβάκου.

Τρία λεπτά αργότερα ο Σαρδέλης με ψηλή μπαλιά τροφοδότησε τον Κλάδη, αυτός πρόλαβε την έξοδο του Απαλοδήμα και πλάσαρε σωστά, αλλά ο Μάρκου πρόλαβε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή και έδιωξε.

Στο 16' ένα σουτ του Αντεμάι δεν ανησύχησε τον πορτιέρο των Λακώνων που μπλόκαρε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ο Σαρδέλης στο 21' πήρε το... αίμα του πίσω για το χαμένο πέναλτι, ισοφαρίζοντας με πολύ ωραία κεφαλιά-ψαράκι, έπειτα από σέντρα του Συρμπόπουλου από τα δεξιά.

Στο 24' ο Σαραντόπουλος λίγο έλειψε να φέρει τούμπα το ματς, όταν με σουτ έξω από την περιοχή, «σημάδεψε» την ρίζα του δεξιού κάθετου δοκαριού.

Τελικά η ανατροπή ήρθε τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Αντεμάι με διαγώνια πάσα βρήκε τον Κλάδη μέσα στην περιοχή που έκανε με τη μία το πλασέ, αρχικά νικήθηκε από τον Απαλοδήμα, όμως πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε σε κενή εστία (2-1).

Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση του ημιώρου ο Σαραντόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Θεοχαρόπουλος εντελώς ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

Στο 43' η μπάλα στρώθηκε στον Κλάδη και αυτός με δυνατό βολέ αρκετά έξω από την περιοχή, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Απαλοδήμα, στέλνοντας τους Μεσσήνιους στα αποδυτήρια με... αέρα δύο τερμάτων (3-1).

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Θεοχαρόπουλος εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση δεξιά και με την βοήθεια του αέρα ανάγκασε τον Απαλοδήμα να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Στο 67' ο Θεοχαρόπουλος έκανε το παράλληλο συρτό γύρισμα από τα αριστερά για τον Σαρδέλη, ο οποίος σκόραρε με ωραίο πλασέ για το 4-1.

Ο Στούμπος με μακρινή εκτέλεση φάουλ στο 70' θέλησε να νικήσει τον Μπαχράμη που έπεσε στην αριστερή του και απομάκρυνε σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 72' ο Αντεμάι με σουτ έξω από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σαρδέλης σούταρε έξω από την περιοχή, ο Απαλοδήμας απέκρουσε δύσκολα και στην συνέχεια ο Μπάκας πλάσαρε άουτ σε κενή εστία.

Στο 76' ο Κλάδης σούταρε έξω από την περιοχή, ο Απαλοδήμας αυτή την φορά δήλωσε «παρών».

Στο 86' ο Σαρδέλης με δυνατό σουτ εκτός περιοχής «τράνταξε» το δεξί κάθετο δοκάρι του Απαλοδήμα και ένα λεπτό αργότερα ο Αντεμάι πάσαρε κάθετα στον παίκτη του ΑΟΠΚ Πατίστα, ο οποίος, αφού απέφυγε τον τερματοφύλακα, διαμόρφωσε το τελικό σκορ, σημειώνοντας παράλληλα χατ τρικ (6-1).

Μικτή Νέων Μεσσηνίας (Παναγιώτης Δρούγας): Μπαχράμης, Συρμπόπουλος, Θεοχαρόπουλος (74' Σταυρόπουλος), Τσιλιγωνέας, Δεδούσης, Μπαζάνης (62' Κάππος), Σαραντόπουλος (62' Μπάκας), Αντεμάι, Παπαδήμος, Σαρδέλης, Κλάδης.

Μκιτή Νέων Λακωνίας (Γιάννης Μάνος): Απαλοδήμας, Πλαγάκης, Παπαστάθης, Γριβάκος (62' Κατσαφούρος), Μάρκου, Στούμπος, Κουτσοβασίλης, Πλατάνας (58' Τζανετάκος), Φραντζέσκος (70' Γαρεφαλάκης), Μαλτέζος, Καρβελόπουλος.

Διαιτησία: Ν. Τουρλομούσης, Π. Ηλιόπουλος, Η. Ρέκκας